Prima pagină » Actualitate » Patru persoane au fost ucise după ce forțele istraeliene au atacat aeroportul din Damasc

Patru persoane au fost ucise după ce forțele istraeliene au atacat aeroportul din Damasc

Elena Popescu
Patru persoane au fost ucise după ce forțele istraeliene au atacat aeroportul din Damasc

Patru persoane au fost ucise după ce forțele israeliene au atacat aeroportul din Damasc, acesta fiind inoperabil luni. Printre persoanele decedate se numără doi soldaţi sirieni, potrivit Observatorului Sirian pentru Drepturile Omului (OSDH), citat de AFP.

”Patru luptători, dintre care doi soldaţi sirieni, au fost ucişi de bombardamentele israeliene”, a declarat pentru AFP Rami Abdul Rahman, şeful OSDH, cu sediul în Marea Britanie. El nu a putut preciza naţionalitatea celorlalţi doi ucişi.

Agenţia oficială siriană Sana, care citează o sursă militară, a confirmat că doi soldaţi sirieni au fost ucişi în atacul care a avut loc luni, 2 ianuarie, în jurul orei locale 4.00 (3.00, ora României).

”Inamicul israelian a efectuat un atac aerian folosind un val de rachete care au vizat aeroportul internaţional din Damasc şi împrejurimile sale şi care au provocat moartea a doi soldaţi şi rănirea altor doi”, precum şi pagube materiale, a precizat agenţia. Aeroportul este inoperabil, a adăugat acesta.

Cel puţin 3.825 de persoane au murit în 2022

De la începutul războiului civil sirian, în 2011, Israelul a efectuat sute de lovituri aeriene asupra țării vecine, vizând poziţii ale armatei siriene, ale forţelor pro-iraniene şi ale Hezbollahului libanez.

Statul israelian comentează rareori atacurile sale împotriva Siriei, dar afirmă că nu va permite Iranului să îşi extindă influenţa în Siria.

Potrivit OSDH, care se bazează pe o reţea extinsă de surse din Siria, cel puţin 3.825 de persoane au murit în 2022 – cel mai mic număr din 2011 încoace – faţă de 3.882 în 2021. Anul trecut au murit 1.627 de civili, inclusiv 321 de copii, potrivit stiripesurse.ro.

Războiul din Siria a ucis aproximativ 500 000 de persoane, a distrus infrastructura ţării şi a determinat milioane de oameni să plece din țara grav afectată de război. După ani de lupte sângeroase şi bombardamente, conflictul s-a atenuat în mare parte în ultimii trei ani

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Harta scumpirii locuințelor în Europa: cine conduce, unde sunt cele mai mici creșteri și singura țară cu prețuri în scădere
Digi24
VIDEO „Mi se ard cozonacii în cuptor”. O şoferiţă a fost prinsă cu 176 de kilometri pe oră pe DN 38
Cancan.ro
Cu ce se ocupă Marilu și Matei, nepoții lui Mircea Lucescu? Ce meserii onorabile au
Prosport.ro
FOTO. Belodedici își vinde casa dintr-o zonă boemă a Bucureștiului. Cum arată locuința: „Aer elegant și cald”
Adevarul
Viktor Orbán ar putea cere anularea alegerilor, în cazul unei victorii a opoziției. Analist român din Marea Britanie: „S-ar putea inspira de la noi”
Mediafax
Motivul incredibil pentru care iranienii nu pot redeschide Strâmtoarea Ormuz: nu găsesc minele puse de ei
Click
Motivul pentru care un bărbat din Cipru revine în fiecare an la Iași. „Prima dată am venit în ’98. S-a schimbat 100%”
Digi24
VIDEO Mojtaba Khamenei, desfigurat în război, este încă sub tratament pentru rănile grave suferite, afirmă surse din cercul său
Cancan.ro
Cum arată acum Nadia Dănciulescu, la 14 ani după ce a fost transformată complet în Frumusețe pe Muchie de Cuțit de la Pro TV
Ce se întâmplă doctore
Rita Mureșan, complet schimbată după perioadele dificile prin care a trecut. Cum arată vedeta în prezent
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Ai rămas blocat în trafic pe DN1? Iată câteva rute alternative
Descopera.ro
De ce aristocrații purtau peruci?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Un tip îi propune unei fete să facă dragoste cu el: – Cât tupeu, domnule, cât tupeu!
Descopera.ro
Semne că ești epuizat emoțional, nu doar obosit