Meteorologii Administrației Naționale de Meteorologie (ANM) anunță nopți în care canicula va fi prezentă în multe regiuni ale țării, Totodată, însă, instabilitatea atmosferică este accentuată. Disconfortul termic vine „la pachet” cu ploi torențiale, vijelii și căderi de grindină.
Până în data de 18 iulie, la ora 10:00, rămâne în vigoare un cod galben care vizează caniculă, disconfort termic ridicat și noapte tropicală, potrivit ANM.
„În județele Dolj, Mehedinți, Caraș-Severin, Timiș, Arad, Bihor și Satu Mare va fi caniculă și disconfort termic ridicat. Indicele temperatură-umezeală (ITU) va depăși pragul critic de 80 de unități. Temperaturile maxime vor fi de 34…37 de grade. Nopțile vor fi tropicale cu minime, în general, de 20…22 de grade”, au anunțat meteorologii ANM.
Până în seara de vineri – 17 iulie -, la ora 21:00, este valabil și codul galben care vizează o instabilitate atmosferică accentuată în mai multe județe ale țării.
În intervale scurte de timp (1…3 ore) cantitățile de apă vor fi de 15…25 l/mp și izolat de peste 30 l/mp, avertizează meteorologii ANM.
La solicitarea Gândul, meteorologul de serviciu al ANM a transmis ultimele informații despre evoluția vremii.
„Astăzi vremea va fi în continuare călduroasă în majoritatea zonelor, cu precădere în vestul sudul și local în sud-estul țării.
Temperaturile maxime se vor încadra între 28° în depresiunile din estul Transilvaniei și 36-37° în Crișana, Banat, vestul și sud-vestul Olteniei, unde va fi caniculă.
În Capitală vremea va fi în continuare călduroasă. Temperatura maximă se va situa în jurul valorii de 34°. Cerul va fi variabil, cu înnorări după-amiază și seara, când vor fi posibile averse și descărcări electrice.
Pe parcursul zilei de mâine vremea va continua să fie vreme călduroasă. Disconfortul termic va fi accentuat în cea mai mare parte a țării, dar mai ales în vest, sud și sud-est. Indicele temperatură-umezeală va atinge și va depăși ușor pragul critic de 80 de unități”, a precizat meteorologul de serviciu al ANM.