Prima pagină » Știri » Reducere de 12.000 de lei la cumpărarea unui automobil electric, printr-un nou program al MMSC

Reducere de 12.000 de lei la cumpărarea unui automobil electric, printr-un nou program al MMSC

Reducere de 12.000 de lei la cumpărarea unui automobil electric, printr-un nou program al MMSC

Cei interesați de achiziționarea unui automobil electric pot aplica la Administrația Fondului pentru Mediu (AFM) pentru obținerea unei reduceri de 12.000 de lei, fiind disponibile 100 de tichete de reducere, în cadrul unui nou program al Ministerului Mediului și Schimbărilor Climatice (MMSC).

Ordinul ministrului Mediului pentru aprobarea Ghidului de finanțare a Programului de promovare a vehiculelor de transport nepoluante și eficiente din punct de vedere energetic a fost publicat joi în Monitorul Oficial.

Potrivit ghidului, ecotichetul de 12.000 de lei se acordă la achiziționarea unui autovehicul nou (autoturism, autoutilitară ușoară sau autospecială ușoară) propulsat de un motor electric, cu alimentare de la o sursă electrică.

Se pot înscrie la AFM pentru obținerea ecotichetului persoane fizice și juridice, unități administrativ-teritoriale și instituții publice, care, după ce le sunt aprobate dosarele, trebuie să se înscrie la un producător validat de AFM în termen de 20 de zile (persoanele fizice) și respectiv de 45 de zile (persoanele juridice).

După primirea confirmării de alocare a ecotichetului, producătorul validat are obligația să demareze și să finalizeze procedura de achiziționare a autovehiculului nou în termen de 30 de zile, fără a se depăși data de 15 decembrie a anului în curs.

În total, AFM va distribui anul acesta 100 de ecotichete prin Programul de promovare a vehiculelor de transport nepoluante și eficiente din punct de vedere energetic.

Ecotichetul nu este transferabil, dar un solicitant poate aplica pentru mai multe tichete, în funcție de numărul de autovehicule electrice noi pe care dorește să le achiziționeze. Diferența de preț poate fi acoperită de beneficiarii ecotichetelor prin surse proprii și/sau surse financiare complementare – credite bancare sau leasing.

Totodată, pot aplica pentru ecotichetul de 12.000 de lei și beneficiarii Programului Rabla care optează pentru achiziționarea unui autovehicul electric, obținând astfel încă o reducere pe lângă prima de casare de 6.500 de lei.

În prezent, numai persoanele juridice și operatorii economici fără personalitate juridică se mai pot înscrie în Programul Rabla pe 2013, sesiunea pentru persoanele fizice, în care au fost alocate 17.000 de tichete, fiind încheiată.

Până în prezent, au fost acceptate în Programul Rabla pentru persoane juridice 281 de dosare pentru 975 de autovehicule, rămânând disponibile 2.028 de tichete.

Prin Programul Rabla, pentru casarea fiecărui autovehicul (automobil sau autoutilitară ușoară) mai vechi de 10 ani din dotare, beneficiarii primesc un tichet în valoare de 6.500 de lei, pentru achiziționarea unui autovehicul nou.

Tot prin Rabla, pentru stimularea achiziționării autovehiculelor cât mai prietenoase cu mediul, se poate obține, pe lângă prima de casare, un eco-bonus în valoare de 500 lei pentru: achiziționarea unui autovehicul nou, încadrat în norma de poluare Euro 6, achiziționarea unui autovehicul nou, al cărui motor generează o cantitate de emisii ce dioxid de carbon mai mică de 100g/km și achiziționarea unui atuovehicul nou, cu sistem de propulsie hibrid, fără a putea fi însă cumulate mai mult de două eco-bonusuri.

Acordarea unei reduceri la achiziția unui automobil electric, sub forma unui „ecotichet” în valoare de 12.000 de lei, a fost prevăzută de Guvern prin Ordonanța de urgență privind timbrul de mediu pentru înmatricularea mașinilor, adoptată în februarie.

„În vederea stimulării vehiculelor noi, nepoluante și eficiente din punct de vedere energetic, persoanele fizice, unitățile administrativ-teritoriale și instituțiile publice care achiziționează autovehicule electrice noi beneficiază de un tichet cu valoare nominală, pentru fiecare autovehicul nou achiziționat, denumit în continuare ecotichet. Ecotichetul are o valoarea nominală de 12.000 lei și se suportă din bugetul Fondului pentru mediu”, potrivit articolului 15 din OUG nr. 9/2013.

Guvernul a mai aprobat, și în aprilie 2011, o ordonanță de urgență prin care persoanele fizice sau juridice primesc o subvenție de 20% din preț la cumpărarea unui automobil electric, dar nu mai mult de 3.700 euro, respectiv de 10% din preț, dar nu mai mult de 1.800 euro pentru un automobil hibrid.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
ANM. Cod galben de ceață în sute de localități din 15 județe. Risc de ghețuș
Digi24
Ce a răspuns Nicuşor Dan, întrebat de ce „nu merge teleleu” la Davos
Cancan.ro
Alimentul care regenerează ficatul, potrivit prof. dr. Irinel Popescu. O singură linguriță este suficientă
Prosport.ro
FOTO. Andreea Bălan, o nouă apariție extrem de îndrăzneață în rochiță scurtă
Adevarul
Elevul care câștigă medalii internaționale la Matematică din plăcerea de a descoperi lucruri noi. Își începe ziua citind
Mediafax
Prințul Harry, deranjat de comentariile lui Trump: sacrificiile trupelor NATO în Afganistan merită „respect”
Click
4 zodii intră într-o nouă eră din 28 ianuarie. Urmează 13 ani de transformări profunde, se schimbă totul din temelii, încep o nouă viață
Digi24
JD Vance atacă din nou Europa: „A apucat-o pe calea sinuciderii civilizaţiei”
Cancan.ro
Cauza morții lui Mario, adolescentul de 15 ani din Cenei ucis de prietenii săi. Primele rezultate ale autopsiei
Ce se întâmplă doctore
Cum a slăbit Mara Bănică 15 kilograme în doar două luni: „Nu există înfometare”! La ce a renunțat complet când a ținut acest regim?
Ciao.ro
Parada posterioarelor! Imagini de neratat cu cei mai mulați colanți ai vedetelor din România
Promotor.ro
La ce viteză rămâi fără permis, în 2026, în funcție de drumul pe care circuli
Descopera.ro
Ce se află „sub” Pământ în spațiu? Puțini știu!
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Ștrulă: – Nu mai pot! Nevastă-mea vrea să facem dragoste în fiecare zi!
Descopera.ro
Uniunea Europeană vrea să scape de „dependența digitală” de SUA