Călin Popescu Tăriceanu: Vizita lui Nicușor Dan la Chișinău a fost o GREȘEALĂ. Trebuia să o invite pe Maia Sandu să vină

Publicat: 25 06. 2025, 16:58

În cadrul ediției „Ai aflat! cu Ionuț Cristache”, Călin Popescu Tăriceanu a vorbit despre vizita președintelui Nicușor Dan în Republica Moldova. Fostul premier a afirmat că această vizită a fost o greșeală, el precizând că șeful statului trebuia să o invite pe Maia Sandu să vină în România.

„Nicușor Dan, după ce a fost ales președinte, s-a grăbit să se ducă la Kiev, să se întâlnească cu Zelenski. Prima vizită a făcut-o la Chișinău, la Maia Sandu. Nu trebuia ca președintele României să se ducă la Chișinău, a fost o greșeală. Trebuia să o invite el pe Maia Sandu să vină, pentru că Moldova este țara care are nevoie de România. Și noi avem nevoie de Moldova și noi aspirăm într-o bună zi să vedem țările noastre reunite și România reîntregită. Dar era datoria Maiei Sandu”, a declarat Călin Popescu-Tăriceanu la „Ai aflat, cu Ionuț Cristache”.

Fostul premier a mai spus că nu a auzit-o vreodată pe Maia Sandu vorbind despre reunificarea Moldovei cu România.

„O agendă proprie, agenda Moldovei pro-europeane. Foarte bine, nimic de zis, nu vreau să aibă o agendă pro-rusă. Dar treaba cu reunificarea, cu reîntregire e departe, nu e de interes”, a concluzionat Călin Popescu-Tăriceanu.

Vezi emisiunea integral AICI:

CITEȘTE ȘI:

Călin Popescu Tăriceanu:”Am văzut un DEMERS consistent de apropiere cu Franța”

Călin Popescu Tăriceanu – ce a mai rămas din Partidul Național Liberal? | ‘Ai aflat! Cu Ionuț Cristache”