Prima pagină » Știri » Noi detalii în cazul MUMIEI fără cap de lângă fosta vilă a lui Ceaușescu. Al cui ar fi cadavrul găsit în capelă

Noi detalii în cazul MUMIEI fără cap de lângă fosta vilă a lui Ceaușescu. Al cui ar fi cadavrul găsit în capelă

Noi detalii în cazul MUMIEI fără cap de lângă fosta vilă a lui Ceaușescu. Al cui ar fi cadavrul găsit în capelă
Cadavrul mumificat găsit lângă vila lui Nicolae Ceaușescu, într-o capelă de rugăciuni din Argeș, ar aparține unui membru al familiei lui Istrate Micescu, ministru al Justiției în anii '40. Polițiștii au deschis dosar penal pentru profanare de morminte iar cadavrul a fost dus la Medicină Legală.

Surse judiciare au declarat, luni, corespondentului MEDIAFAX, că osemintele găsite în Micești, într-o capelă de rugăciuni din zona fostei vile a lui Nicolae Ceaușescu, aparțin unui membru al familiei lui Istrate Micescu, ministru al Justiției în anii ’40.

Potrivit acestora, este vorba despre o femeie, iar cadavrul mumificat a fost găsit fără cap.

Un muzeograf a povestit anchetatorilor că în anul 1947, mai mulți muncitorii ar fi profanat mormântul unei boieroaice, în timp ce făceau lucrări de renovare. Aceștia ar fi căutat podoabe și pentru că nu au găsit au jucat fotbal cu capul boieroaicei, drept răzbunare.

Cadavrul mumificat găsit duminică a fost dus la Serviciul de Medicină Legală, unde va fi ținut până când aparținătorii vor decide unde îl vor reînhuma.

Între timp, reprezentanții Poliției Argeș au deschis dosar penal pentru profanare de morminte.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
ȘOC! Băsescu, atac la Miruță după incidentele cu drone: Ministrul Apărării să nu se mai bage
Digi24
Circa 1.000 de drone cu inteligență artificială urmau să atace aeroporturile din Moscova, fără control uman
Cancan.ro
Șoferii de peste 68 de ani NU mai au voie să urce la volan. Mulți români sunt afectați!
Prosport.ro
David Popovici are un desert favorit: „Mamaie, dacă mă auzi, să mă aștepți cu…”
Adevarul
Marea ipocrizie de la Evaluarea Națională: de ce preferăm note umflate în locul unei testări reale
Mediafax
ULTIMA ORĂ! CCR a motivat decizia privind „amendamentul Fritz"
Click
Rezultatele necropsiei medicului rezident de 28 de ani care s-a sinucis la Spitalul Universitar. Ce au stabilit legiștii
Digi24
La ce vârstă te poți pensiona, în funcție de data nașterii. Cum verifici luna și anul în care poți depune dosarul
Cancan.ro
Costel Caran, ridicat de Poliție după ce a făcut scandal la Argentine! Imaginile unei scene ca-n filme
Ce se întâmplă doctore
Îți mai amintești de Leonard Miron, celebrul prezentator? Cum arată și cu ce se ocupă în prezent. Unde a ajuns să muncească
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Unul dintre cele mai cunoscute SUV-uri Hyundai intră într-o nouă eră. Cum va arăta viitoarea generație
Descopera.ro
Zi neagră la NASA: O misiune a eșuat!
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Bulișor: – Tată, azi la școală băieții au scris înjurături pe tablă
Descopera.ro
Nunta Principesei Elisabeta și o întâmplare neobișnuită cu ambasadorul Olandei