Prima pagină » Actualitate » Canada își alege, în plin război comercial cu SUA, un nou PREMIER. Cine îl va înlocui pe Justin Trudeau și îi va ține piept lui Donald Trump

Canada își alege, în plin război comercial cu SUA, un nou PREMIER. Cine îl va înlocui pe Justin Trudeau și îi va ține piept lui Donald Trump

Mara Răducanu
Canada își alege, în plin război comercial cu SUA, un nou PREMIER. Cine îl va înlocui pe Justin Trudeau și îi va ține piept lui Donald Trump

Schimbare importantă în Canada, acolo unde partidul de guvernământ se pregăteşte duminică să aleagă un fost bancher central şi novice în politică, pentru a-l înlocui pe Justin Trudeau în funcţia de prim-ministru. Viitorul premier va avea o sarcină dificilă și anume aceea de a gestiona ameninţările lui Donald Trump. 

Însă, indiferent cine va câştiga, pe lângă faptul că va trebui să facă faţă atacului american, va trebui, de asemenea, să îşi adune rapid partidul pentru următoarele alegeri, care ar trebui să aibă loc cel târziu în octombrie, susțin analiști politici canadieni.

Cine este Mark Carney, principalul favorit să-l înlocuiască pe Justin Trudeau

Mark Carney, în vârstă de 59 de ani, este cotat cu şanse mari să îl înlocuiască pe Justin Trudeau la conducerea Partidului Liberal. După aproape 10 ani la putere, Trudeau şi-a anunţat demisia în ianuarie, pe fondul haosului politic.

Fostul şef al Băncii Canadei şi al Băncii Angliei şi-a depăşit cu mult adversarii în ceea ce priveşte sprijinul în ţară şi fondurile strânse. În ultimele săptămâni, o singură întrebare a dominat dezbaterile: cine este persoana potrivită pentru a-l înfrunta pe Donald Trump şi atacurile sale?

„Ne confruntăm cu cea mai gravă criză din viaţa noastră… totul în viaţa mea m-a pregătit pentru acest moment”, a declarat Mark Carney la ultima său miting de vineri, potrivit informațiilor News.ro.

Reamintim că preşedintele american a lansat un război comercial prin impunerea de taxe vamale asupra produselor canadiene şi nu încetează să afirme că doreşte ca Canada să devină „al 51-lea stat american”. Aceste atacuri au exasperat canadienii, dintre care mulţi au decis să nu călătorească la sud de graniţă şi boicotează produsele americane.

Mark Carney este atrăgător datorită „experienţei sale economice şi seriozităţii sale”, explică Stéphanie Chouinard, profesor de ştiinţe politice la Colegiul Militar Regal din Canada.

„El este foarte familiarizat cu sistemele financiare internaţionale şi cu punctele forte şi slabe ale economiei canadiene”, spune ea, adăugând că a reuşit, de asemenea, să se distanţeze de Justin Trudeau.

Potrivit unui sondaj al Institutului Angus Reid publicat miercuri, Carney este alegerea preferată a canadienilor pentru a-l confrunta pe Trump, cu 43% dintre cei intervievaţi în favoarea sa faţă de 34% pentru liderul conservator, Pierre Poilievre.

Justin Trudeau a fost insultat de Donald Trump

Premierul canadian Justin Trudeaunu și-a putut stăpâni lacrimile la conferința de presă de vineri după ce a dezvăluit că a suportat insulte grave de la președintele american Donald Trump printr-un apel telefonic.

Justin Trudeau și-a făcut ultima apariție publică în postura de prim-ministru al Canadei,  la 10 ani de la începerea mandatului. El a apelat la poporul canadian să „reziste” împotriva războiului comercial inițiat de administrația republicană a Statelor Unite.

În ultimele luni, președintele american l-a ironizat pe premierul canadian, numindu-l „guvernatorul Trudeau” după ce și-a exprimat dorința pentru transformarea Canadei în cel de-al 51-lea stat american.

„Vrem să continuăm să fim puternici și hotărâți în răspunsul nostru și vom continua să fim acolo unul pentru celălalt, deoarece unitatea pe care o simt canadienii în acest moment este de fapt cel mai important lucru pentru a putea rezista împotriva partenerului comercial care este mult mai mare decât noi.

Ne aflăm chiar acum într-un moment în care Canada are o poziție de negociere foarte, foarte puternică, canadienii sunt atât de uniți și fără echivoc în ceea ce privește apărarea pentru țara noastră, pentru concetățenii noștri și fiind foarte, foarte fermi că acesta este un război comercial absolut nejustificat lansat de americani.”

CITIȚI ȘI:

Justin Trudeau nu și-a putut stăpâni lacrimile după ce a dezvăluit în fața presei că a fost INSULTAT la telefon de Donald Trump

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
The Guardian: Capcana din București: apartamente ÎNCHIRIATE în clădiri interzise
Digi24
Imagini de necrezut la Cupa Mondială: Jude Bellingham l-a pălmuit pe Valentin Barco, după Anglia - Argentina 1-2
Cancan.ro
Anunț de ULTIMĂ ORĂ pentru românii care merg în Grecia! S-a declarat stare de urgență pe 7 insule 😲
Prosport.ro
Americanii au văzut imaginile cu Simona Halep și Dorin Mateiu și au descris-o în doar două cuvinte
Adevarul
Șeful Uniunii Barourilor explică decizia CJUE în cazul prescripției penale: „Instanțele vor continua să aplice soluția stabilită de ÎCCJ”
Mediafax
Ciucu: Apartamentul meu cu 3 camere nu se compară cu «viloiul» lui Grindeanu
Click
Romanița Iovan, mândră de fiul ei! Ce facultate urmează Albert în Anglia: „Multe dintre ele nu le înțeleg”
Digi24
Situație hilară la Cupa Mondială: Argentinienii au găsit notițele făcute de Pickford pentru loviturile de departajare
Cancan.ro
DOLIU în politică! A murit Sergiu Chifu, fost consilier și om de afaceri
Ce se întâmplă doctore
Cum se menține într-o formă de zile mari Valentina Pelinel! Cum s-a pozat femeia care l-a cucerit definitiv pe celebrul milionar
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
KIA România atacă unul dintre cele mai mari avantaje ale Dacia
Descopera.ro
Care este diferența dintre praf de copt și bicarbonat de sodiu?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Bulă își duce BMW-ul în service: - Face un zgomot ciudat!
Descopera.ro
A fost inventată drona care poate omorî țânțarii direct din zbor