Prima pagină » Știri politice » A început trimiterea buletinelor de vot din DIASPORA. Anunțul MAE în plină renumărare: „Va continua în zilele de 1, 2 şi 3 decembrie”

A început trimiterea buletinelor de vot din DIASPORA. Anunțul MAE în plină renumărare: „Va continua în zilele de 1, 2 şi 3 decembrie”

A început trimiterea buletinelor de vot din DIASPORA. Anunțul MAE în plină renumărare:

Ministerul Afacerilor Externe (MAE) anunţă că a început expedierea către Biroul electoral nr. 48 pentru secţiile de votare din străinătate a buletinelor de vot cu voturi valabil exprimate şi voturi nule la primul tur al alegerilor prezidenţiale, fiind utilizate ”cele mai rapide dintre soluţiile de transport identificate.” Potrivit informațiilor MAE, expedierea va continua inclusiv în 3 decembrie, precizează MAE.

Curtea Constituţională a decis în şedinţa de joi să solicite reverificarea şi renumărarea tuturor buletinelor de vot, cuprinzând voturile valabil exprimate şi pe cele nule la alegerile prezidenţiale.

„Expedierea buletinelor de vot din străinătate a început vineri, 29 noiembrie”

MAE informează, într-un comunicat de presă, că sunt în desfăşurare demersurile în vederea expedierii către Biroul electoral nr. 48 pentru secţiile de votare din străinătate a buletinelor de vot cuprinzând voturi valabil exprimate şi voturi nule înregistrate în cadrul secţiilor de votare din străinătate la primul tur al alegerilor pentru preşedintele României din 24 noiembrie 2024.

”MAE, în colaborare strânsă cu misiunile diplomatice şi oficiile consulare ale României, utilizează, în acest scop, cele mai rapide dintre soluţiile de transport identificate, în funcţie de specificul fiecărei situaţii, de zonele geografice şi de fusul orar. Expedierea buletinelor de vot din străinătate a început vineri, 29 noiembrie, şi va continua în zilele de 1, 2 şi 3 decembrie a.c”, precizează ministerul.

Marcel Ciolacu: „Dacă cineva a furat voturi,  mă voi asigura că va răspunde”

Marcel Ciolacu, președintele PSD, a lansat un apel ferm către susținătorii partidului în perspectiva alegerilor parlamentare de duminică, subliniind că este esențial ca românii să își exprime votul pentru a asigura viitorul guvernului și pentru a lupta împotriva „atacurilor nedrepte.”

În contextul deciziei CCR de renumărare a voturilor din primul tur al alegerilor prezidențiale, Marcel Ciolacu a avertizat că orice neregulă legată de o posibilă fraudă electorală nu va fi tolerată.

CITIȚI ȘI:

Marcel Ciolacu: „Dacă se demonstrează că am fost dezavantajat, în urma renumărării, oricum mă RETRAG din cursa pentru președinția României”

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Tudorel Andrei, președintele INS, despre marile provocări ale societății actuale, cum se calculează PIB-ul și inflația. „De multe ori nu vedem, dar România a crescut enorm”
Digi24
O țară din Europa se pregăteşte să includă utilizarea banilor cash în Constituţie
Cancan.ro
Ce a făcut premierul Bolojan după ordonanțele de ieri. A fugit câteva ore din București pentru
Prosport.ro
FOTO. Renegatul lui Gigi Becali și-a părăsit soția și s-a cuplat cu ispita de la Insula Iubirii
Adevarul
Proiectul Artichoke: cum voia CIA să controleze comportamentul uman
Mediafax
Ilie Bolojan se întâlnește joi, la Bruxelles, cu Ursula von der Leyen. Agenda discuțiilor
Click
Mersul pe jos în stil japonez. Un antrenament de jumătate de oră care are de 10 ori mai multe beneficii decât 10.000 de pași pe zi
Digi24
Stephen Hawking, în dosarele Epstein. Fotografie cu fizicianul zâmbind pe un șezlong, alături de două femei în bikini
Cancan.ro
BREAKING | Un concurent de la Survivor 2026 riscă ani grei de închisoare. Pentru ce este anchetat
Ce se întâmplă doctore
Nu o mai recunoști! Cum arăta Ramona Olaru când a debutat în televiziune. Era brunetă și purta ochelari de vedere
Ciao.ro
Cum au arătat Andreea Esca, Delia sau Andra când s-au căsătorit. Andreea Bănică a strălucit într-o rochie minusculă
Promotor.ro
Numar record de amenzi, în San Francisco, după ce Poliția a montat radare fixe: Peste 90.000 de abateri, în doar 5 luni
Descopera.ro
Medicul gladiatorilor! Cine era omul care-i trata pe războinicii Romei?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Bulă: – Iubito, ce aș putea face să mă ierți că te-am înșelat?
Descopera.ro
Pățania unui român care a întâlnit un alt român la bordul unui avion