Prima pagină » Știri politice » Ciolacu, AVERTISMENT pentru Hurezeanu: „Înainte de comentarii, să întrebe și prim-ministrul” / „Dacă nu, va PLECA”

Ciolacu, AVERTISMENT pentru Hurezeanu: „Înainte de comentarii, să întrebe și prim-ministrul” / „Dacă nu, va PLECA”

Alexandru Tudor

Prim-ministrul Marcel Ciolacu a tras un semnal de alarmă în ceea ce privește declarațiile și activitatea ministrului de Externe, Emil Hurezeanu. După acesta din urmă a avut mai multe reacții la postările lui Elon Musk privind situația din România, premierul l-a avertizat de acum va trebui să se consulte cu el înainte de orice reacție. Dacă nu, „va pleca acasă”. 

Am văzut că domnul Hurezeanu a ieșit o dată și l-a certat pe domnul Elon Musk, îl văd a doua oară, cred că azi, că a ieșit și l-a certat pe domnul Elon Musk. Îl anunț la dumneavoastră la emisiune, că nu am apucat la ședința de Guvern. Îl anunț pe domnul Hurezeanu ca de acum, când iese pe X, în România este o administrație așezată, iar dânsul reprezintă Guvernul României, iar Guvernul României este condus de Marcel Ciolacu. Îl anunț ca din acest moment, chiar dacă politica externă a României este coordonată de președintele României, dânsul face parte din Guvernul României, înainte de a mai face comentarii și de a mai da răspunsuri unor persoane, până la urmă domnul Elon Musk este o persoană privată, să întrebe și prim-ministrul și să hotărâm împreună. Daca nu va ține cont, va pleca acasă, cum este normal în orice stat democratic”, a declarat Marcel Ciolacu, prim-ministrul României.

Totodată, Marcel Ciolacu a mai adăugat că discuția dintre Emil Hurezeanu și Richard Grenell de la Munchen despre situația fraților Tate a fost una normală.

Este normal ca un diplomat străin să se intereseze de cetățenii americani, în speță, care este tratamentul. Am înțeles că nu a fost o discuție într-un cadru diplomatic, organizat. A fost o întâlnire pe hol”, a spus Marcel Ciolacu.

În ceea ce privește speculațiile conform cărora lăsarea fraților Tate să părăsească România în schimbul detensionării relației dintre țara noastră cu SUA, Marcel Ciolacu a negat acest aspect vehement.

Trebuie să se întoarcă în martie. Dacă nu o fac, sunt dați în urmărire internau. Sunt niște tratate de respectat, inclusiv cu SUA. Noi nu l-am adus încă pe cumnatul domnului Geoană și l-am căutat vreo doi ani de zile. Dar, în cazul fraților Tate, sunt niste oameni celebrii”, a adăugat premierul.

CITEȘTE ȘI:

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Lovitură de ultim moment în Sănătate! Ministerul prelungește termenul pentru proiectele PNRR până în august 2026
Digi24
Reacția primarului PSD al Galațiului la declarația lui Sorin Grindeanu, care a ezitat să spună că drona care a explodat este rusească
Cancan.ro
Putin, primele DECLARAȚII despre drona căzută pe un bloc din Galați: 'Rusia e pregătită să facă o...' 😲
Prosport.ro
FOTO. Prezentatoarea TV a revenit pe „sticlă”. Cum arată după ce a fost diagnosticată cu o boală rară
Adevarul
Val de ironii după mesajele MApN legate de drona căzută în Galați. Mii de comentarii au împărțit internetul în două: „Blocul era pe direcția dronei”
Mediafax
Anunțul momentului de la Putin. „Războiul din Ucraina se apropie de sfârșit”
Click
Horoscop 29 mai - 5 iunie. Racii au de luat o decizie grea, Balanțele au parte de evoluție profesională și șanse de câștig suplimentar
Digi24
Anchetă după tragedia din Târgu Jiu: informații șocante despre bărbatul suspectat de dublă crimă
Cancan.ro
DOLIU în politica din România! A murit Maria Dina
Ce se întâmplă doctore
A ignorat luni întregi un nodul la sân. La 21 de ani, tânăra a ajuns la operație cu o tumoră de aproape 2 kilograme
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Cine va plăti mai mult pentru RCA în 2026?
Descopera.ro
Cât de aproape suntem de călătoriile interstelare rapide?
Râzi cu lacrimi
4 bancuri cu Meșterul Manole. – Ana e fată bună. O să fac casă cu ea!
Descopera.ro
81 de ani de la procesul „ziariştilor fascişti, vinovaţi de dezastrul ţării”. Cum îi şantaja pe politicieni Pamfil Şeicaru