Prima pagină » Știri externe » Premierul britanic readmite în Partidul Conservator zece dintre parlamentarii excluși luna trecută

Premierul britanic readmite în Partidul Conservator zece dintre parlamentarii excluși luna trecută

Premierul britanic readmite în Partidul Conservator zece dintre parlamentarii excluși luna trecută
Premierul britanic Boris Johnson a readmis zece dintre cei 21 de parlamentari pe care i-a exclus luna trecută din Partidul Conservator, al cărui președinte este, de asemenea, a declarat marți un purtător de cuvânt al partidului de guvernământ din Marea Britanie, potrivit Reuters.

Purtătorul de cuvânt a spus că Johnson s-a întâlnit cu cei zece în biroul său din Camera Comunelor. Printre aceștia s-au numărat fostul ministru de Afaceri, Greg Clark, și Nicholas Soames, nepotul fostului lider britanic Winston Churchill.

Unii dintre ei au spus deja că vor participa la următoarele alegeri.

„Așteptarea tuturor parlamentarilor conservatori și a candidaților care participă la alegeri va fi că atunci când ne vom întoarce vom obține acest acord (Brexit)”, a spus purtătorul de cuvânt.

Camera Comunelor a aprobat, marți seară, cererea premierului Boris Johnson de organizare a unui scrutin parlamentar anticipat pe 12 decembrie, în eforturile pentru depășirea crizei Brexit.

Premierul Boris Johnson a introdus în Camera Comunelor un proiect de lege care prevede convocarea alegerilor parlamentare anticipate prin modificarea legii de desfășurare a scrutinului la data fixată pentru finalul actualei legislaturi. Moțiunea de convocare a alegerilor parlamentare a fost aprobată cu 438 de voturi pentru și 20 împotrivă, relatează Sky News. Această moțiune avea nevoie de majoritate simplă pentru a fi aprobată. Camera Lorzilor urmează să se pronunțe pe tema convocării scrutinului peste câteva zile, dar decizia va fi o formalitate.

Boris Johnson, care de la preluarea funcției a suferit o serie de înfrângeri în Camera Comunelor, vrea alegeri anticipate pentru a depăși impasul politic referitor la retragerea Marii Britanii din Uniunea Europeană.

Liderii țărilor europene au aprobat cererea Guvernului Boris Johnson de amânare a retragerii Marii Britanii din Uniunea Europeană până pe 31 ianuarie 2020.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Consultările la Cotroceni pentru noul Guvern. Delegația USR discută cu Nicușor Dan, după PSD, AUR și PNL
Digi24
Ce înseamnă „Bangaranga”: piesa Darei a câștigat concursul Eurovision 2026, o premieră pentru Bulgaria
Cancan.ro
Câți bani a primit eliminatul Aris Eram, de la Antena 1, pentru cele 19 săptămâni la Survivor
Prosport.ro
FOTO. Iulia Pârlea, în costum de baie pe plaja din Grecia. Prezentatoarea TV pentru care s-au certat Marica şi Torje arată spectaculos
Adevarul
Apusul liderilor providențiali. Prăbușirea popularității lui Trump, Netanyahu și Putin oferă o nesperată gură de oxigen Occidentului
Mediafax
Eurovision: Val de reacții negative în Moldova după ce juriul a oferit doar 3 puncte României
Click
Gestul care a atras atenția și admirația fanilor: cum o prezintă Nicu Grigore pe fiica Bellei Santiago
Digi24
Sondaj INSCOP: PNL depășește PSD în intențiile de vot pentru alegeri parlamentare. Ce procente au AUR și USR
Cancan.ro
Cresc pensiile românilor cu 600 lei, de la 1 ianuarie 2027. Cine beneficiază de această mărire și care este condiția
Ce se întâmplă doctore
Laurette nu scapă de problemele de sănătate după injectarea cu Aquafilling: „Soluția rămasă în picior s-a infectat din nou”
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Amenzile de circulație se majorează din această vară. Cu cât cresc sancțiunile pentru centură, telefon sau viteză în 2026
Descopera.ro
„Cine a înșelat o dată, va înșela mereu”: Un studiu amplu dezvăluie secretele infidelității
Râzi cu lacrimi
Bancuri cu şoferi: – Ți-am zis că nu e ok cu BMW-ul pe linia de tramvai...
Descopera.ro
Test de cultură generală. Câte săptămâni are un an?