Prima pagină » Știri externe » Veniturile imperiului imobiliar al Elisabetei a II-a au crescut cu 9.200% în 60 de ani

Veniturile imperiului imobiliar al Elisabetei a II-a au crescut cu 9.200% în 60 de ani

Veniturile imperiului imobiliar al Elisabetei a II-a au crescut cu 9.200% în 60 de ani
Imperiul imobiliar al reginei Elisabeta a II-a a supraviețuit în cei 60 de ani de la încoronare suișurilor și coborâșurilor din piață, înregistrând o creștere a veniturilor de 9.200%, de peste trei ori rata inflației

Imperiul imobiliar al reginei Elisabeta a II-a a supraviețuit în cei 60 de ani de la încoronare suișurilor și coborâșurilor din piață, înregistrând o creștere a veniturilor de 9.200%, de peste trei ori rata inflației, potrivit cotidianului Financial Times.

Marea Britanie sărbătorește jubileul de diamant al reginei Elisabtea a II-a, reprezentând împlinirea a 60 de ani de la urcarea pe tron.

Crown Estate, compania care deține terenurile și propritățile suveranului în Marea Britanie, a generat un venit din închirieri de 2,5 milioane de lire sterline în 1952, suficient pentru achiziția unei case cu preț mediu în centrul Londrei în prezent.

În rezultatele pentru anul fiscal încheiat în martie 2011, compania a raportat venituri de 230 de milioane de lire sterline (284 milioane de euro).

Avansul veniturilor reflectă creșterea constantă a valorii proprietăților din Marea Britanie în ultimii 60 de ani. Veniturile reginei au avut, însă, un avans mai rapid decât al pieței, întrucât proprietățile acesteia sunt amplasate în unele din cele mai atractive zone ale țării.

Activele companiei Crown Estate includ Regent Street din Londra, unde se află unele din cele mai căutate spații comerciale din lume, precum și St James”s, centrul industriei fondurilor de hedging în Londra.

Chiriile au înregistrat creșteri uriașe în ambele locații în ultimii cinci ani, în pofida incertitudinilor economice.

Portofoliul de proprietăți, care aparține monarhului pe durata cât se află pe tron, include porțiuni importante de plajă, platoul continental pe o distanță de 19 kilometri de la țărm, Parcurile Regale și 106.000 de hectare de teren agricol. Nu sunt incluse Palatul Buckingham, Castelul Windsor sau proprietatea Balmoral din Scoția, care sunt deținute direct de regină.

Portofoliul de proprietăți imobiliare Crown Estate a fost evaluat prima dată în 1987, când se ridica la 1,2 miliarde de lire sterline, iar până în 2011 a ajuns la 7 miliarde de lire sterline. Compania a afirmat că nu poate estima valoarea din 1952, însă a sugerat că aceasta s-ar fi situat la câteva sute de milioane de lire sterline.

Potrivit unei legi din 2011, regina primește 15% din veniturile Crown Estate.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Alertă la Neptun Deep! OMV Petrom, PRIMA REACȚIE după incidentul cu drona marină din apropierea platformei
Digi24
Marian Godină anunță că a demisionat din Poliția Română: „Mi-a luat mult timp să decid”. Cum își argumentează plecarea
Cancan.ro
Ce salariu încasa medicul rezident care și-a luat viața la Spitalul Universitar? Tânărul de 28 de ani trăia o dramă
Prosport.ro
GALERIE FOTO. Cea mai sexy femeie din lume a spus ce o face fericită!
Adevarul
Autostrada Moldovei, traseul complet. Ce tronsoane au fost deschise și ce se inaugurează în 2026, pe A7 Ploiești - Siret
Mediafax
IREAL! Un al doilea război ar putea izbucni la granița României
Click
S-au întors în România după ani de Italia, dar au rezistat doar 3 luni. Ce i-a făcut să plece din nou: „Am dormit un an în bucătărie”
Digi24
Iubitul lui Hayden Panettiere, condamnat pentru violenţă domestică, era în apartament în momentul morţii: „Nu a dat semne de emoţie”
Cancan.ro
Vlogger olandez, scandalizat de ce a pățit în restaurantul lui Dani Oțil din București: 'M-au obligat să..'
Ce se întâmplă doctore
Îți mai amintești de Leonard Miron, celebrul prezentator? Cum arată și cu ce se ocupă în prezent. Unde a ajuns să muncească
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Marian Godina a demisionat din Poliție. Care e motivul și ce va face în continuare
Descopera.ro
Obiceiul simplu care îți schimbă viața fără să știi
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. – Vreau să te dezbrac si să te arunc în zăpadă!
Descopera.ro
O specie rară a fost descoperită cu ajutorul unui videoclip de pe TikTok