Prima pagină » Emisiuni » Cristian Sima: „Am strâns 84.000 de SEMNĂTURI pe bune pentru candidatura la prezidențiale”

Cristian Sima: „Am strâns 84.000 de SEMNĂTURI pe bune pentru candidatura la prezidențiale”

Bianca Dogaru

Invitat în emisiunea Dan Diaconescu Direct, analistul financiar Cristian Sima a dezvăluit că, în ciuda dificultăților logistice, a reușit să strângă 84.000 de semnături reale pentru o posibilă candidatură la alegerile prezidențiale. El a criticat modul în care unele partide sau candidați reușesc „miraculos” să strângă sute de mii de semnături, sugerând că procesul este adesea lipsit de transparență și autenticitate. Urmăriți aici, integral, emisiunea lui Dan Diaconescu.

Sima a povestit cum a continuat să primească prin poștă plicuri cu semnături din întreaga lume, inclusiv după expirarea termenului oficial. El plănuiește o emisiune pe YouTube pentru a demonstra câte semnături autentice a primit de la susținători.

„Am primit recent, de la Bruxelles, 200 de semnături de la cineva care le-a strâns pe bune și am strâns 84.000 de semnături. Mai am acasă. O să fac o emisiune pe YouTube să vă arăt câte plicuri am primit după ce a expirat data limită.”

Procesul de strângere e greu fără rețele politice

Analistul a explicat cât de dificil este, în realitate, să aduni semnături „cu mâna” în stradă, fără ajutorul unei structuri politice. A dat exemplul unor lideri politici care au recunoscut că se bazează pe rețele locale și baze de date.

„Încercați dumneavoastră… să o luați așa pe stradă, până la Piața Unirii, să opriți lumea pe stradă, să vă dea buletinul, să completeze cu mânuța lui acolo și să semneze. Noi nu știm dacă semnătura este a celui care are toate datele scrise pe linia aia din tabel.”

Baze de date, semnături la comandă și lipsă de control real

Cristian Sima a declarat că i s-a oferit acces la baze de date comerciale, dar a refuzat, alegând să strângă semnături autentice. El a criticat ușurința cu care unii candidați declară că au strâns sute de mii de semnături, fără ca autenticitatea acestora să poată fi verificată.

„Când am primit de la un primar, coleg cu mine de liceu, 4000 de semnături, l-am întrebat: ‘Băi, sunt pe bune?’ Știți ce mi-a răspuns? ‘Ia-le și nu pune întrebări’ Puteam să iau baza de date de la Vodafone și aveam 1.000.000 de semnături.”

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Informare meteorologică ANM. Cum va fi vremea de Paștele ortodox
Digi24
Pedeapsa lui Trump pentru țările NATO care nu l-au ajutat în Orientul Mijlociu: mutarea trupelor SUA din Europa
Cancan.ro
ULTIMA dorință a lui Mircea Lucescu. Ce le-a spus medicilor, cu puțin timp înainte să moară
Prosport.ro
Gestul lui Răzvan Lucescu de care trebuie să audă toată România: „Asta spune totul despre el! Formidabil!”
Adevarul
Sondaj înainte de alegeri în Ungaria: partidul de opoziție Tisza, avans semnificativ în fața formațiunii lui Viktor Orbán
Mediafax
Presa maghiară: „Acest aspect îi doare foarte tare pe români. Nivelul lor de trai a scăzut față de cel al maghiarilor”
Click
De ce nu vrea Anamaria Prodan să-și ia adio de la Mircea Lucescu: „A fost un om ales de Dumnezeu”
Digi24
Momentul în care o profesoară din Iași sare dintr-o mașină de ride-sharing în mers. Șoferul a filmat totul
Cancan.ro
Ce MESAJ a scris Gică Hagi pe coroana funerară depusă la căpătâiul lui Mircea Lucescu
Ce se întâmplă doctore
Cum arăta Naba Salem înainte de operații estetice! Drama prin care a trecut vedeta! S-a schimbat enorm în ultimii ani
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Povestea SUV-ului cu 4 stele Euro NCAP care i-a salvat viața lui Mircea Lucescu într-un accident petrecut în 2012
Descopera.ro
Cercetătorii au descoperit de ce îmbătrânește creierul!
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: - -Nu vă suparați, doamna doctor, mi-e ruşine să spun, sufăr de ...
Descopera.ro
Prea multă ciocolată te-ar putea ucide. Dar ce înseamnă prea mult?