Prima pagină » Știri » UPDATE Alertă în Capitală: Incendiu puternic la o hală din nordul orașului / ISU anuță: Nu mai există pericol de propagare la clădirile învecinate – FOTO / VIDEO

UPDATE Alertă în Capitală: Incendiu puternic la o hală din nordul orașului / ISU anuță: Nu mai există pericol de propagare la clădirile învecinate – FOTO / VIDEO

Un incendiu puternic a izbucnit, vineri, la o hală situată pe strada Biharia din nordul Capitalei, în zonă înregistrându-se degajări mari de fum, anunță Inspectoratul pentru Situații de Urgență (ISU) București-Ilfov.

15:00 Reprezentant ISU: Incendiul este localizat,nu mai există pericol de propagare la clădirile învecinate

Bogdan Toma, reprezentantul ISU, a precizat pentru Mediafax că incendiul din nordul Capitalei este localizat, adică nu există pericolul ca flăcările să ajungă la clădirile din apropiere, însă echipajele intervin în continuare pentru a-l lichida, chiar dacă acțiunea este una dificilă. 

„La acest moment, incendiul este localizat, ceea ce înseamnă că nu mai există pericolul de propagare la alte clădiri invecinate. Intervenim în continuare pentru lichidarea incendiului cu 27 de autospeicale cu apă și spumă, patru autoscări, patru autospeciale pentru descarcerare, două ambulanțe SMURD și o autospecială CBRN”, a declarat pentru Mediafax Bogdan Toma, purtătorul de cuvânt al ISU București-Ilfov.

Potrivit reprezentatului ISU, echipajele s-au mai confruntat cu astfel de incendii de amploare în Capitală. De asemenea, pompierii au la indemână surse de apă, chiar dacă au fost întâmpinate unele probleme cu alimentarea.

„Intervenția este una destul de dificilă intrucât vorbim de suprafață mare incendiată, un număr foarte mare de forțe alocate, o căldură foarte mare cu care se confruntă colegii mei. Am luat măsura adoptării unui dispozitiv circular, ceea ce înseamnă că am înconjurat clădirea”, mai spune Bogdan Toma.

14:27 Primarul Sectorului 1 spune că depozitele și clădirile afectate de incendiu au autorizație ISU

Daniel Tudorache, primarul Sectorului 1, a precizat că nu sunt victime ale incendiului din nordul Capitalei și, din informațiile pe care le deține, clădirile și depozitele afectate au autorizație de funcționare de la ISU.

„În momentul de față, nu avem cunoștință că ar exista vreo victimă. (…) (Clădirile și depozitele dețin autorizație de funcționare de la ISU, n.r.) Din informațiile mele, da. (…) Acum ne ocupăm de stingerea incendiului. Avem un plan pe care îl aplicăm, în primul rând pentru trafic – avem Poliția Locală în zonă”, a declarat Daniel Tudorache, la Digi24.

Potrivit primarului Sectorului 1, echipajele de intervenții nu au întâmpinat dificultăți în trafic pentru a ajunge la locul incendiului. Tudorache nu deține informații dacă angajații mai sunt în apropierea incendiului.

La incendiul de la o hală din nordul Capitalei, au fost trimise 27 de mașini de stingere, patru autoscări de intervenție la înălțime, patru descarcerări și două ambulanțe SMURD, suprafața afectată de flăcări fiind de aproximativ 10.000 metri pătrați, anunță ISU București-Ilfov.

14:15 27 de mașini de stingere trimise, o suprafață de 10.000 mp afectată 

La incendiul de la o hală din nordul Capitalei, au fost trimise 27 de mașini de stingere, patru autoscări de intervenție la înălțime, patru descarcerări și două ambulanțe SMURD, suprafața afectată de flăcări fiind de aproximativ 10.000 metri pătrați, anunță ISU București-Ilfov. 

La misiunea de stingere a incendiului din nordul Capitalei, intervin 27 mașini de stingere, patru autoscări de intervenție la înălțime, patru descarcerări și două ambulanțe SMURD.

Nu sunt persoane surprinse de incendiu.

Suprafața afectată este de aproximativ 10.000 metri pătrați, potrivit ISU București-Ilfov.

Știre inițială

Reprezentanții Inspectoratului pentru Situații de Urgență (ISU) București-Ilfov au anunțat că un incendiu puternic a izbucnit vineri la o hală situată pe strada Biharia din nordul Capitalei, în zonă înregistrându-se degajări mari de fum.

Inspectoratul General pentru Situații de Urgență (IGSU) a avertizat, vineri, bucureștenii, prin sistemul RO-ALERT, asupra incendiului izbucnit în nordul Capitalei, recomandându-le evacuarea în cazul în care sunt în interiorul clădirilor sau evitarea zonei. 

„Incendiu la o hală industrială din strada Biharia, sector 1 cu degajări masive de fum. Ocoliți zona, eliberați căile de acces în zonă pentru a facilita accesul forțelor de intervenție. Dacă sunteți în apropiere, evacuați zona. Luați măsuri de adăpostire și autoprotecție. Accesați canalele media și aplicațiile din mediul online ale DSU și IGSU pentru mai multe informații despre acest eveniment. IGSU”, este textul transmis de IGSU, prin sistemul RO-ALERT.

La momentul transmiterii știrii, hala arde în întregime.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Radu Banciu, declarații șocante despre jucătorii Franței: „Sunt mai francez decât mulți negri din națională. Nu știu să scrie și nu știu istoria țării”
Digi24
Blocaj în negocieri: Președintele Dan ia în calcul anticipatele (surse)
Cancan.ro
Cine a pus lanțul și șosetele pe crucea victimei lui Emil Gânj. Momentul a fost surprins de camere
Prosport.ro
Englezii au văzut-o pe Simona Halep cu Dorin Mateiu și au rămas uimiți: „E de nerecunoscut!”
Adevarul
Cine l-ar putea împiedica pe Putin să folosească bomba nucleră. Garry Kasparov: „Probabilitatea este în creștere”
Mediafax
Cozile de la aeroport pot fi evitate cu un gest simplu. Puțini pasageri îl cunosc
Click
Prezentatorul de la Antena 1 și-a dat demisia. A spus adio televiziunii după 21 de ani! Anunțul care i-a surprins pe fani: „De astăzi, mi se schimbă complet viața”
Digi24
VIDEO. Momentul în care o dronă ucraineană pulverizează un transport logistic în drum spre Crimeea, repetat de zeci de ori
Cancan.ro
Nemulțumit pentru că a primit 9.95 la Informatică, Bogdan din Sibiu a făcut imediat contestație. Cu ce rezultat s-a ales
Ce se întâmplă doctore
Apariție senzuală în costum de baie a unei vedete celebre! Fanii au umplut internetul de complimente. Arată mai bine ca-n tinerețe
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Al-Futtaim și BYD dotează Poliția din Dubai cu mașini inteligente de patrulare. Ce misiuni vor avea noile vehicule
Descopera.ro
Noi speranțe pentru viața extraterestră! Ce s-a descoperit lângă Pământ?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Alinuța: – O să mă mai iubești și după căsătorie?
Descopera.ro
Uniunea Europeană a majorat puternic importurile de gaze naturale din Rusia