Prima pagină » Emisiuni » Mirel Palada analizează fenomenul „Călin GEORGESCU”, la alegerile prezidențiale: „Pe măsură ce l-au demonizat, a ajuns la 60,4%”

Mirel Palada analizează fenomenul „Călin GEORGESCU”, la alegerile prezidențiale: „Pe măsură ce l-au demonizat, a ajuns la 60,4%”

Ruxandra Radulescu

Sociologul Mirel Palada, invitat în cadrul unei ediții speciale „Marius Tucă-Show”, a precizat că evoluția în sondaje a lui Călin Georgescu, după primul tur de scrutin, se datorează tocmai criticilor dure ce i-au fost aduse în mass-media. Urmărește aici, integral, emisiunea lui Marius Tucă.

Mirel Palada a explicat cum rezultatele primului tur de scrutin al alegerilor prezidențiale, ce l-au plasat pe independentul Călin Georgescu pe primul loc, reprezintă un vot de blam din partea electoratului la adresa partidelor mainstream. Totodată, acesta a subliniat că televiziunile care „l-au demonizat” au generat o susținere și mai puternică din partea votanților pentru candidatul Georgescu.

„Este clar că va fi o anumită dezamăgire pentru că lumea se așteaptă la minuni. Acesta a fost un vot puternic resentimentar, puternic de răzbunare la adresa sistemului ticăloșit. A avut și o componentă puternic idealizată. Să fie bine, să nu fie rău.

Din anii ’90 nu s-a mai întâmplat chestia asta, e o emulație de poftă de civism și de poftă de plebiscit. Ce vedem noi acuma de fapt este practic um plebiscit împotriva clasei conducătoare. Deci este o palmă peste ochi dată rău de tot.

Chestia asta s-a văzut pe parcursul săptămânii asteia, când la începutul săptămânii, Georgescu era până la un 53,47% și pe măsură ce l-au demonizat, l-au înfierat, l-au executat public, a ajuns la 60,4%, deci a fost delir.”, a declarat Mirel Palada la „Marius Tucă-Show”.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Carnea de miel s-a scumpit și în Bulgaria, la fel ca și în România / „Crescătorul bulgar moare zâmbind, dar moare”
Digi24
Medic ucis și incendiat în Capitală. Cine e suspecta reținută după cinci zile
Cancan.ro
Medicii au refuzat dorința familiei lui Mircea Lucescu. Conducerea Spitalului Universitar, de neclintit chiar și după venirea lui Răzvan Lucescu
Prosport.ro
FOTO. Și-a trădat prietena și a avut o aventură cu soțul acesteia
Adevarul
Ce s-a ales de utilajele „minune” pentru topirea zăpezii lăsate moștenire de administrația Firea. Explicațiile Primăriei Capitalei
Mediafax
Sfânta Lumină ajunge în România cu o cursă specială / O misiune sub semnul restricțiilor din Ierusalim
Click
Noi detalii în cazul medicului ucis și incendiat: suspecta, în vârstă de 40 de ani, ar fi recunoscut fapta. Ce probe au găsit anchetatorii în apartament
Digi24
Dezamăgirea unei tinere care și-a cumpărat o casă ieftină în Sicilia, entuziasmată după ce a văzut un clip viral
Cancan.ro
-12 grade Celsius până de Paște, în București. Meteorologii Accuweather anunță o scădere drastică de temperatura în Capitală
Ce se întâmplă doctore
Imagini rare cu Maia, fiica lui Teo Trandafir. Cum arată tânăra la 21 de ani: „Suntem una singură”!
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Micro-rulotă electrică „de oraș” cu aproape 3 mp spațiu de locuit. E disponibilă la comandă, dar prețul nu e „micro”
Descopera.ro
Caz medical uluitor: cum a aflat o tânără că este alergică la apă?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: - -Nu vă suparați, doamna doctor, mi-e ruşine să spun, sufăr de ...
Descopera.ro
O echipă de chimiști a reușit să producă hidrogen din firimituri