Prima pagină » Video » Adrian Naidin: „Ultimul RĂZBOI va fi spiritual. Va fi făcut prin religie”

Adrian Naidin: „Ultimul RĂZBOI va fi spiritual. Va fi făcut prin religie”

Adrian Naidin: „Ultimul război va fi spiritual. Va fi făcut prin religie”

Într-o ediție recentă a emisiunii „Dan Diaconescu Direct”, muzicianul Adrian Naidin a lansat o serie de reflecții profunde despre direcția în care merge omenirea. Artistul avertizează că lumea se apropie de un conflict mult mai grav decât cele geopolitice . Este vorba de un război spiritual, care ar putea începe printr-un atac asupra credinței și al valorilor religioase. Urmăriți aici, integral, emisiunea lui Dan Diaconescu.

Adrian Naidin: „Se vorbește deja despre scoaterea în afara legii a creștinismului”

În fața lui Dan Diaconescu, Adrian Naidin a tras un semnal de alarmă asupra unei amenințări tăcute, dar grave: pericolul dispariției valorilor spirituale. Acesta crede că omenirea va intra într-un conflict care nu va avea loc pe câmpul de luptă, ci în sufletul fiecărui om. Muzicianul a vorbit despre cum religia este tot mai des contestată și marginalizată. El a menționat că în unele locuri – cum este cazul Canadei – se discută deja despre scoaterea creștinismului în afara legii.

„Atrag atenția asupra mersului lumii. Ultimul război care va fi cel mai cumplit va fi războiul spiritual și sufletesc, care va fi făcut prin religie. La noi prin creștinism. Știi ce se vorbește? Scoaterea în afara legii a creștinismului. În Canada se vorbește deja pentru că deranjează anumite părți ale societății. Păcat. Cu ce deranjează faptul că te rogi și stai în genunchi sau cum vrei tu și te rogi la Dumnezeu?”, spune Adrian Naidin.

Universul nu e făcut de om

Adrian Naidin a continuat ideea despre criza spirituală actuală, aducând în discuție aroganța omului modern. Acesta consideră că societatea actuală a exclus ideea de Dumnezeu din ecuația vieții. Omul a ajuns să creadă că se poate descurca singur, fără sprijin divin. A avertizat că direcția în care ne îndreptăm este una periculoasă și a oferit o reflecție asupra progresului științific folosit în scopuri distructive.

„Chiar credem că lumea asta nu mai are nevoie de Dumnezeu? Chiar credem că noi suntem buricul pământului și că omul este învățat că prin el însuși poate și nu mai are nevoie de nimeni? Ori îl exclude pe Dumnezeu. În momentul când omul nu mai are nevoie decât de om, a exclus pe Dumnezeu. Ori lumea asta n-a făcut-o omul. Noi nu am făcut universul ăsta. L-ai făcut tu? Eu? Cine știe? Nu? De-abia am apărut pe pământ și o să plecăm repede. Universul ăsta e complex, nu e făcut de noi, e făcut de alte forțe, nu de noi.”, a mai spus Naidin.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Reacția lui Donald Trump atunci când a fost întrebat despre alegerile din Ungaria: Vă mulțumesc
Digi24
Peter Magyar îl acuză pe Orban că „i-a trădat” pe maghiarii din Transilvania: „L-a susținut pe George Simion”
Cancan.ro
ANM a emis avertizare de vreme rea, în a doua zi de Paște. Zonele afectate de codul galben
Prosport.ro
FOTO. Mihaela Buzărnescu, apariție senzuală în costum de baie! Cum arată la 37 de ani
Adevarul
Cum poate fi îngenuncheat Iranul cu un simplu telefon la Beijing. Soluția generalului care a condus armata SUA
Mediafax
Victoria lui Magyar a zguduit piețele. Ce se întâmplă cu forintul după alegerile din Ungaria
Click
Moment incredibil pentru Jean de la Craiova. Soția artistului, față în față cu amanta: „Nu știa că eu sunt însurat”
Digi24
După eșecul negocierilor de la Islamabad, Trump anunță o blocadă a SUA asupra Strâmtorii Ormuz: „Suntem pe deplin «gata de acțiune»”
Cancan.ro
Viktor Orban și-a recunoscut înfrângerea în urmă cu puțin timp. S-a scris istorie cu un RECORD incredibil
Ce se întâmplă doctore
Cum arată acum Teodora Stoica după ce s-a vindecat complet de cancer! Alimentul de Paște pe care nu-l mai consumă
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Unde poți vedea ultimul Mercedes dezvoltat cu ajutorul Porsche?
Descopera.ro
Cine a orchestrat intrarea României în Primul Război Mondial?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Un tip îi propune unei fete să facă dragoste cu el: – Cât tupeu, domnule, cât tupeu!
Descopera.ro
Ce este fenomenul „manosphere” și de ce politicienii britanici cer măsuri ferme pentru protejarea bărbaților?