Prima pagină » Actualitate » VIDEO | Ciolacu: În acest an toate capacitățile de producție vor fi pornite, pentru ca deficitul de energie să fie acoperit

VIDEO | Ciolacu: În acest an toate capacitățile de producție vor fi pornite, pentru ca deficitul de energie să fie acoperit

Alexandru Tosa
Marcel Ciolacu critică guvernarea liberală

Președintele PSD, Marcel Ciolacu, a declarat, miercuri, la România TV, în acest an vor fuse toate capacitățile de producție în funcțiune pentru a putea acoperi deficitul de energie. De asemenea, el a precizat că în aproximativ trei ani România va deveni independentă energetic.

„Noi am venit cu cele 3 hidrocentrale. Îl putem muta pe bursuc. Sunteți îndreptățit să mă întrebați, după ce PSD a intrat la guvernare. Avem proiectul Midia, unde trebuie repornit pe gaze, neexistând cărbune”, a afirmat Ciolacu.

Șeful social-democraților spune că în acest an vor fi puse în funcțiune toate capacitățile de producție pentru a acoperi deficitul de energie. El afirmă că targetul României este să ajungă independentă energetic în următorii trei ani.

„Eu cred că în acest an toate capacitățile de producție vor fi pornite, pentru ca deficitul de energie să fie acoperit. Ca și estimare, în 3 ani de zile să devenim independenți energetici, asta dorim. Dependență totală energetică, 2-3 state. Care să nu influențeze viitorul atât de mult”, a declarat Marcel Ciolacu.

Mi-am asumat decizia alături de colegii mei, dar la propunerea mea, într-un moment dificil pentru români. Cred în această coaliție, indiferent de discuții.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Care este cea mai sănătoasă modalitate de a consuma fructe?
Digi24
Momentul Mythos și cei cinci zei ai inteligenței artificiale: de ce noul model AI a devenit prea periculos pentru a fi lansat pe piață
Cancan.ro
Andreea Popescu îi dă FATALA lui Dan Alexa! După escapada din Timișoara, bruneta schimbă strategia!
Prosport.ro
FOTO. L-a părăsit pe milionarul cu 35 de ani mai bătrân decât ea pentru că a înșelat-o cu prietena ei
Adevarul
Escaladare majoră în Golf: Iranul blochează din nou Strâmtoarea Ormuz, acuzând SUA de încălcarea acordului de redeschidere
Mediafax
Atenție, șoferi! Țara aleasă de mii de români pentru vacanță impune reguli stricte pentru trusa de prim ajutor
Click
Reacția Oanei Pellea după afișul cu Nea Marin de la terasa Obor: „Ce țară e asta?”. Ce i-a răspuns managerul localului
Digi24
Atuul pe care Rusia l-a recâștigat în relația cu China: Cum l-a ajutat războiul din Iran pe Putin să nu devină vasalul lui Xi Jinping
Cancan.ro
Prima zi de CANICULĂ în România. Pe ce dată va fi, potrivit meteorologilor EaseWeather
Ce se întâmplă doctore
Tabel exclusiv pentru bărbați | Pe ce dată ieși la pensie, în funcție de vârsta ta actuală
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Se plătește rovinietă pentru remorcă sau rulotă? Cât este taxa de drum în 2026
Descopera.ro
În ce anotimp sunt bărbații cei mai fertili?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Ion către Măria: - – Ce ai fată de stai dezbrăcată?
Descopera.ro
Teama de a nu rata „pe cineva mai bun”. Relațiile moderne, între libertate, vulnerabilitate și căutarea sensului