Prima pagină » Știri politice » Pliante cu mesajul „Klaus Iohannis: Susțin Nicușor Dan președinte” au împânzit Bucureștiul. Poliția Capitalei: Nu a fost depusă nicio plângere

Pliante cu mesajul „Klaus Iohannis: Susțin Nicușor Dan președinte” au împânzit Bucureștiul. Poliția Capitalei: Nu a fost depusă nicio plângere

Alexandru Tudor
Pliante cu mesajul „Klaus Iohannis: Susțin Nicușor Dan președinte” au împânzit Bucureștiul. Poliția Capitalei: Nu a fost depusă nicio plângere

Mai multe zone din București au fost luate cu asalt de fluturași în care se precizează că fostul președinte al României, Klaus Iohannis, îl susține pe Nicușor Dan la alegerile prezidențiale. Până în acest moment nu se cunoaște cine a distribuit aceste materiale, însă Nicușor Dan anunță că va depune plângere penală.

UPDATE: Poliția menționează că nu a fost făcută nicio plângere, deși primarul Capitalei a anunțat că face o plângere.

„Având în vedere informațiile vehiculate în spațiul public, potrivit cărora un candidat la alegerile prezidențiale ar fi depus o plângere la Poliția Capitalei privind distribuirea unor pliante, Serviciul Informare și Relații Publice este abilitat să comunice următoarele: Până la momentul redactării prezentei precizări, nu a fost primită o astfel de sesizare, la nivelul Poliției Capitalei.”, arată Poliția Capitalei.

„Nou episod dintr-o campanie mizerabilă de defăimare, am primit informații despre unde au fost imprimate aceste pliante și vom face plângere penală pentru ca autoritățile statului să verifice, ce e cert e că în campania asta a fost o luptă între adevăr și speranță pentru schimbare și aceeași campania a anilor ’90 de defăimare a adversarului. Eu sunt convins că susținătorii noștri vor înțelege și vor face campanie și mai accentuat”, a declarat Nicușor Dan, pentru Știrile Pro TV.

Mesajul scris pe pliant, indicat ca fiind semnat de Klaus Iohannis

Pe o parte a pliantului apare sloganul „Klaus Iohannis: Susțin Nicușor Dan președinte”, în timp ce pe partea opusă este scris un mesaj indicat ca fiind semnat de Klaus Iohannis.

Dragi români,

Lupta cu sistemul ticăloșit trebuie să continue. Lucrurile bune pe care le-am realizat împreună trebuie să continue. Proiectul nostru de țară, România Educată, poate continua doar cu Nicușor Dan la Cotroceni.

Vă invit și vă rog să votați înțelept, rational, pentru singurul om care poate conduce România”, este mesajul de pe pliant.

FOTO: Facebook / Alin Grigore

„Klaus Iohannis a trădat electoratul”

Mai mult, edilul Capitalei spune că este vorba despre „o manipulare de campanie de anii ’90 în care suprapui imaginea unui politician care candidează peste imaginea unui politician care are o reputație proastă în rândul românilor”.

„Opinia mea față de Klaus Iohannis mi-am manifestat-o, a trădat electoratul, neglijând lupta anticorupție. Nu-mi doresc susținerea lui Klaus Iohannis, nu doresc asocierea cu Klaus Iohannis. Dacă voi câștiga alegerile prezidențiale mă voi implica pentru ca tipul ăsta de lucruri să nu se mai întâmple, inclusiv lucruri care sunt mai ușor de urmărit, cum sunt cele de pe rețelele sociale”, a mai adăugat Nicușor Dan, pentru ȘtirileProTV.

O reacție a avut și Vlad Gheorghe, europarlamentar și unul dintre susținătorii lui Nicușor Dan. Acesta a precizat că ar fi vorba despre zeci de mii de pliante și că acțiunea ar reprezenta „o operațiune coordonată”. Acuzațiile acestuia nu se opresc aici. Vlad Gheorghe susține că acțiunea ar fi finanțată de „un mare partid politic”, scopul fiind acela de a îl compromite pe Nicușor Dan în ochii alegătorilor, scrie Mediafax.

FOTO: Facebook / Alin Grigore

CITEȘTE ȘI:

Curtea de Apel Ploiești, lovitură pentru USR și ONG-urile apropiate lui Nicușor Dan. „PUZ Sector 2 este legal”

Foc încrucișat. Crin: „Cât mai blocați investițiile în București?” Nicușor: „Îi invit pe bucureșteni să vorbească cu provincia”

Nicușor Dan, întrebat dacă va mai vorbi cu Matei Păun dacă ajunge președinte: „Evident că îi răspund la telefon”

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Mediafax
Radu Banciu, declarații șocante despre jucătorii Franței: „Sunt mai francez decât mulți negri din națională. Nu știu să scrie și nu știu istoria țării”
Digi24
Blocaj în negocieri: Președintele Dan ia în calcul anticipatele (surse)
Cancan.ro
Cine a pus lanțul și șosetele pe crucea victimei lui Emil Gânj. Momentul a fost surprins de camere
Prosport.ro
Englezii au văzut-o pe Simona Halep cu Dorin Mateiu și au rămas uimiți: „E de nerecunoscut!”
Adevarul
Cine l-ar putea împiedica pe Putin să folosească bomba nucleră. Garry Kasparov: „Probabilitatea este în creștere”
Mediafax
Cozile de la aeroport pot fi evitate cu un gest simplu. Puțini pasageri îl cunosc
Click
Prezentatorul de la Antena 1 și-a dat demisia. A spus adio televiziunii după 21 de ani! Anunțul care i-a surprins pe fani: „De astăzi, mi se schimbă complet viața”
Digi24
VIDEO. Momentul în care o dronă ucraineană pulverizează un transport logistic în drum spre Crimeea, repetat de zeci de ori
Cancan.ro
Nemulțumit pentru că a primit 9.95 la Informatică, Bogdan din Sibiu a făcut imediat contestație. Cu ce rezultat s-a ales
Ce se întâmplă doctore
Apariție senzuală în costum de baie a unei vedete celebre! Fanii au umplut internetul de complimente. Arată mai bine ca-n tinerețe
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Al-Futtaim și BYD dotează Poliția din Dubai cu mașini inteligente de patrulare. Ce misiuni vor avea noile vehicule
Descopera.ro
Noi speranțe pentru viața extraterestră! Ce s-a descoperit lângă Pământ?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Alinuța: – O să mă mai iubești și după căsătorie?
Descopera.ro
Care este orașul din lume în care este ilegal să mori?