Prima pagină » Știri politice » Dezvăluirile care aruncă în aer PSD! Liviu Pleșoianu spune TOT despre Marcel Ciolacu, Vasile Dâncu și ceilalți! Alegerile parlamentare, compromise?

Dezvăluirile care aruncă în aer PSD! Liviu Pleșoianu spune TOT despre Marcel Ciolacu, Vasile Dâncu și ceilalți! Alegerile parlamentare, compromise?

Dezvăluirile care aruncă în aer PSD! Liviu Pleșoianu spune TOT despre Marcel Ciolacu, Vasile Dâncu și ceilalți! Alegerile parlamentare, compromise?

Atac fără menajamente la adresa actualei conduceri a PSD. Liviu Pleșoianu, plecat din rândurile social-democraților în tabăra „ecologiștilor”, dinamitează partidul chiar înaintea alegerilor parlamentare. Să fie acesta sfârșitul PSD?!

Liviu Pleşoianu spune că și-ar fi putut asigura „un loc călduț” pe listele PSD dacă alegea să bată palma cu echipa „Ciolacu”.

Dezvăluirile care aruncă în aer PSD! De ce a părăsit partidul Liviu Pleșoianu

În schimb, el a preferat să plece din PSD imediat ce a ajuns preşedintele Consiliului Naţional al formaţiunii un personaj ca Vasile Dâncu, „mare strateg fără victorie”.

Am făcut parte din Comisia «Sufrageria lui Oprea». Păi, cum pot eu să mai rămân într-un partid în care preşedinte al Consiliului Naţional – şi nu numai atât, mare candidat, domnia sa fiind un mare strateg fără niciun fel de victorie, mă refer la domnul Dâncu -, un mare cărturar al neamului şi al virgulelor între subiect şi predicat, cum pot să mai rămân într-un partid care îl preţuieşte atât de mult încât îl face strategul partidului pe cel care s-a aflat în sufrageria aia nenorocită?

Dacă PSD a ajuns într-un asemenea hal, prin conducerea sa, încât să nege tot ceea ce a afirmat şi înainte de alegeri, în 2016, şi după, atunci niciun om cu coloană vertebrală nu mai are ce căuta acolo. E motivul care m-a determinat pe mine să plec”, a precizat Pleşoianu.

La scrutinul din 6 decembrie, Liviu Pleșoianu va deschide lista Partidului Ecologist Român în Bucureşti pentru Camera Deputaţilor.

Dezvăluirile care aruncă în aer PSD! Cum a încercat tabăra Ciolacu să-l racoleze pe Pleșoianu

Liviu Pleșoianu a dezvăluit și cum s-a încercat „racolarea” sa de către tabăra lui Marcel Ciolacu. De fapt, a fost vorba mai mult despre o tentativă de a i se închide gura, arată Pleșoianu.

S-au spus porcării la nivelul conducerii PSD, cum că eu şi Şerban Nicolae am aşteptat să vedem dacă suntem pe liste. Cum aş fi putut eu să aştept să fiu pe liste, când eram absolut conştient că tot ceea ce am spus de-a lungul timpului, că tot ce i-am spus direct lui Marcel Ciolacu m-a dus în situaţia că nu aveam nici cea mai slabă şansă de a fi pus pe vreo listă a PSD?

Undeva pe la începutul verii, echipa lui Ciolacu a încercat să mă apropie prin mai mulţi trimişi. Dacă voiam să-mi fie bine, să fiu la loc călduţ acum, pe listele unui partid care poate va trece pragul, PSD-ul, băteam palma cu ei atunci. Şi acum eram pe loc eligibil la PSD, fără niciun fel de problemă, pentru că băteam palma cu ei. N-am făcut-o pentru că, pentru mine, important, indiferent dacă greşim sau nu, este să avem nişte principii în care să credem”, atacă Pleşoianu.

Dezvăluirile care aruncă în aer PSD! Liviu Pleșoianu îl spulberă pe Sorin Grindeanu

Nu scapă de atacul lui Liviu Pleșoianu nici Sorin Grindeanu. Fostul premier este „condamnat” pentru faptul că a ținut cu dinții de scaun, refuzând să-și prezinte demisia, așa cum propriul partid i-a cerut. Iar în prezent, același Grindeanu le cere social-democraților să fie obedienți față de …linia partidului, altfel riscă excluderea din PSD!

(n.r. – Sorin Grindeanu), singurul premier din istoria omenirii care, în afara oricărei pandemii, s-a autoizolat în clădirea Guvernului, care a înghiţit cheia să nu-l dea afară propriul partid. Şi acum are tupeul să vorbească despre faptul că PSD-iştii trebuie să urmeze linia partidului şi, care nu o urmează, sunt excluşi sau autoexcluşi… E de un penibil absolut. În momentul de faţă, PSD îşi propune să fie un fel de PNL 2 sau chiar USR 2”, conchide Pleșoianu.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Șoc în lumea politică americană! ALIATUL lui Trump a murit „în urma unei boli scurte și subite”
Digi24
Brațul lung al lui Putin ajunge până în Țara Soarelui Răsare. Cum a devenit Japonia un cuib pentru spionii ruși care vânează tehnologie
Cancan.ro
Alexandru Nițu a fost dat dispărut pe 28 iunie 2026. IREAL unde a fost găsit după două săptămâni
Prosport.ro
Iubitul Simonei Halep a purtat un ceas care costă cât un apartament la oficializarea relației de la Wimbledon
Adevarul
Românii pun sub semnul întrebării fiecare cheltuială. Ce riscă economia dacă acest fenomen continuă
Mediafax
Aici trăiesc BOGAȚII! Care este orașul spaniol care a întrecut Londra și Paris pe piața imobiliară de lux
Click
Porția de hamsii care a surprins o turistă în Eforie Nord. Ce a găsit în farfurie: „Se pare că asta-i mâncare de lux”
Digi24
Declarații controversate ale ambasadorului german la Chișinău. Hubert Knirsch e acuzat că neagă identitatea românească a Basarabiei
Cancan.ro
Simona Halep și Dorin Mateiu și-au oficializat relația la Wimbledon. După escapada din Mykonos, a venit și confirmarea!
Ce se întâmplă doctore
Iulia Albu a apelat la operații estetice! E total schimbată acum: „Procedura a reprezentat primul pas, urmat de un protocol de recuperare, perfuzii și tratamente”
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Dacia DUSTER de Japonia, produsă în INDIA: Cu ce dotări vine Nissan Tekton?
Descopera.ro
Manualele de biologie s-au înșelat: Oamenii de știință au descoperit cum crește, de fapt, părul uman
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: – Am 71 de ani și sunt căsătorit cu o femeie de 30!
Descopera.ro
Aproape 2 milioane de persoane, evacuate din calea taifunului Bavi