Prima pagină » Actualitate » Marcel Ciolacu: „Românii mă plătesc să fiu prim-ministru, nu candidatul PSD” / Ce spune premierul despre criza din Orientul Mijlociu?

Marcel Ciolacu: „Românii mă plătesc să fiu prim-ministru, nu candidatul PSD” / Ce spune premierul despre criza din Orientul Mijlociu?

Premierul Marcel Ciolacu a oferit joi seară o reacție după declarațiile Elenei Lasconi, legate de conflictul din Orientul Mijlociu și implicarea României în gestionarea crizelor internaționale.

Ciolacu a evitat să comenteze direct afirmațiile lui Lasconi, dar a subliniat că, în calitate de prim-ministru, responsabilitatea sa este să apere interesele naționale și să contribuie la securitatea globală.

„Nu am văzut declarațiile și nu aș vrea să le comentez prea mult. Ceea ce vă pot spune este că m-am deplasat de două ori în Orientul Mijlociu….Există o criză de securitate din zonă. De aceea, am considerat important să mă întâlnesc și cu lideri ai unor state membre ale Consiliului de Securitate, precum Franța și Marea Britanie”, a declarat Ciolacu.

Prezidențiabilul PSD a insistat că deplasările sale în afaceri internaționale sunt menite să aducă informații valoroase pentru România și să contribuie la formarea unei strategii comune la nivel european.

(n.red. ceste întâlniri) nu au fost plimbări….m-am dus până acolo ca să transmit mesajul României foarte clar. Normal ca să-mi iau informația, care nu se poate vorbi întotdeauna la la telefon, ca să avem totuși la nivel european o strategie comună. Și cred că bine am făcut! (…) Românii mă plătesc să fiu prim-ministru, nu candidatul PSD, a spus Ciolacu la România TV.

Ce a spus Elena Lasconi?

Întrebare: Pare că nu aveți cunoștințe despre genocidul din Gaza. Cerem ca România să întrerupă relațiile cu Israelul. Cum credeți că ne puteți reprezenta la nivel național când vă poziționați așa?

Elena Lasconi: „Vă răspund eu. Îi rog pe colegii mei să posteze poza cu fiica mea, ea este activistă pro-Palestina, în Paris. Ea mi-a spus multe lucruri care se întâmplă acolo, mă informează, mi-a trimis și fotografiile acelea îngrozitoare. Sunt mamă, o crimă este o crimă și nu ne putem ascunde. Da, avem nevoie de mai mult curaj. Dar, pe de altă parte, eu cred că Netanyahu o să asculte doar de vocea lui Trump. Nu cred că este înțelept să întrerupem relația cu Israelul. Trebuie să vedem și care este impactul unei astfel de decizii. Nu luăm o decizie curajoasă doar de dragul de a face asta. Dar nu sunt de acord să văd crime, copii morți”, a spus candidata USR la podacstul lui Micutzu.


CITEȘTE ȘI:

Marcel Ciolacu spune că nu a fost niciodată PRIETEN cu Nicolae Ciucă: Va fi greu să funcţionăm în viitor

Recomandarea video

Mediafax
Marele pierzător al acestor alegeri
Digi24
George Simion: „Democrația a fost călcată în picioare”. Reacția liderului AUR după închiderea urnelor
Cancan.ro
Moartea Rodicăi Stănoiu, învăluită în mister! Semnul care a stârnit îngrijorare în rândul celor care o cunosc
Prosport.ro
FOTO. Parcă sunt surori! Cum arată mama Jaquelinei Cristian, jucătoarea română care a încasat peste 1 milion de dolari în 2025
Adevarul
Trucul românesc care reduce cheltuielile de iarnă. „Am 21 de grade în casă și nu am dat drumul la căldură”
Mediafax
EXIT-POLL Alegeri Primăria București 2025. CURS: Ciucu 32,7% Băluță 26,3% Alexandrescu 20,2% Drulă 12,8%. INSCOP: Ciucu: 31,7%, Băluță 26,1%, Alexandrescu 21,1%
Click
Roxana Călin, doctoriţa care a îngrozit România în anii ’90. Și-a ucis şi tranşat rivala în dragoste
Digi24
AUR a recunoscut că Anca Alexandrescu a pierdut alegerile. Ce a spus Simion despre relația cu Georgescu
Cancan.ro
Motivul real pentru care Mirabela Grădinaru nu a votat. Răspunsul BIZAR oferit de Nicușor Dan
Ce se întâmplă doctore
Ce se întâmplă cu pensiile din ianuarie 2026? Ministrul Muncii a clarificat situația
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Tesla Model 3 Standard, disponibilă și în România. E cea mai ieftină Tesla și poate fi luată în rate
Descopera.ro
Cel mai bătrân STRĂMOȘ al RECHINILOR înota în apele Australiei pe vremea dinozaurilor
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
Averea celor mai bogați oameni din lume a ajuns la un nou record istoric în 2025