Prima pagină » Știri politice » Cine este Aspazia Cojocaru, judecătoarea CCR care l-a ajutat pe Traian Băsescu să se întoarcă la Cotroceni

Cine este Aspazia Cojocaru, judecătoarea CCR care l-a ajutat pe Traian Băsescu să se întoarcă la Cotroceni

Cine este Aspazia Cojocaru, judecătoarea CCR care l-a ajutat pe Traian Băsescu să se întoarcă la Cotroceni
Curtea Constituțională a hotărât astăzi invalidarea referendumului din 29 iulie, cu majoritate de voturi.

Judecătoarea Aspazia Cojocaru a fost cea care a înclinat astăzi balanța la Curtea Constituțională în decizia de invalidare a referendumului. „Așa a ieșit. Ea, cea de la PSD, a hotărât lucrurile. Am luptat și noi cât am putut. Așa a ieșit însă. Luați datele de la Guvern și analizați-le să vedeți cât erau de limpezi”, a precizat Ion Predescu, contactat de gândul.

Declarația judecătorului Ion Predescu vine în condițiile în care și Aspazia Cojocaru a fost propusă în 2009 de PSD pentru funcția de judecător al Curții Constituționale, pentru un mandat de 9 ani.

Numele Aspaziei Cojocaru a fost implicat în mai multe scandaluri, începând cu acuzația și verdictul de colaborare cu fosta Securitate până la amenințările cu moartea dinaintea votului pentru suspendarea președintelui Traian Băsescu. Totodată, judecătoarea CCR s-a pronunțat destul de tranșant în privința referendumului, spunând după prima ședință a Curții că referendumul ar trebui anulat.

În 2007, Consiliul Național pentru Studierea Arhivelor Securității a dat un verdict clar potrivit căruia judecătoarea Aspazia Cojocaru a colaborat cu securitatea, CNSAS având ca bază două note informative din 1984. La vremea respectivă, ea a argumentat că a fost obligată să scrie acele note în cadrul unei anchete juridice despre o prietenă care urma să plece în străinătate, folosind pseudonimul „Ana”, fără a face totuși poliție politică. Din acest motiv, Cojocaru a atacat în instanță decizia dată de CNSAS și a și câștigat.

Un alt episod în care numele Aspaziei Cojocaru a fost vehiculat a fost și în ziua în care Curtea Constituțională urma să dea un verdict asupra suspendării președintelui Traian Băsescu, când judecătoarea CCR a acuzat amenințări cu moartea. „Curtea Constituțională își exprimă grava îngrijorare în legătură cu faptul că doamna judecător Aspazia Cojocaru a fost amenințată înainte de începerea dezbaterilor asupra avizului de suspendare din funcție a președintelui României, cu privire la votul pe care urmează să-l dea”, se arată în comunicatul de presă trimis de Curtea Constituționale la vremea respectivă.

Totodată, judecătoarea Cojocaru a ieșit în evidență și atunci când a declarat că referendumul ar fi trebuit anulat pentru că s-a bazat pe date false. ” Eu, după mine, referendumul ar fi trebui invalidat. Totul se bazează pe date false”, a declarat judecătoarea CCR, după ședința Curții din 2 august, când s-a decis amânarea unui verdict pentru 12 septembrie.

Aspazia Cojocaru, născută în 1946 în județul Botoșani, a absolvit în 1972 Facultatea de Drept din cadrul Universității București și Facultatea Internațională de Drept Comparat din Strasbourg, fiind specializată în drept civil.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Germania blochează extrădarea unui român condamnat pentru jaf. Judecătorii invocă situația din închisorile din România
Digi24
Traian Băsescu: Dacă e vorba de furat, se solidarizează politicienii cu cetăţenii. Legea salarizării e oglinda
Cancan.ro
Filmul tragediei în care Victoria, fiica lui Cazimir Ionescu, s-a stins. Ce s-a întâmplat pe 25 august, la ora 21:00
Prosport.ro
Bianca Drăguşanu, apariție spectaculoasă în costum de baie! Fosta iubită a lui Adrian Cristea a atras privirile tuturor pe Insula Milionarilor
Adevarul
Declarație-șoc din Ucraina: „Cred că pierdem războiul”. Răspunsul unui general NATO
Mediafax
Diana Buzoianu atacă PSD: „Se poate să treacă legi într-o singură zi”. Miza: mandatele a 8.000 de consilieri locali și județeni
Click
Ce iubesc și ce urăsc turiștii străini la țara noastră. „Traficul este atât de rău, încât poate dura chiar și cinci ore să ajungi”
Digi24
Comisia Europeană, îndemnată să blocheze fondurile din PNRR din cauza „amendamentului Fritz”
Cancan.ro
Ea este Victoria, fiica fostului deputat Cazimir Ionescu, care a murit la 22 de ani
Ce se întâmplă doctore
Kim Cattrall, în costum de baie la 70 de ani: cum se menține în formă actrița din „Sex and the City”
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Chinezii vor să „pensioneze” Defender cu un SUV interesant. Modelul vine în România toamna asta
Descopera.ro
Cine a supraviețuit erupției Vezuviului? Urmele lăsate de oamenii care...
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Bulă: – Am o boală care mă împiedică să țin dietă!
Descopera.ro
Oamenii de știință au decoperit substanța chimică din creier care ne ajută să rămânem motivați