Prima pagină » Actualitate » Marcel CIOLACU reacționează la decizia Rusiei de a-l aresta în lipsă pe Mircea Barbu: Condamn cu fermitate atacul flagrant la adresa libertății presei

Marcel CIOLACU reacționează la decizia Rusiei de a-l aresta în lipsă pe Mircea Barbu: Condamn cu fermitate atacul flagrant la adresa libertății presei

Marcel CIOLACU reacționează la decizia Rusiei de a-l aresta în lipsă pe Mircea Barbu: Condamn cu fermitate atacul flagrant la adresa libertății presei

Premierul Marcel Ciolacu a reacționat ferm împotriva deciziei autorităților ruse de a emite un mandat de arestare în lipsă pentru jurnalistul român Mircea Barbu, catalogând măsura drept un “atac flagrant la adresa libertății presei”. Declarația premierului a fost publicată vineri pe pagina de Facebook a Guvernului.

Condamn cu fermitate atacul flagrant la adresa libertății presei! Este inacceptabilă decizia tribunalului rus de a emite mandat de arestare împotriva jurnalistului român Mircea Barbu, așa cum s-a întâmplat și în cazul altor jurnaliști străini. Condamnarea presei independente de către Federația Rusă ne determină să fim mai uniți și mai determinați în apărarea libertății de exprimare și a dreptului presei de a căuta necontenit adevărul.

Suntem alături de tine, Mircea Barbu!

În calitate de prim-ministru nu voi accepta nicio imixtiune a Rusiei în procesul democratic din România!, a declarat Marcel Ciolacu, într-un mesaj publicat pe pagina de Facebook a Guvernului.

Mandatul de arestare a fost emis joi de un tribunal din Kursk, după ce Mircea Barbu ar fi intrat împreună cu trupele ucrainene în provincia rusă Kursc, în contextul unei ofensive ucrainene din 6 august. Jurnalistul este acuzat de trecere ilegală a frontierei, o infracțiune ce poate atrage o pedeapsă de până la cinci ani de închisoare în Rusia.

Cetăţeanul român Mircea Barbu, împreună cu persoane neidentificate venite de pe teritoriul Ucrainei, a intrat în Federaţia Rusă cu obiectivul de a realiza un reportaj despre invazia ucraineană din 6 august 2024 în districtul Sudja al regiunii Kursk, semnalează tribunalul Leninski din Kursk într-un comunicat.

Aceasta nu este prima acțiune de acest fel a autorităților ruse, Mircea Barbu devenind al 15-lea jurnalist străin urmărit de Moscova în urma reportajelor realizate în zonele de conflict din apropierea graniței ruse.

CITEȘTE ȘI:

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
„Vorbea despre Lucifer și putere absolută”: mărturii tulburătoare în cazul triplei crime din Târgu Jiu
Digi24
Frații Tate vor să se mute la Cluj-Napoca și să cumpere un hotel celebru, clădire istorică, unde să locuiască. Ce spune primăria
Cancan.ro
Veste DEZASTRUOASĂ pentru clienții Digi! Cresc TOATE abonamentele. Notificarea pe care au primit-o TOȚI consumatorii RCS RDS
Prosport.ro
FOTO. Prezentatoarea TV a revenit pe „sticlă”. Cum arată după ce a fost diagnosticată cu o boală rară
Adevarul
De ce cresc temerile privind o posibilă confruntare între Rusia și NATO. Unde poate ataca Putin
Mediafax
Povestea-șoc a unui copil norvegian de 10 ani, abandonat de părinți în India pentru a învăța să supraviețuiască
Click
Reacția lui Ion Cassian, după ce Monica Tatoiu a spus că Irinel Columbeanu a fost „băiatul lui tata”: „Nu a escrocat pe nimeni, nu l-a văzut nimeni pe holurile DNA”
Digi24
Serviciile britanice dezvăluie, în premieră, câți ruși au fost uciși în războiul din Ucraina
Cancan.ro
Cum a reacționat Nicoleta Luciu, după dezvăluirile făcute de Sile Cămătaru? Actrița a uimit pe toată lumea
Ce se întâmplă doctore
O mai recunoști? Azi e celebră, dar nu mai arată deloc așa. Mulți nu își dau seama cine este! Poți ghici din prima?
Ciao.ro
Vedete cu suflet mare! Ce persoane publice din România au adoptat copii
Promotor.ro
Chinezii au șocat Salonul Auto din 2026 cu această mașină extremă
Descopera.ro
Care este cea mai RARĂ culoare din natură?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. El și ea în pat. El: - Ești agitată?
Descopera.ro
Ceva ciudat s-a întâmplat cu Pământul în 2010, iar oamenii de știință tot nu înțeleg ce a fost