Prima pagină » Știri externe » Fum NEGRU la Vatican. Cardinalii nu au ales un nou Papă la a doua încercare

Fum NEGRU la Vatican. Cardinalii nu au ales un nou Papă la a doua încercare

Fum NEGRU la Vatican. Cardinalii nu au ales un nou Papă la a doua încercare

Cardinalii nu au ales un nou Papă. Pe coşul de la Vatican a ieșit fum negru, așa cum s-a întâmplat și miercuri seară, conform BBC. O nouă încercare va avea loc pe parcursul zilei de joi.

La conclav sunt prezenți 133 de cardinali cu drept de vot, cu 20 de electori mai mulți față de conclavul din 2013.

Pentru alegerea succesorului spiritual al Sfântului Apostol Petru, trebuie să voteze două treimi din cardinali cu un singur candidat.  Joi, 8 mai 2025, sunt prevăzute patru scrutine: două dimineața și două în cursul serii.

Înainte ca ușile capelei să se închidă, cardinalii au depus un jurământ prin care au promis că vor păstra secrete toate aspectele legate de vot. Accesul la internet și telefonie a fost restricționat. După începerea conclavului, cardinalii nu au voie să comunice cu lumea din afară până când nu este ales un nou papă.

Reguli stricte privind organizarea conclavului

Momentul începerii conclavului este stabilit de normele Constituției apostolice a Sfântului Ioan Paul al II-lea, Universi Dominici Gregis, actualizată de Papa Benedict al XVI-lea de două ori cu Motu Proprio (11 iunie 2007 și 22 februarie 2013).

Potrivit Constituției, conclavul – din latinescul cum clave, care înseamnă închis cu cheie – începe între a 15-a și a 20-a zi de la moartea papei, după Novendiali, cele nouă zile de liturghii pentru odihna veșnică a Suveranului Pontif decedat.

Alegerea papei este urmărită cu mare interes în întreaga lume, chiar și în țări fără o populație catolică numeroasă. Se estimează că există 1,4 miliarde de catolici în întreaga lume.

CITEȘTE ȘI:

FUM NEGRU la Vatican: Primul vot pentru alegerea noului papă nu a avut un rezultat favorabil

Începe conclavul istoric pentru alegerea noului PAPĂ/133 de cardinali se închid în Capela Sixtină, 1,4 miliarde de catolici așteaptă fumul alb

Vaticanul ia măsuri stricte de securitate pentru CONCLAV. Ce se va întâmpla cu rețeaua de telefonie mobilă

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Péter Magyar explică aversiunea față de liderul AUR: „George Simion a dansat pe mormintele strămoșilor noștri, iar liderul UDMR a participat la campania de minciuni împotriva mea”
Digi24
Hainele și nu pozele nud ale consulului Ucrainei în Republica Dominicană au dus la concedierea ei. Ce a purtat Victoria Iakimova
Cancan.ro
Localitatea din România în care poți cumpăra o casă tradițională cu doar 7000 de euro. Terenul are 1900 de metri pătrați
Prosport.ro
FOTO. Mihaela Buzărnescu, apariție senzuală în costum de baie! Cum arată la 37 de ani
Adevarul
Fostul șef al diplomației ungare, Peter Szijjártó, a dispărut total din spaţiul public după înfrângerea lui Viktor Orban
Mediafax
Cum a reușit Belgia să convingă 3.000 de tineri și tinere de 17 ani să se înroleze în armată
Click
Moment incredibil pentru Jean de la Craiova. Soția artistului, față în față cu amanta: „Nu știa că eu sunt însurat”
Digi24
„Super El Nino” amenință întreaga planetă. Experții avertizează că ar putea fi „cel mai puternic din ultimii 140 de ani”
Cancan.ro
Soția lui Pepe a născut! Artistul a devenit tată din nou. Ce nume special a primit fetița
Ce se întâmplă doctore
Daniela Gyorfi a trecut prin mai multe transformări estetice. Cum arăta înainte vedeta: „Sunt o femeie asumată…
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Vrei un SUV care să fie și dubiță? Un producător auto îți oferă soluția!
Descopera.ro
Cine a orchestrat intrarea României în Primul Război Mondial?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Un tip îi propune unei fete să facă dragoste cu el: – Cât tupeu, domnule, cât tupeu!
Descopera.ro
Ce este fenomenul „manosphere” și de ce politicienii britanici cer măsuri ferme pentru protejarea bărbaților?