Prima pagină » Știri » Fetița de 7 ani împușcată de polițiști în Maramureș va fi operată / Procurorul efectuează cercetări pentru vătămare corporală

Fetița de 7 ani împușcată de polițiști în Maramureș va fi operată / Procurorul efectuează cercetări pentru vătămare corporală

Fetița de 7 ani împușcată de polițiști  în Maramureș va fi operată / Procurorul efectuează cercetări pentru vătămare corporală
Procurorul de caz efectuează cercetări, în cadrul dosarului de la Maramureș, și pentru vătămare corporală, după ce o fetiță de 7 ani a fost împușcată în picior de polițiști în timpul unei urmăriri, au precizat, pentru MEDIAFAX, surse apropiate anchetei.

Surse apropiate anchetei au precizat, pentru MEDIAFAX, că procurorul de caz efectuează cercetări de vătămare corporală, după ce fetița de 7 ani din Maramureș a fost împușcată în picior de polițiști, în timpul unei urmăriri. Cercetările pentru vătămare corporală sunt efectuate în cadrul dosarului deja deschis ce vizează infracțiuni de punerea în circulație sau conducerea unui vehicul neînmatriculat, punerea în circulație sau conducerea pe drumurile publice a unui vehicul cu număr fals de înmatriculare și lăsarea fără ajutor a unei persoane aflate în dificultate.

La nivelul Poliției nu este anchetă internă.

„La acest moment, nu este o anchetă prin compartimentul de control intern. Toate activitățile se desfășoară în cadrul dosarului penal întocmit deja în acest sens, iar activitățile desfășurate de polițiști sunt sub supravegherea unui procuror”, a declarat, pentru MEDIAFAX, purtătorul de cuvânt al Inspectoratului General al Poliției Române (IGPR), Georgian Drăgan.

Întrebat dacă ar putea fi avută în vedere o eventuală neglijență în serviciu în acest caz, Drăgan a subliniat că procurorul este cel care analizează tot ce ține de dosar.

„Cu siguranță, cercetarile vor continua în această cauză și vom putea reveni cu detalii suplimentare atunci când le vom primi de la colegii din Maramureș, respectiv activitățile care se desfășoară sub coordonarea procurorului de caz”, a explicat reprezentantul IGPR.

Fetița de 7 ani împușcată de polițiști va fi operată, vineri, la Spitalul Județean de Urgență „Dr. Constantin Opriș” Baia Mare, diagnosticul fiind fractură de metatars la laba unui picior, transmite corespondentul MEDIAFAX.

Fetița a fost împușcată în picior în timpul unei operațiuni de urmărire, după ce polițiștii au încercat să oprească o mașină cu focuri de armă.

Polițiștii au intervenit pentru prinderea unui șofer care nu a oprit la semnalele unei mașini de poliție pe raza comunei Poienile de sub Munte, județul Maramureș. În timpul urmăririi, șoferul a părăsit șoseaua, traversând albia Râului Luhei, apoi polițiștii au găsit autoturismul parcat lângă o casă, în care suspectul a abandonat, la niște cunoștințe, trei copii, două fete și un băiat, cu vârste cuprinse între 5 și 16 ani.

Poliția nu a dat detalii legate de modul în care a fost rănită fetița, dar surse judiciare au declarat pentru MEDIAFAX că fetița a fost rănită de un glonț care a ricoșat din tabla mașinii.

Suspectul urmărit de polițiști a fost prins într-o livadă, iar vineri este supus unei expertize psihiatrice.

Știrea inițială.  Fetița de 7 ani împușcată de polițiști va fi operată, vineri, la Spitalul Județean de Urgență „Dr. Constantin Opriș” Baia Mare, diagnosticul fiind fractură de metatars la laba unui picior, transmite corespondentul MEDIAFAX.

Directorul Spitalului Județean de Urgență „Dr. Constantin Opriș” Baia Mare, Vasile Pop, a declarat, vineri, corespondentului MEDIAFAX că starea de sănătată a micuței este bună.

„Starea de sănătate a fetiței este bună, urmează să intre în sala de operații medicul pediatru cu ortopedul pediatru să rezolve fractura de metatars, este la laba piciorului. Este o plagă transfixiantă cu fractură de metatars și se va interveni chirugical”, a spus Pop.

Fetița a fost împușcată în picior în timpul unei operațiuni de urmărire, după ce polițiștii au încercat să oprească o mașină cu focuri de armă. Polițiștii au intervenit pentru prinderea unui șofer care nu a oprit la semnalele unei mașini de poliție pe raza comunei Poienile de sub Munte, județul Maramureș. În timpul urmăririi, șoferul a părăsit șoseaua, traversând albia Râului Luhei, apoi polițiștii au găsit autoturismul parcat lângă o casă, în care suspectul a abandonat, la niște cunoștințe, trei copii, două fete și un băiat, cu vârste cuprinse între 5 și 16 ani.

Poliția nu a dat detalii legate de modul în care a fost rănită fetița, dar surse judiciare au declarat pentru MEDIAFAX că fetița a fost rănită de un glonț care a ricoșat din tabla mașinii.

Suspectul urmărit de polițiști a fost prins într-o livadă, iar vineri este supus unei expertize psihiatrice.

Întrebați dacă modul de intervenție al polițiștilor este anchetat, reprezentanții IPJ Maramureș au răspuns negativ.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Donald Trump: Mă gândesc serios să retrag SUA din NATO
Digi24
Franța își schimbă radical strategia militară în cazul unui atac al Rusiei asupra NATO. General: „Trecem la o lume nouă”
Cancan.ro
ANUNȚUL făcut de Rareș Cojoc, după ce milionarul dansator și partenera lui au câștigat încă o medalie de aur
Prosport.ro
FOTO. Gică Hagi o ține de mână și o traversează strada pe Kira, fiica lui care împlinește 30 de ani
Adevarul
„Al treilea front”. China reînvie capacitățile militare ale lui Mao
Mediafax
Prețul petrolului scade din nou sub 100 de dolari după promisiunile lui Trump de a „se retrage” din Iran
Click
Urmează două săptămâni de succes pentru trei zodii. Acești nativi au parte de reușita vieții lor
Digi24
Greg Bovino, șeful grănicerilor SUA, a ieșit la pensie cu tot cu parolele de la conturile de social media ale instituției
Cancan.ro
» Primele și singurele imagini cu mama copiilor lui Bogdan de la Ploiești. Cum arată femeia care l-a făcut tătic pe artist
Ce se întâmplă doctore
Gabriela Cristea a dezvăluit cum a slăbit 30 de kg. Cu ce tehnici a reușit să scape prezentatoarea TV de kilogramele în plus
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Românii caută tot mai multe mașini electrice! Creștere enormă a înmatriculărilor
Descopera.ro
Lansarea Artemis 2 are loc astăzi! Tot ce trebuie să știi
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Bulă: – Părinte, spune am voie cu femei în post?
Descopera.ro
Iată de ce singurătatea percepută contează mai mult decât numărul real de prieteni!