Prima pagină » Actualitate » MAI a negociat cu angajații Arhivelor Naționale, pentru a pune capăt grevei generale: „S-a stabilit termenul pentru soluționarea revendicărilor”

MAI a negociat cu angajații Arhivelor Naționale, pentru a pune capăt grevei generale: „S-a stabilit termenul pentru soluționarea revendicărilor”

Ruxandra Radulescu
MAI a negociat cu angajații Arhivelor Naționale, pentru a pune capăt grevei generale:

Ministerul Afacerilor Interne a anunțat că au avut loc discuții între conducerea instituției și sindicat, în scopul încetării grevei generale. 

MAI a precizat că reprezentanții Sindicatului Polițiștilor Europeni – EUROPOL și conducerea instituției au purtat negocieri în vederea soluționării problemelor invocate de angajați. Ministerul a precizat, în cadrul unui comunicat, că termenul limită pentru a rezolvarea acestei crize interne este luna decembrie.

„Astăzi, 12.11.2024, la sediul MAI, a avut loc o întâlnire între conducerea MAI, a Arhivelor Naționale și reprezentanții Sindicatului Polițiștilor Europeni – EUROPOL.
Tema discuțiilor a constituit-o continuarea negocierilor în scopul soluționării revendicărilor care au determinat declanșarea grevei de către funcționarii publici din cadrul Arhivelor Naționale.
La finalul întâlnirii s-a stabilit de comun acord data de 13.12.2024, ca fiind termenul-limită pentru soluționarea revendicărilor angajaților din cadrul Arhivelor Naționale.”, se arată în comunicatul MAI.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Carnea de miel s-a scumpit și în Bulgaria, la fel ca și în România / „Crescătorul bulgar moare zâmbind, dar moare”
Digi24
Medic ucis și incendiat în Capitală. Cine e suspecta reținută după cinci zile
Cancan.ro
Medicii au refuzat dorința familiei lui Mircea Lucescu. Conducerea Spitalului Universitar, de neclintit chiar și după venirea lui Răzvan Lucescu
Prosport.ro
FOTO. Și-a trădat prietena și a avut o aventură cu soțul acesteia
Adevarul
Ce s-a ales de utilajele „minune” pentru topirea zăpezii lăsate moștenire de administrația Firea. Explicațiile Primăriei Capitalei
Mediafax
Sfânta Lumină ajunge în România cu o cursă specială / O misiune sub semnul restricțiilor din Ierusalim
Click
Noi detalii în cazul medicului ucis și incendiat: suspecta, în vârstă de 40 de ani, ar fi recunoscut fapta. Ce probe au găsit anchetatorii în apartament
Digi24
Dezamăgirea unei tinere care și-a cumpărat o casă ieftină în Sicilia, entuziasmată după ce a văzut un clip viral
Cancan.ro
-12 grade Celsius până de Paște, în București. Meteorologii Accuweather anunță o scădere drastică de temperatura în Capitală
Ce se întâmplă doctore
Imagini rare cu Maia, fiica lui Teo Trandafir. Cum arată tânăra la 21 de ani: „Suntem una singură”!
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Un Mercedes lăsat în service „s-a plimbat” pe la două baruri înainte de a fi oprit de proprietară. Poliția a intervenit
Descopera.ro
Caz medical uluitor: cum a aflat o tânără că este alergică la apă?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: - -Nu vă suparați, doamna doctor, mi-e ruşine să spun, sufăr de ...
Descopera.ro
Ceva tulburător se întâmplă cu pinguinii care au mâncare la discreție