Prima pagină » Știri externe » Turiștii care vor să meargă în Grecia vor plăti o taxă pentru servicii medicale

Turiștii care vor să meargă în Grecia vor plăti o taxă pentru servicii medicale

Turiștii care vor să meargă în Grecia vor plăti o taxă pentru servicii medicale

Pentru prima dată, turiștii care vor intra în Grecia vor fi nevoiți în curând să plătească o taxă de 20 de euro pentru serviciile medicale de care ar putea avea nevoie în perioada în care se află pe teritoriul acestei țări.

Până acum, turiștii nu au plătit niciodată astfel de taxă, indiferent de țara din care proveneau, potrivit site-ului greekreporter.com.

Singurele situații în care turiștii aflați în Grecia plăteau pentru serviciile medicale erau acelea care necesitau spitalizare.

Potrivit unui material publicat pe site-ul healthreport.gr, Ministerul Sănătății de la Atena a decis la finalul lunii iulie că această taxă va fi impusă tuturor cetățenilor străini care se vor prezenta la spitale și clinici sau care vor necesita tratament ambulatoriu.

Cei care vor primi îngrijiri medicale de urgență vor fi, de asemenea, obligați să plătească serviciile de care vor beneficia. Sume suplimentare vor fi plătite și de către cei care vor avea nevoie de analize de sânge sau alte tipuri de screening, tarifele fiind cele stabilite de sistemul național de sănătate din Grecia.

Taxa se aplică și în cazul străinilor care locuiesc în Grecia dar care nu sunt considerați rezidenți permanenți.

Autoritățile speră ca această taxă să aducă venituri suplimentare la buget

Potrivit sursei citate, Ministerul grec al Sănătății speră să colecteze „fonduri semnificative”, în principal în timpul sezonului turistic, când milioane de turiști străini vizitează Grecia.

Noua decizie modifică prevederile unei legi adoptate în 2017 care permite ca instituțiile medicale să taxeze pacienții doar pentru serviciile oferite efectiv.

Spre exemplu, un test pentru diagnosticarea COVID-19 costă sub 50 de euro în spitalele publice din Grecia, dar prețul poate fi diferit în cazul instituțiilor medicale private.

Guvernul din Grecia a decis ca, începând cu 28 iulie, turiștii care sosesc cu avionul să prezinte în aeroport un test negativ pentru coronavirus. Testul trebuie făcut cu maximum 72 de ore înainte de momentul intrării pe teritoriul Greciei.

Citește și

Mediafax
Ce s-a întâmplat cu directoarea de la Astronomer, după incidentul de la Coldplay
Digi24
Reacția surprinzătoarea a lui Kristin Cabot, directoarea de HR de la Astronomer, filmată cu CEO-ul companiei la concertul Coldplay
Cancan.ro
Românii care scapă de plata CASS și după 1 august 2025. Lista celor care sunt exceptați
Prosport.ro
Românca i-a zăpăcit pe milioane de fani britanici, iar la final a devenit virală
Adevarul
Litoralul manelist alungă turiștii cu muzica dată la maxim în boxe: „Capitala țărănelii și a manelelor”
Mediafax
Weekend canicular: Termometrele vor arăta până la 43 de grade, HARTA cu zonele afectate
Click
Ce spune o americancă despre mâncarea din țara noastră: „Nu veni în România”
Wowbiz
Medicul care l-a resuscitat pe Felix Baumgartner face dezvăluiri halucinante: „Când am văzut...” ????⤵
Antena 3
Peisaj de toamnă la mare, în plină vară: Ceața densă a întunecat plaja, ANM a emis alertă meteo. Cum se explică fenomenul ciudat
Digi24
Foștii miniștri PSD ai Economiei, reacție în scandalul clădirii ocupate de o firmă care nu pătește chirie
Cancan.ro
Piedone, primele DECLARAȚII după stenogramele uluitoare cu soția lui: 'Cicăleala ei mi-a fost singurul prieten'
Ce se întâmplă doctore
Vedeta cu cele mai lungi picioare din România, siluetă de invidiat la 44 de ani: „Mănânc corect, nu prostii”
observatornews.ro
Vremea 28 iulie - 25 august 2025. Schimbare radicală; se răcește, revin ploile torenţiale și vijeliile
StirileKanalD
VIDEO „Era sânge de sus până jos” O femeie de 35 de ani și-a înjunghiat fostul soț din gelozie
KanalD
Două persoane au murit și alte 32 au fost confirmate cu virusul WEST NILE, în Italia. Care sunt primele simptome
Ciao.ro
Inna, Delia sau Gina Pistol, poze pe care le-ar vrea șterse! Ipostaze stânjenitoare în public
Promotor.ro
Să fie aceasta noua Dacia C-Neo? Poză „SCĂPATĂ” pe internet
Descopera.ro
Cel mai mare deșert din lume nu este cel la care te gândești
Capital.ro
Un titan al muzicii s-a stins. A fost extrem de apreciat: Ne-a oferit nu doar muzică, ci o formă de memorie colectivă sonoră
Evz.ro
Turiștii se plâng de nesimțirea de pe litoralul românesc
A1
Ispita Cristina de la Insula Iubirii, dans la bară într-o parcare, chiar în toiul zilei! Trecătorii au făcut ochii mari
Stirile Kanal D
Pe Notino.ro, Summer Black Friday 2025 vine cu reduceri de până la 33%
Kfetele
FOTO Elena Udrea, primele imagini alături de fetița sa, după mai bine de trei ani: „Revederea ne-a copleșit!”
RadioImpuls
Atacul voalat lansat de Dorobanțu! Taxează SUBTIL, dar ținta e clară: "Toți vor să te vadă așa". Gestul concurentului din Casa Iubirii stârnește stupoare în rândul publicului
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: – Sunt cu o domnișoară de 18 ani la un hotel!
Descopera.ro
Alergia la spermă: motivul extrem de rar pentru care o femeie nu poate rămâne însărcinată