Prima pagină » Știri politice » Funcția de președinte al României, VACANTĂ. Hotărârea CCR a fost publicată în Monitorul Oficial / Interimatul va fi asigurat de Ilie Bolojan

Funcția de președinte al României, VACANTĂ. Hotărârea CCR a fost publicată în Monitorul Oficial / Interimatul va fi asigurat de Ilie Bolojan

Funcția de președinte al României, VACANTĂ. Hotărârea CCR a fost publicată în Monitorul Oficial / Interimatul va fi asigurat de Ilie Bolojan
FOTO: Mediafax - caracter ilustrativ

Judecătorii CCR au luat, marți, act de cererea de vacanță a funcției și de existența împrejurărilor care justifică interimatul în exercitarea funcției de Președinte al României, anunță instituția. Hotărârea CCR a fost publicată  și în Monitorul Oficial, ceea ce înseamnă că Klaus Iohannis poate încheia mandatul la Palatul Cotroceni, iar funcția de președinte interimar va fi preluată de șeful Senatului, Ilie Bolojan. 

UPDATE, ORA 17.45. Hotărârea CCR a fost publicată în Monitorul Oficial.

Curtea Constituțională a luat act de demisia domnului Klaus-Werner Iohannis din funcția de Președinte al României și a constatat că funcția de Președinte al României devine vacantă, începând cu data de 12 februarie 2025.

„Vacanța funcției de Președinte al României constituie o împrejurare care justifică interimatul în exercitarea funcției de Președinte al României, începând cu data de 12 februarie 2025.
Prin urmare, Curtea constată existența unei împrejurări – vacanța funcției – care justifică interimatul în exercitarea funcției de Președinte al României”, se arată hotărârea CCR.

Ce a decis CCR

1. Constată că funcția de Președinte al României devine vacantă, începând cu data de 12 februarie 2025, ca urmare a demisiei domnului Klaus-Werner Iohannis din funcția de Președinte al României.

2. Constată că vacanța funcției de Președinte al României este o împrejurare care justifică interimatul în exercitarea funcției de Președinte al României, începând cu data de 12 februarie 2025.

3. Constată că, în conformitate cu dispozițiile art.98 alin.(1) din Constituție, interimatul funcției de Președinte al României se asigură de președintele Senatului, domnul Ilie-Gavril Bolojan, începând cu data de 12 februarie 2025.

Definitivă și general obligatorie. Hotărârea CCR poate fi citită aici.

Klaus Iohannis și-a anunțat demisia din funcție luni după ora 14.00. Mandatul interimar ar urma să fie preluat de președintele Senatului, Ilie Bolojan.

Ilie Bolojan a declarat luni seara că se retrage din calitatea de membru al PNL. Cătălin Predoiu, vicepremier și ministerul de Interne, va prelua temporar președinția la Partidul Național Liberal.

„Având în vedere că în urma demisiei președintelui României, președintele Senatului ar urma să ocupe această funcție în calitate de interimar, ca atare conform prevederilor constituționale, nu mai poate fi membru al unui partid politic și în această calitate sunt obligat să mă suspend din calitatea de președinte și de membru al PNL.

Mâine după-amiază (n.r. marți) va fi o ședință a BPN, în care așa, cum am discutat astăzi, urmează să fie ales pentru această perioadă un interimar și propunerea pe care o voi face mâine este ca domnul Cătălin Predoiu, prim-vicepreședintele partidului, să preia această funcție”, a declarat Ilie Bolojan.

CITEȘTE ȘI:

Recomandarea video

Mediafax
Avarie în Capitală: Mii de bucureșteni, fără apă și căldură. Când se va relua livrarea agentului termic
Digi24
Denis Kapustin, liderul neonazist al grupării paramilitare Corpul Voluntarilor Ruși, a murit pe front, luptând pentru Kiev
Cancan.ro
Ce interdicție a avut Mirabela Grădinaru în prima lună de președinție a lui Nicușor Dan. Fiica celor doi a pătimit cel mai mult
Prosport.ro
FOTO. Natalia Mateuț, spectaculoasă de ziua ei. Apariție rară a tatălui ei, legendarul Dorin Mateuț
Adevarul
„De banii cheltuiți aici într-o săptămână stai o lună în Raiul din Bali”. Prețurile exagerate i-au alungat pe români din Valea Prahovei
Mediafax
Doi copii din Vaslui, găsiți morți după ce s-au înecat în acumularea Tăcuta
Click
Horoscop săptămâna 26 decembrie - 1 ianuarie. Succes total la final de an pentru Scorpioni, schimbare majoră pentru Vărsători
Digi24
Mirabela Grădinaru, despre cum i s-a schimbat viața de când Nicușor Dan e președinte: „Ulterior am obținut și acest drept”
Cancan.ro
Cântăreața care urlă de durere după moartea lui Ion Drăgan. Mesajul crunt de adio: 'Ai fost jumătatea mea mai bună'
Ce se întâmplă doctore
Mihai Voropchievici avertizează: Această zodie este vizată de o forță malefică, pe final de 2025
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Prezentare video Renault Clio 6. Dacia Sandero va primi același motor de 1,8 litri ca și modelul francez
Descopera.ro
Ce lichide să nu verși niciodată în chiuvetă și de ce?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: – M-a pus dracu' să-mi iau păpușă gonflabilă inteligentă!
Descopera.ro
De ce aproximativ 90% dintre oameni raportează schimbări de personalitate după transplant?