Prima pagină » Actualitate » Mobilizare fără precedent a românilor din diaspora. Coadă uriașă la o secție de votare din LONDRA

Mobilizare fără precedent a românilor din diaspora. Coadă uriașă la o secție de votare din LONDRA

238.681 de români au votat în Marea Britanie, până la ora 18.15, ora României, la alegerile prezidențiale. Românii din străinătate s-au mobilizat într-un mod fără precedent la acest scrutin, prezența la vot fiind în mai multe state dublă față de primul tur de acum două săptămâni. Diaspora din Marea Britanie e în acest moment pe locul trei, după Italia și Germania, ca prezență la vot.    

Într-un clip video postat duminică pe Facebook, se poate observa o coadă semnificativă la secția de votare din Harrow 3, situată în partea de nord-vest a Londrei. Imaginile arată peste o sută de votanți care așteaptă în fața secției.

Până la ora 18.00 au votat 9.996.371 de români, dintre care 1.460.613 de votanți în diaspora. Prezența la a ajuns la 55,57%.

Când se închid secțiile de vot

Orarul de vot se poate prelungi până cel târziu la ora 23.59, în cazul în care sunt alegători care așteaptă la rând în fața sediului secției de votare la ora de închidere, precum și pentru cei care se află în secția de vot.

De precizat că duminică, 18 mai, la ora 21.00, dacă majoritatea secțiilor de votare din străinătate aflate la est de România vor fi, teoretic închise deja, la această oră se închid și toate de la vest de România, în state din Europa, Africa, America de Sud, SUA și Canada.

De exemplu, românii din San Francisco vor putea vota duminică până la ora 11.00, ora locală, deși au început votul la ora 07.00 ora locală, cu posibilitatea prelungirii votării până la ora 13.59, ora locală.

Video: Facebook /Cristi Popovici

CITEȘTE ȘI:

Turul 2, alegeri prezidențiale. Peste 9,2 milioane de români au votat până la ora 17:00 în țară și străinătate

Coadă la secțiile de votare din zona Regie a Capitalei. STUDENȚII au venit de dimineață pentru a alege viitorul președinte al României

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Scandalul dronei de lângă Neptun Deep: Miruță explică haosul și ERORILE de comunicare
Digi24
Marian Godină anunță că a demisionat din Poliția Română: „Mi-a luat mult timp să decid”. Cum își argumentează plecarea
Cancan.ro
Apartament de 19.000 de lei, scos la licitație de ANAF. Prețul a fost redus la jumătate
Prosport.ro
GALERIE FOTO. Cea mai sexy femeie din lume a spus ce o face fericită!
Adevarul
Autostrada Moldovei, traseul complet. Ce tronsoane au fost deschise și ce se inaugurează în 2026, pe A7 Ploiești - Siret
Mediafax
Barbie și Ken s-au ÎNGRĂȘAT în ultimii 30 de ani! Cum s-au schimbat celebrele păpuși odată cu oamenii
Click
Mama Andreei Anița, mesaj dureros la cinci luni de la moartea tinerei: „Copila mea dragă, cu ochii ca cerul și părul bălai”
Digi24
Iubitul lui Hayden Panettiere, condamnat pentru violenţă domestică, era în apartament în momentul morţii: „Nu a dat semne de emoţie”
Cancan.ro
Ce salariu încasa medicul rezident care și-a luat viața la Spitalul Universitar? Tânărul de 28 de ani trăia o dramă
Ce se întâmplă doctore
Îți mai amintești de Leonard Miron, celebrul prezentator? Cum arată și cu ce se ocupă în prezent. Unde a ajuns să muncească
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Marian Godina a demisionat din Poliție. Care e motivul și ce va face în continuare
Descopera.ro
Obiceiul simplu care îți schimbă viața fără să știi
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. – Vreau să te dezbrac si să te arunc în zăpadă!
Descopera.ro
Un gândac vechi de 100 de milioane de ani nu seamănă cu niciun alt animal viu sau dispărut