Prima pagină » Știri » PROGRAMĂRI. Unele saloane de înfrumuseţare au deja liste cu clienţi în aşteptare. Din 15 mai îşi redeschid uşile

PROGRAMĂRI. Unele saloane de înfrumuseţare au deja liste cu clienţi în aşteptare. Din 15 mai îşi redeschid uşile

PROGRAMĂRI. Unele saloane de înfrumuseţare au deja liste cu clienţi în aşteptare. Din 15 mai îşi redeschid uşile

Saloanele de înfrumusețare se vor redeschide din 15 mai, după două luni de suspendare a activității. Clienții sunt nerăbdători și au început deja să sune ca să își facă programări.

Saloanele de înfrumuseţare se redeschid după aproape două luni, iar oamenii sunt nerăbdători. Atât angajaţii, cât şi clienţii vor purta echipamente de protecţie.

„Au început mesajele şi telefoanele de la clienţi. Sunt nerăbdători să aibă o programare pentru a fi siguri că vor prinde un loc”, a declarat Florentina Copilet, manichiuristă.

Saloanele de înfrumuseţare au fost printre cele mai afectate businessuri din cauza stării de urgenţă, pentru că au fost închise de autorităţi. Pierderile au ajuns la câteva zeci de mii de euro pe lună pentru un salon cu 30 de angajaţi. Preşedintele Klaus Iohannis a anunţat ca saloanele de beauty, clinicile stomatologice şi muzeele îşi vor relua activitatea de pe 15 mai.

„Suntem deja pregătiţi. Telefonul nostru a început să sune încontinuu, aşa că în câteva ore toate locurile pentru trei săptămâni au fost ocupate. Preţurile în cadrul companiei noastre nu se vor modifica”, a spus Angelina Cozma, managerul unui salon de înfrumuseţare.

Românii lasă anual circa 1 miliard de lei în cele 9.000 de saloane cosmetice care existau în 2018 de pe piaţa locală, conform datelor Ziarului Financiar.

Președintele Klaus Iohannis a anunțat luni că saloanele de înfrumusețare se vor deschide pe 15 mai.

„Din 15 mai vom avea, de exemplu, la dispoziţie, iarăşi saloanele de îngrijre personală, se vor redeschide saloanele de coafură, frizerie. De asemenea, din 15 mai, se vor redeschide cabinetele stomatologice (…) şi muzeele. Toate, în condiţii speciale de distanţare, în condiţii speciale de igienă. Cu toţii, repet, vom purta mască de protecţie când suntem în spaţii publice închise şi când ne deplasăm cu transportul public în comun. Aceste lucruri rămân obligatorii”, a spus Iohannis.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Sesizare: Miros de gaze într-o școală din Capitală unde sunt amenajate secții de votare
Digi24
Vladimir Putin „a otrăvit” mințile rușilor. Mihail Kasianov, despre ultima întâlnire cu liderul de la Kremlin: „Te voi distruge oricum”
Cancan.ro
FBI intră pe fir în cazul lui Emil Gânj! Descoperiri ULUITOARE în telefonul criminalului din Mureș
Prosport.ro
Mădălina Ghenea i-a înnebunit pe arabi. Cum și-a făcut apariția în Qatar
Adevarul
Anul 2026, istoric pentru infrastructura României: autostrăzi complet finalizate și sute de kilometri pregătiți de inaugurare
Mediafax
Prahova: În unele localități apa nu a ajuns încă. În altele au fost înregistrate avarii
Click
Monica Pop, dată afară din restaurant! Ireal ce i-a făcut un angajat medicului și prietenelor sale: „Bineînțeles că și ospătarii și ceilalți participanți, erau consternați”
Digi24
Rachete spațiale, aur ilegal și o misiune imposibilă a Legiunii Străine: De ce nu poate Europa să își apere frontiera din Amazon
Cancan.ro
Ultimele imagini cu Rodica Stănescu înainte să moară! Se transformare radical de dragul iubitului. Intervenții estetice și...
Ce se întâmplă doctore
Ce se întâmplă cu pensiile din ianuarie 2026? Ministrul Muncii a clarificat situația
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Tesla Model 3 Standard, disponibilă și în România. E cea mai ieftină Tesla și poate fi luată în rate
Descopera.ro
Un EXPERT spune că modelele lingvistice mari nu vor fi niciodată cu adevărat INTELIGENTE
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
Cel mai mare sit de urme de dinozauri din lume a stabilit mai multe recorduri