Prima pagină » Coronavirus » Johnson & Johnson ar urma să ceară Uniunii Europene, în februarie, aprobarea pentru vaccinul anti-COVID-19

Johnson & Johnson ar urma să ceară Uniunii Europene, în februarie, aprobarea pentru vaccinul anti-COVID-19

Johnson & Johnson ar urma să ceară Uniunii Europene, în februarie, aprobarea pentru vaccinul anti-COVID-19

Compania americană Johnson & Johnson ar urma să solicite în luna februarie aprobarea UE pentru vaccinul COVID-19, a anunțat miercuri, 13 ianuarie, un parlamentar.

Parlamentarul UE a anunțat că informația a fost făcută publică de comisarul UE pentru sănătate, Stella Kyriakides, transmite Reuters.

„Comisarul UE pentru sănătate, Stella Kyriakides, a anunțat în cadrul reuniunii grupului nostru (n.r. parlamentarii UE) din această dimineață că producătorul de vaccin Johnson & Johnson va prezenta Uniunii Europene, în februarie, o cerere de aprobare  pentru vaccinul lor”, a declarat Peter Liese, care reprezintă probleme de sănătate. pentru grupul de centru-dreapta al UE, cel mai mare al PE.

Autoritatea de reglementare a medicamentelor din din UE a declarat în decembrie că se aștepta ca compania să aplice în primul trimestru al acestui an.

Johnson & Johnson ar urma să ceară UE revizuirea vaccinul anti-COVID-19

Agenția Europeană pentru Medicamente (EMA) a început pe 1 decembrie o revizuire continuă a vaccinului, pe care Johnson & Johnson îl dezvoltă prin filiala sa Janssen.

EMA a revizuit timp de 20 de zile vaccinul dezvoltat de BioNTech și Pfizer și până când l-a aprobat. În cazul vaccinul dezvoltat de Moderna, a durat aproximativ o lună. Cele două vaccinuri sunt până acum singurele aprobate în UE, în timp ce AstraZeneca și-a depus cererea marți.

„Dacă totul merge bine, vom avea deja al patrulea vaccin disponibil în câteva săptămâni”, a adăugat Liese.

UE a rezervat 200 de milioane de doze de vaccin J&J și are opțiunea de a comanda încă 200 de milioane de doze. Vaccinul J&J se admnistrează într-o doză unică, spre deosebire de alte vaccinuri aprobate până în prezent în UE și care necesită două doze pentru protecție completă.

Agenția Europeană pentru Medicamente a primit cererea de autorizare condiționată de introducere pe piață a vaccinului COVID-19 dezvoltat de AstraZeneca & Oxford

Agenția Europeană pentru Medicamente (EMA) a primit o cerere de autorizare condiționată de introducere pe piață (CMA) pentru un vaccin COVID-19 dezvoltat de AstraZeneca și Universitatea Oxford, informa EMA pe 12 ianuarie.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Mediafax
Avertismentul lui Bolojan pentru România: „Crește riscul recăderii în populism și risipă”
Digi24
S-a aflat cine este bărbatul care a „pictat” o declarație de dragoste pe o stâncă de pe Transfăgărășan
Cancan.ro
Mihaela Rădulescu a primit o nouă LOVITURĂ de la părinții lui Felix Baumgartner: 'Am fost ȘTEARSĂ complet din
Prosport.ro
Cum a apărut Alicia, fiica marelui fotbalist, într-o pereche de bikini. Internetul a explodat: „Zeiță superbă!”
Adevarul
Maia Sandu, după vizita unei delegației talibane la Chișinău: „Este rușinos că oameni cu funcții înalte nu se documentează”
Mediafax
Miliardarii turci de la Ford Otosan investesc 100 de milioane de euro în România. Banca Transilvania le acordă o finanțare uriașă
Click
Momente de panică pentru Carmen Șerban. Mașina vedetei a căzut în craterul din zona Eroilor: „M-am speriat foarte tare”
Digi24
Medicamentele Colebil și Panzcebil au fost retrase din farmaciile din România. Explicația dată de Agenția Națională a Medicamentului
Cancan.ro
Episodul extrem din dosarul lui Cătălin Avramescu, cercetat de DIICOT: 'A plecat în pădure cu o
Ce se întâmplă doctore
Vedeta celebră, diagnosticată cu cancer pentru a doua oară, dar a ales să păstreze totul secret. Boala a fost descoperită la un control de rutină
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
2026: Care e presiunea corectă în anvelope pe caniculă. Cauciucurile de iarnă pot să facă explozie la peste 40°C?
Descopera.ro
Care este cel mai vechi pod din Europa?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Badea Gheorghe: – Nu pot face dragoste!
Descopera.ro
Vecinul îți pune în pericol locuința? Ce poți face dacă refuză să remedieze problema