Prima pagină » Actualitate » Crin Antonescu, despre INTERZICEREA lui Călin Georgescu în alegerile prezidențiale: „Nu aş vrea să scăpăm de el printr-o măsură represivă”

Crin Antonescu, despre INTERZICEREA lui Călin Georgescu în alegerile prezidențiale: „Nu aş vrea să scăpăm de el printr-o măsură represivă”

Crin Antonescu, despre INTERZICEREA lui Călin Georgescu în alegerile prezidențiale: „Nu aş vrea să scăpăm de el printr-o măsură represivă”

Crin Antonescu a vorbit, în prima ieșire publică pe 2025, în care a făcut și anunțul distanțării față de coaliția de guvernare, care l-a propus drept candidat la viitoarele alegeri prezidențiale, și despre cazul „Călin Georgescu”.

În opinia sa, societatea românească nu trebuie să scape de acest „pericol real” printr-o „măsură represivă”.

Antonescu: „Dacă românii votează pentru…”

Mai departe, Crin Antonescu a sugerat că opțiunea poporului ar trebui respectată, chiar dacă asta convine sau nu cuiva.

„Dacă românii votează pentru, atunci vom fi cu Călin Georgescu şi asta ar trebui să fie soarta noastră” – Crin Antonescu

Sâmbătă seară, 4 ianuarie, întrebat la Digi 24 dacă Georgescu, învingător în turul 1 al „prezidențialelor”, va mai fi lăsat să candideze, fostul președinte al PNL a precizat că nu știe ce decizie va fi luată.

„Din punctul meu de vedere, dacă nu există lucruri foarte clare care să i se poată imputa sau să îi invalideze candidatura – mă tem că există, dar nu comentez eu – ar fi bine să candideze, pentru că eu nu aş vrea ca societatea românească să scape de Călin Georgescu, care e un pericol real, printr-o măsură percepută ca represivă sau nedemocratică sau administrativă, ci prin votul cetăţenilor” – Crin Antonescu.

Mai departe, Antonescu a insistat că românii ar trebui să vadă că Georgescu „minte” în multe dintre ieșirile publice:

„Dacă nu există o majoritate de oameni în ţara asta care să raţioneze şi să vadă că domnul Călin Georgescu minte atunci când afirmă, de exemplu, că miliardele din PNRR au fost luate şi n-a intrat un leu în România şi toate au fost date pe ascuns în Ucraina, dacă la minciuna asta românii votează pentru, văzând totuşi măcar autostrăzile care s-au făcut în aceşti ani, atunci vom fi cu Călin Georgescu şi asta ar trebui să fie soarta noastră”.

Crin Antonescu, decizie-șoc luată

Sâmbătă, Crin Antonescu a anunțat că, din punctul său de vedere, acordul încheiat cu partidele din coaliția de guvernare pentru susținerea sa la funcția de șef al statului este suspendat. El a precizat că se declară nemulțumit de nehotărârea partidelor respective în ceea ce-l privește și de lipsa unei date clare pentru desfășurarea alegerilor.

„În mod unilateral, adică eu, candidatul, consider acordul privitor la această candidatură suspendat. Eu îl declar suspendat.

Am primit o propunere de a fi candidatul unei coaliții politice. Am acceptat această propunere, am asumat această candidatură și este o asumare de la care eu nu dau înapoi, nu retrag această candidatură, am asumat-o cu tot ce înseamnă ea, cu toate dificultățile și cu tot parcursul și sunt în orice moment dispus să o duc până la capăt.

Ceea ce, însă, am constatat e că cealaltă parte a acestui acord, adică cei patru lideri politici care au făcut această propunere, și-au luat acest angajament, nu au fost suficient de împuterniciți, ca să spun așa, sau nu au avut toate acreditivele la ei atunci când au pus semnătura pe acest acord. Din acest motiv îl consider suspendat până când domniile lor clarifică dacă acest acord revine în vigoare sau dacă, eventual, au alte opțiuni”, a explicat Crin Antonescu.

„Băieți, mergeți și vă mai gândiți! Dacă mai aveți vreo treabă cu mine, mă căutați! Dacă nu, nu, că nu v-am căutat eu!” – Crin Antonescu

Politicianul liberal a subliniat că nu el este cel care a dat înapoi în toată această poveste: „Nu eu am dat înapoi, nu eu mă retrag, nu-i găsesc pe dânșii în spate, sunt nehotărâți (…) Mi se pare inacceptabil ca după, iată, o săptămână, două, să văd oameni din partidele care și-au declarat susținerea pentru candidatura mea să vină public și să spună «De fapt, nu știm, o să mai vedem, că noi avem niște ședințe»”.

Data alegerilor, în centrul scandalului

De asemenea, Crin Antonescu s-a arătat deranjat și de faptul că încă nu a fost stabilită o dată pentru organizarea alegerilor prezidențiale. În opinia sa, data ar fi trebuit stabilită imediat ce Curtea Constituțională a decis anularea scrutinului precedent.

„Nu avem o dată a alegerilor și nu înțeleg de ce, pentru că, din punctul meu de vedere, dacă în 6 decembrie Curtea Constituțională a decis anularea alegerilor și implicit repetarea lor, de a doua zi sau de când a fost la Monitorul Oficial această decizie publicată, de a doua zi Guvernul care era în exercițiu atunci ar fi trebuit să dea, după calculul de rigoare, numărul de zile prescris de lege, cea mai apropiată dată a alegerilor prezidențiale.

Suntem în 4 ianuarie alt an, 2025, și nu avem încă, deși s-au vehiculat niște date, o dată a alegerilor, ceea ce e greu de explicat și în orice caz greu de acceptat pentru opinia publică”, a reacționat Crin Antonescu, la Digi 24.

CITEȘTE ȘI:

Coaliția PSD-PNL-UDMR nu știe încă dacă va merge cu Crin Antonescu la prezidențiale/ Se vorbește de o ședință, la partide

Crin ANTONESCU și-a suspendat acordul pentru candidatura la PREZIDENȚIALE. ”Eu nu dau înapoi, răspunsul urmează să-l dea dânşii”

NICUȘOR Dan, după ce Crin Antonescu și-a suspendat candidatura: „Nu poți cere să-ți valideze candidatura de la Crăciun până la Revelion.E nerezonabil”

Crin ANTONESCU: „Nicio legătură între mine și SRI. Raporturile mele cu sistemul sunt următoarele…”

Recomandarea video

Mediafax
Cum s-a transformat o zonă din Bulgaria într-un magnet pentru britanici: Este ca Amalfi, dar mai ieftină
Digi24
Biroul 1440 și noul „Starlink rusesc”: De ce nu a reușit Putin să găsească o alternativă la sistemul de sateliți al lui Elon Musk
Cancan.ro
Am aflat cu cine a înlocuit-o pe Codruța. Nora 'șefului României' i-a sucit mințile lui Valentin Sanfira!
Prosport.ro
FOTO. Mihaela Buzărnescu, apariție senzuală în costum de baie! Cum arată la 37 de ani
Adevarul
Cum poate fi îngenuncheat Iranul cu un simplu telefon la Beijing. Soluția generalului care a condus armata SUA
Mediafax
Serialele tip microdrame generate de IA revoluționează industria divertismentului din China
Click
Un turist bulgar compară România cu Bulgaria. Orașul care l-a impresionat: „foarte bine organizat, cu arhitectură frumoasă, străzi curate”
Digi24
Ce înfrângere l-ar face pe Orban să demisioneze din fruntea partidului Fidesz
Cancan.ro
Cu ce se ocupă Marilu și Matei, nepoții lui Mircea Lucescu? Ce meserii onorabile au
Ce se întâmplă doctore
Cum arată acum Teodora Stoica după ce s-a vindecat complet de cancer! Alimentul de Paște pe care nu-l mai consumă
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Cât de des trebuie să verificăm anvelopele mașinilor?
Descopera.ro
Inteligența Artificială de la Google arată milioane de răspunsuri greșite în fiecare oră
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Un tip îi propune unei fete să facă dragoste cu el: – Cât tupeu, domnule, cât tupeu!
Descopera.ro
8 instrumente AI gratuite pe care le poți folosi zilnic în 2026