Prima pagină » Știri politice » Marcel Ciolacu, despre ANS: Lucrurile sunt foarte clare, nu am de ce trimit Corpul de Control. Eu aș face cu acea ocazie și modificarea legii

Marcel Ciolacu, despre ANS: Lucrurile sunt foarte clare, nu am de ce trimit Corpul de Control. Eu aș face cu acea ocazie și modificarea legii

Premierul Marcel Ciolacu a declarat că în cazul acuzațiilor aduse Agenției Naționale pentru Sportul (ANS) nu este necesar să trimită Corpul de Control, deoarece nu au fost făcute plățile. ,,Eu aș face cu acea ocazie și modicarea legii astfel încât să nu se mai întâmple acest lucru, dar eu înțeleg că doamna Lipă și-a asumat intrarea într-un partid și candidatura de bună credință ca și noi”.

Lucrurile sunt foarte clare, nu am de ce trimit Corpul de Control. Sunt anumite anomalii în lege, dar ANS  a făcut o propunere către COSR, ANS a trimis înapoi propunerea în ceea ce privește lotul de la caiac-canoe, toate propunerile pe aceeași lege pe care a funcționat și cel care a invocat această problemă, nu l-am auzit atunci vorbind că sunt anomalii în lege. Am stat de vorbă și cu domnul Covaliu și cu dna Lipă, sunt ferm convins că până vor ajunge la aprobarea noastră în Guvern, lucrurile vor fi foarte clare, a spus Marcel Ciolacu.

Premierul a mai menționat că: ,,Eu aș face cu acea ocazie și modificarea legii astfel încât să nu se mai întâmple acest lucru, dar eu înțeleg că doamna Lipă și-a asumat intrarea într-un partid și candidatura de bună credință ca și noi, fiindcă toate partidele vorbesc de sport, dar nu au un sportiv de talia unui campion olimpic, mondial, cum este doamna Lipă.

Noi la partid am decis să aducem sportivi, că sportului românesc îi trebuie o nouă lege, încercând cumva să acoperim toate sporturile și să fie o reprezentare în Parlament, a mai spus Ciolacu.

CITEȘTE ȘI:

Eduard Novak: Funcționarii de la Canotaj au primit după JO premii mai mari decât David Popovici. Elisabeta Lipă: Nimeni nu face nicio ilegalitate

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
„Cumpără o casă în Europa cu 1 euro”: cinci minciuni despre călătorii pe care le vezi pe rețelele sociale
Digi24
„Tăceţi din gură”. Apropiat al lui Donald Trump, răbufnire la adresa liderilor europeni pe tema Groenlandei: „M-am săturat”
Cancan.ro
Surpriză colosală în Pro TV! Dublă lovitură pentru Cătălin Măruță: revine show-ul adorat de români. Cine îl va prezenta
Prosport.ro
FOTO. Despărțirea anului. Milionarul a plecat din casa unde locuia cu soția influencer
Adevarul
Planul de pace Trump‑Zelenski de la Davos, criticat de o expertă româncă de la Cambridge: „Interesul României e ca europenii să participe”
Mediafax
Noul lux se numește deconectare: destinațiile turistice unde Wi-Fi-ul nu ajunge
Click
Cât plătește o româncă stabilită în Spania la curent, iarna: „Noi ne încălzim cu calorifere electrice”
Digi24
VIDEO Reacția lui George Simion după episodul tortului în forma Groenlandei, acoperit cu steagul Statelor Unite
Cancan.ro
S-a aflat motivul REAL pentru care Mario Alin a fost ucis de prietenii săi. Avem FILMUL evenimentelor + ultimele imagini cu adolescentul, în viață
Ce se întâmplă doctore
Cosmina Păsărin a ajuns de nerecunoscut! Cum arată și cu ce se ocupă acum fosta vedetă?
Ciao.ro
Parada posterioarelor! Imagini de neratat cu cei mai mulați colanți ai vedetelor din România
Promotor.ro
BREAKING Hyundai Rotem, în discuții cu România pentru tancuri K2 Black Panther
Descopera.ro
Furtună record de radiații solare! Cum este afectat Pământul?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Ștrulă: – Nu mai pot! Nevastă-mea vrea să facem dragoste în fiecare zi!
Descopera.ro
Cel mai lung pod rutier din lume nu este pentru șoferii slabi de înger