Prima pagină » Actualitate » Dominic Fritz, la moartea președintelui Germaniei: un mentor și o inspirație pentru o viață! La moartea lui Iliescu: nu vom participa la funeralii!

Dominic Fritz, la moartea președintelui Germaniei: un mentor și o inspirație pentru o viață! La moartea lui Iliescu: nu vom participa la funeralii!

Dominic Fritz, la moartea președintelui Germaniei: un mentor și o inspirație pentru o viață! La moartea lui Iliescu: nu vom participa la funeralii!

Liderul USR, Dominic Fritz, este traversat de sentimente contradictorii, atunci când vine vorba despre foști președinți de țară. Dacă în postarea dedicată fostului șef de stat german, Horst Köhler, acesta spunea că „a fost un mentor și o inspirație pentru o viață”, despre fostul președinte al României, a anunțat doar că partidul pe care-l conduce nu va participa la funeralii. 

La 7 ani de la moartea fostului șef de stat al Germaniei, Horst Köhler, șeful USR-Dominic Fritz scria un text emoționant în calitate de fost colaborator apropiat al acestuia.

„Mi-a fost mult mai mult decât doar un șef. A fost un mentor și o inspirație pentru o viață.

Puțini știu că mama lui s-a născut la Brașov, iar tatăl era țăran german din Basarabia.

Spre deosebire de mamă, Köhler nu a vorbit română, în afară de cuvântul „mămăligă“, mâncarea preferată din copilărie.

A crescut ani de zile într-o tabără de refugiați în Germania(…)”, scria Fritz, pe 1 februarie.

Emoțiile, însă, l-au părăsit pe liderul USR, la trecerea la cele veșnice a fostului șef de stat al României, Ion Iliescu și chiar au fost înlocuite cu o decizie radicală.

„Din respect pentru victimele Revoluției și ale mineriadelor, USR a propus în ședința de guvern să nu fie doliu național. Luăm act de decizia Guvernului. Reprezentanții USR nu vor participa la funeralii”.

RECOMANDAREA AUTORULUI:

Adrian Sârbu, despre Ion Iliescu: „Odată cu el s-a dus toată Revoluția noastră” | Fostul președinte a asistat la lansarea postului PRO TV din 1995

Grindeanu explică pentru GÂNDUL de ce nu merge la coaliție: Sunt revoltat!

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Marele pierzător al acestor alegeri
Digi24
George Simion: „Democrația a fost călcată în picioare”. Reacția liderului AUR după închiderea urnelor
Cancan.ro
Prima gafă de primar a lui Ciprian Ciucu! L-a atacat direct pe Nicușor Dan: 'Mi-a scăpat acest lucru'
Prosport.ro
FOTO. Parcă sunt surori! Cum arată mama Jaquelinei Cristian, jucătoarea română care a încasat peste 1 milion de dolari în 2025
Adevarul
Trucul românesc care reduce cheltuielile de iarnă. „Am 21 de grade în casă și nu am dat drumul la căldură”
Mediafax
EXIT-POLL Alegeri Primăria București 2025. CURS: Ciucu 32,7% Băluță 26,3% Alexandrescu 20,2% Drulă 12,8%. INSCOP: Ciucu: 31,7%, Băluță 26,1%, Alexandrescu 21,1%
Click
Roxana Călin, doctoriţa care a îngrozit România în anii ’90. Și-a ucis şi tranşat rivala în dragoste
Digi24
AUR a recunoscut că Anca Alexandrescu a pierdut alegerile. Ce a spus Simion despre relația cu Georgescu
Cancan.ro
Vin ninsorile în București, mai devreme decât ne așteptam. Pe ce dată ninge, potrivit meteorologilor Accuweather
Ce se întâmplă doctore
Ce se întâmplă cu pensiile din ianuarie 2026? Ministrul Muncii a clarificat situația
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Tesla Model 3 Standard, disponibilă și în România. E cea mai ieftină Tesla și poate fi luată în rate
Descopera.ro
Cel mai bătrân STRĂMOȘ al RECHINILOR înota în apele Australiei pe vremea dinozaurilor
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
Un vaccin universal împotriva cancerului, tot mai aproape de realitate