Prima pagină » Știri politice » „Taxa pe stâlp”, adoptată. Ciolacu: „Va avea un impact în zona privată de aproximativ 300 mil. lei”/ UPDATE: Precizările ministrului Tánczos Barna

„Taxa pe stâlp”, adoptată. Ciolacu: „Va avea un impact în zona privată de aproximativ 300 mil. lei”/ UPDATE: Precizările ministrului Tánczos Barna

Guvernul a aprobat joi o ordonanță de urgență de tip „trenuleț”, care modifică mai multe legi și introduce măsuri fiscale și bugetare. Printre principalele schimbări se numără reducerea „taxei pe stâlp” la jumătate.

UPDATE 14:07 Precizările ministrului Tánczos Barna

La finalul ședinței de guvern, vicepremierul și ministrul Finanțelor, Tánczos Barna, a precizat că OUG-ul privind „taxa pe stâlp” a fost adoptat.

„Am modificat reglementările privind impozitul pe construcţiile speciale. Iniţial, în ordonanţa de urgenţă s-a prevăzut că normele se vor aproba din hotărâre de guvern, am decis ca detaliile, care sunt relativ simple şi pentru o aplicare mai uşoară, să le introducem într-o ordonanţă de urgenţă. (…) Am făcut această diferenţiere pentru că, în cazul companiilor private, se calculează amortizare, se reduce treptat valoarea impozabilă a bunurilor, a construcţiilor speciale. În cazul construcţiilor aflate în domeniul public, nu există această amortizare. Vorbim de o valoare istorică. Este motivul pentru care aplicăm o diferenţiere ca şi procent.

Această reducere a fost solicitată de companiile private care plătesc impozitul. S-a mai solicitat o limitare în timp şi implementarea unor excepţii. Am decis ca celelalte aspecte să fie avute în vedere şi discutate cu companiile care au participat în procesul de consultare, în momentul în care vom discuta despre reforma fiscal (…) O aplicăm la valoarea netă, aşa cum au solicitat aceste companii private.

Din partea lor, de asemenea, în consultarea publică avută la minister, am primit o solicitare sau mai multe solicitări, de fapt, de reducere a cotei de impozitare. În felul acesta am ajuns la 0,25% din valoarea istorică, valoarea brută a infrastructurii care se supune impozitării (…) Această bonificaţie se obţine în cazul în care impozitul se plăteşte până la data de 25 mai 2025. Celelalte termene, cu privire la plata în două tranşe, au rămas nemodificate.

Această încăsare a fost bugetată, în baza ordonanţei iniţiale, nu am modificat această sumă şi varianta aprobată astăzi asigură încasarea acestei sume de către Ministerul Finanţelor. Din calculele noastre rezultă că o proporţie de 75% din această sumă va fi plătită de companiile de stat sau companiile care administrează bunuri aflate în domeniul public şi 25% de către companiile private.

De asemenea, am făcut posibilă angajarea personalului pentru creşele finalizate de către Ministerul Dezvoltării. Pe parcursul anului, în momentul în care se finalizează câte o creşă şi se poate începe activitatea, se va permite angajarea personalului de specialitate. De asemenea, Ministerul Fondurilor Europene poate să facă plăţi din fondurile europene, pentru primul an de carieră, pentru copiii care beneficiază de anumite sume din fondurile europene şi pentru persoanele aflate în dificultate. Aceste sume vin din programele cu finanţare europeană. De asemenea, am permis ca din bugetul de stat să se facă plăţile pentru a realiza cartele pe care se fac transferurile acestor sume, astfel încât lucrurile să fie urmăribile, să existe un control şi o metodă modernă de transfer a acestor sume”, a precizat ministrul Finanţelor.

Știrea inițială

Impozitul pe construcțiile speciale, cunoscut drept „taxa pe stâlp”, va fi redus la jumătate, de la 1% la 0,5% din valoarea netă a construcțiilor aflate în proprietate privată.

Pentru construcțiile aflate în proprietatea statului sau a autorităților locale, dar concesionate sau date în administrare, cota de impozit va scădea de la 0,5% la 0,25%, potirvit proiectului publicat pe pagina Consiliului Economic și Social.

Premierul Marcel Ciolacu a precizat că această măsură nu va avea un impact major asupra mediului privat:

„Noua taxă pe stâlp va avea un impact pe zona privată de 300 de milioane de lei”, a declarat Ciolacu la începutul ședinței de guvern.

Foto: Alexandra Pandrea (Gândul)


CITEȘTE ȘI:

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Radu Banciu, declarații șocante despre jucătorii Franței: „Sunt mai francez decât mulți negri din națională. Nu știu să scrie și nu știu istoria țării”
Digi24
VIDEO Filmul tragediei din Munții Bucegi. Greșeala care i-a fost fatală alpinistei care a căzut 40 de metri în gol: „Evident nu ține”
Cancan.ro
Cine a pus lanțul și șosetele pe crucea victimei lui Emil Gânj. Momentul a fost surprins de camere
Prosport.ro
Englezii au văzut-o pe Simona Halep cu Dorin Mateiu și au rămas uimiți: „E de nerecunoscut!”
Adevarul
Cine l-ar putea împiedica pe Putin să folosească bomba nucleră. Garry Kasparov: „Probabilitatea este în creștere”
Mediafax
Cozile de la aeroport pot fi evitate cu un gest simplu. Puțini pasageri îl cunosc
Click
Insula mai puțin cunoscută din Grecia care i-a cucerit pe doi români. „Aici am mâncat cea mai bună bougatsa, cu doar 3 euro”
Digi24
Culisele operațiunii secrete prin care Israelul a vrut să readucă la conducerea Iranului un fost mare inamic al Tel Avivului
Cancan.ro
Nemulțumit pentru că a primit 9.95 la Informatică, Bogdan din Sibiu a făcut imediat contestație. Cu ce rezultat s-a ales
Ce se întâmplă doctore
Kate Middleton a făcut una dintre cele mai neașteptate alegeri vestimentare din ultimii ani. Cum a apărut la Wimbledon! A radiat după ce s-a vindecat de cancer
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Tesla dublează sprijinul pentru mașinile electrice în România. Model 3 coboară sub 30.000 de euro, iar Model Y sub 34.000 de euro
Descopera.ro
Noi speranțe pentru viața extraterestră! Ce s-a descoperit lângă Pământ?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Alinuța: – O să mă mai iubești și după căsătorie?
Descopera.ro
NASA caută oameni care să „călătorească” pe Marte. Ce presupune misiunea?