Nicușor Dan, avertisment pentru proprietarul terenului retrocedat din IOR. „Dacă va defrișa, amendă de 350 milioane €”

Publicat: 28 01. 2025, 16:00
Actualizat: 28 01. 2025, 16:02

Nicușor Dan, primarul general al Capitalei, a transmis un avertisment pentru proprietarul terenului retrocedat din Parcul Ior, acolo unde a dat și o amendă record, de 35 milioane de euro.

În cazul în care proprietarul terenului va defrișa întreg spațiul vegetal, a spus Nicușor Dan, acesta va fi amendat cu 350 milioane de euro.

„În Parcul IOR sunt 10 sau 12 hectare (n.red. – retrocedate.). Pe unul dintre aceste hectare, proprietarul nu numai că a tăiat copacii, dar a şi luat stratul vegetal. Şi acolo am dat acea amendă de 35 de milioane de euro. Dacă proprietarul o să defrişeze spaţiul vegetal pe 10 hectare, o să îi dăm o amendă de 350 de milioane de euro, pentru ca să fie un mesaj foarte clar pentru orice proprietar de spaţiu verde că nu va construi într-un spaţiu verde”, a spus primarul Capitalei, Nicuşor Dan, într-o conferinţă de presă susţinută la sediul PMB, citat de Digi 24.

Nicușor Dan: „Vom introduce această amendă în masa succesorală”

Amenda de 35 milioane de euro, impusă de Nicușor Dan, a fost contestată de fostul proprietar al terenului, Maria Cocoru, decedată între timp. Nicușor Dan a specificat și că avocații PMB urmăresc procesul de succesiune, dar procedura juridică nu a început încă.

„Amenda de 35 de milioane de euro vă aduc aminte că a fost contestată de fostul proprietar, doamna Cocoru. Între timp, dânsa a decedat, iar avocaţii noştri au urmărit procesul de succesiune. Nu a început încă. Şi vom introduce această amendă în masa succesorală, astfel încât în momentul când se va dezbate succesiunea doamnei Cocoru să fim şi noi şi acolo cu aceşti 35 de milioane de euro. Deci, o să dureze, dar eu sunt optimist că Primăria Capitalei va recupera fie banii aceştia, fie terenul pentru faptele care au fost făcute acolo”, a mai declarat Nicușor Dan.

Nicușor Dan s-a răzbunat pe cei care s-au opus amenzii de 35 milioane euro

În 27 iulie 2023, în jurul orei 09:30, în zona retrocedată din Parcul IOR a avut loc o adevărată desfășurare de „forțe”.

Au fost prezenți Nicușor Dan, directorul general al Poliției Locale București, Daniel Rășică, directorul executiv adjunct Constantin Maximilian, directorul executiv adjunct Bogdan Mihăilă, polițistul local Răzvan Florea, polițistul local Constantin Codreanu, un avocat din partea casei de avocatură despre care Nicușor Dan a afirmat că se va ocupa de speță, funcționari publici din cadrul Direcției Patrimoniu, reprezentanți ai firmei de topometriști, polițiști locali din cadrul Serviciului Intervenții la Evenimente, precum și câțiva consilieri personali ai primarului general al Capitalei.

  • Sursele Gândul au dezvăluit că Nicușor Dan a indicat topometriștilor să măsoare o suprafață din terenul de 12 hectare, prin indicarea cu mâinile a unei zone aleatorii, spunând: „Luați și voi așa, până la pomii aceia, spre alee, până în maldărul acela de lemne”.
  • Pe terenul indicat, au precizat sursele Gândul, exista vegetație crescută aleatoriu și doar pe mici porțiuni de pe această suprafață exista pământ.

Deși i s-a transmis că acea amendă de aproape 35 de milioane de euro nu poate fi aplicată, întrucât cartea funciară specifica foarte clar că terenurile sunt încadrate la categoria „curți-construcții”, Nicușor Dan a cerut redactarea amenzii pentru „diminuarea suprafeței spațiului verde, pentru aproximațiv 7.500 mp, cu amenda maximă de 20.000 lei pe mp”.

În acel moment au reînceput discuțiile cu privire la faptul că nu poate fi aplicată amenda acolo, pe loc, întrucât niciun agent constatator din cadrul Direcției Generale de Poliție Locală și Control a Municipiului București (DGPLCMB) nu a constatat vreo diminuare a suprafeței spațiului verde (terenul prezenta vegetație crescută spontan pe toata suprafață acestuia, cu mici porțiuni goale de pământ), pentru că nu existau contravenientul, data și ora săvârșirii contravenției, prevederi obligatorii pentru întocmirea unui proces-verbal de sancțiune.

Nicușor Dan a afirmat pe un ton foarte agresiv și impunător, în fața tuturor celor prezenți, că «decizia a fost deja luată» să fie aplicată acea sancțiune și că, dacă nu este aplicată, o să ia atribuțiile polițiștilor, va aplica dumnealui amenda respectivă, iar pe toți cei prezenți din cadrul DGPLCMB îi va băga în comisia de disciplină, afirmând: «Ce sunteți voi, polițiști sau căcăcioși?»”, au mai declarat sursele Gândul, în exclusivitate. (alte informații-șoc AICI)

Nicușor Dan ar fi declanșat, ulterior, o „vânătoare de vrăjitoare” împotriva celor care nu i-au ascultat orbește ordinul de a aplica amenda de 35 de milioane de euro.

Pentru a-și duce la îndeplinire țelul propus și pentru faptul că nu a putut decima Direcția Generală de Poliție Locală și Control prin organigramă, Nicușor Dan, prin mâna directorului general Eduard Stroe, a început o serie de mutări/detașări și alte metode de schimbări de raporturi de serviciu cu absolut toți cei care sub o formă sau alta au avut legătură cu nesemnarea procesului verbal de sancțiune pentru speța din IOR”, au precizat sursele citate. (alte informații AICI)


Citește și:

Cum a PIERDUT Primăria Capitalei cei 35 milioane € din AMENDA primită de Maria Cocoru, proprietara din Parcul IOR. Avocat: ”Rămâne neîncasabilă”

Se adâncesc pierderile cauzate de BLOCAJUL URBANISTIC impus de Nicușor Dan. BREC: ”Scade numărul locuințelor livrate în București”

EXCLUSIV | Capitala se sufocă, dar Nicușor Dan vorbește despre traficul ”lejer” din 2035! Avocat: ”E disperat, a intrat în campanie cu un an înainte!”

EXCLUSIV VIDEO | Cum au dispărut zeci de copaci din zona retrocedată a Parcului IOR. Doi ani de defrișări ilegale, pârjoliri și otrăviri de arbori. ”Înainte era verde, frumos, acum este totul uscat”