Prima pagină » Video » Marcel Ciolacu despre desecretizarea cheltuielilor președintelui: „Se termină o epocă de secretomanie”

Marcel Ciolacu despre desecretizarea cheltuielilor președintelui: „Se termină o epocă de secretomanie”

Premierul Marcel Ciolacu, aflat într-o vizită de lucru în Marea Britanie, a intervenit telefonic, marţi, în emisiunea lui Victor Ciutacu, de la România TV, unde a vorbit despre desecretizarea cheltuielilor președintelui.

Liderul PSD a fost întrebat despre decizia PSD de a propune și vota înființarea unei comisii parlamentare pentru investigarea cheltuielilor efectuate de Administrația Prezidențială și de alte instituții ale statului în interesul personal al Președintelui României, Klaus Iohannis.

„Momentan nu știm aceste detalii în privința cheltuielilor. Un demnitar al statului e chiar și președintele României. Cred că primează un adevăr când nu există vreo faptă penală în acel moment, mai ales că se termină o epocă de secretomanie în ceea ce privește cheltuielile președintelui.  O dată cu aceasta anchetă în în Parlament și din acel moment viitorul președinte sunt ferm convins că va spune toate cheltuielile pe care le are, ca să nu mai existe o astfel de discuție în spațiul public”, a spus Ciolacu.

El a adăugat că „e cazul să nu mai ascundem absolut nimic românilor”.

„Trebuie să intrăm într-o altă logică. Asta este părerea mea și mă bucur de inițiativa colegilor (…)”, a adăugat premierul.

Legat de tensiunile cu PNL, Ciolacu a precizat că în opinia sa trebuie „să explicăm românilor care au fost abordările care au dus anumite tensiuni în societate: de ce continuăm în campania electorală, să venim iarăși cu ură, să împărțim iarăși România?”

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Sesizare: Miros de gaze într-o școală din Capitală unde sunt amenajate secții de votare
Digi24
Vladimir Putin „a otrăvit” mințile rușilor. Mihail Kasianov, despre ultima întâlnire cu liderul de la Kremlin: „Te voi distruge oricum”
Cancan.ro
FBI intră pe fir în cazul lui Emil Gânj! Descoperiri ULUITOARE în telefonul criminalului din Mureș
Prosport.ro
Mădălina Ghenea i-a înnebunit pe arabi. Cum și-a făcut apariția în Qatar
Adevarul
Povestea celui mai bogat sat din Ucraina, aflat la graniţa cu România. Paradoxul castelelor din Nyzhnia Apșa
Mediafax
Prahova: În unele localități apa nu a ajuns încă. În altele au fost înregistrate avarii
Click
Monica Pop, dată afară din restaurant! Ireal ce i-a făcut un angajat medicului și prietenelor sale: „Bineînțeles că și ospătarii și ceilalți participanți, erau consternați”
Digi24
Rachete spațiale, aur ilegal și o misiune imposibilă a Legiunii Străine: De ce nu poate Europa să își apere frontiera din Amazon
Cancan.ro
Ultimele imagini cu Rodica Stănescu înainte să moară! Se transformare radical de dragul iubitului. Intervenții estetice și...
Ce se întâmplă doctore
Ce se întâmplă cu pensiile din ianuarie 2026? Ministrul Muncii a clarificat situația
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Tesla Model 3 Standard, disponibilă și în România. E cea mai ieftină Tesla și poate fi luată în rate
Descopera.ro
Un EXPERT spune că modelele lingvistice mari nu vor fi niciodată cu adevărat INTELIGENTE
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
Astronomii descoperă că o forță misterioasă influențează piticele albe