Prima pagină » Actualitate » Incendiu la Institutul „Matei Balș”. Anca Dragu: Asemenea tragedii nu pot și nu vor rămâne fără urmări

Incendiu la Institutul „Matei Balș”. Anca Dragu: Asemenea tragedii nu pot și nu vor rămâne fără urmări

Incendiu la Institutul „Matei Balș”. Anca Dragu: Asemenea tragedii nu pot și nu vor rămâne fără urmări
Incendiu la Institutul „Matei Balș”. Anca Dragu: Asemenea tragedii nu pot și nu vor rămâne fără urmări. Sursa: MEDIAFAX FOTO

Președintele Senatului, Anca Dragu, a reacționat pe Facebook ca urmare a incendiului care a afectat vineri dimineața un pavilion al Institutul de Boli Infecțioase „Matei Balș” din București.

Aceasta susție că incendiul de vineri reprezintă o tragedie care „nu poate rămâne fără urmări” și a adăugat că, după identificarea cauzei producerii incendiului, va fi important de văzut „cât de repede trebuie schimbat tot ce nu e în regula în sistemul sanitar din România”.

„Cu greu îmi găsesc cuvintele după o asemenea tragedie. La Institutul Matei Balș erau oameni care au venit să se vindece de bolile lor și n-au mai plecat acasă din cauza incendiului.

Le transmit condoleanțe familiilor îndurerate și multă putere pacienților afectați de incendiu.

Asemenea tragedii nu pot și nu vor rămâne fără urmări. Specialiștii vor stabili cauzele acestui incendiu dramatic. Imediat după ce aflăm ce a dus la producerea acestei tragedii, putem vedea cum și cât de repede trebuie schimbat tot ce nu e în regula în sistemul sanitar din România”, a scris Anca Dragu, președintele Senatului, pe pagina sa de Facebook.

Patru morți în urma unui incendiu la Spitalul Național de Boli Infecțioase „Matei Balș”

Un incendiu a izbucnit, vineri dimineață, la un salon de la parterul Spitalului Național de Boli Infecțioase Matei Balș, din Capitală. Potrivit ISU București Ilfov, bilanțul inițial este de patru morți. Peste 120 de pacienți, dintre care mulți infectați cu noul coronavirus, au fost evacuați și urmează să fie transportanți la alte spitale.

SURSE: De la ce ar fi pornit incendiul de la Spitalul „Matei Balș” din București

Un scurtcircuit care a pornit de la o sursă de încălzire, o aerotermă care funcționa în salonul care a ars la Institutul ”Matei Balș” din București, ar putea fi cauza incendiului, în urma căruia au murit patru pacienți, au declarat pentru GÂNDUL surse din spital.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Germania blochează extrădarea unui român condamnat pentru jaf. Judecătorii invocă situația din închisorile din România
Digi24
Un copil de șase ani din Botoșani a intrat în comă după ce sora lui i-a pus un plasture pe o rană
Cancan.ro
Ce au pus părinții Victoriei Ionescu pe sicriul cu trupul neînsuflețit al fiicei lor. Ți se rupe sufletul! 🥲
Prosport.ro
Bianca Drăguşanu, apariție spectaculoasă în costum de baie! Fosta iubită a lui Adrian Cristea a atras privirile tuturor pe Insula Milionarilor
Adevarul
România face eforturi pentru a păstra trupele SUA. Ce ar însemna o retragere americană de pe flancul estic
Mediafax
Viața într-un oraș de 15 minute: Aplicația MyCosmopolis și stilul de viață premium
Click
Scandal între amici din cauza bacșișului lăsat la terasă. „Atât valorează prietenia voastră, 5 lei”
Digi24
Când ar putea fi repornită centrala de la Cernavodă
Cancan.ro
Victoria, fiica EX-deputatului Cazimir Ionescu, condusă pe ultimul drum 🥲 IMAGINILE DURERII!
Ce se întâmplă doctore
Kim Cattrall, în costum de baie la 70 de ani: cum se menține în formă actrița din „Sex and the City”
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Chinezii vor să „pensioneze” Defender cu un SUV interesant. Modelul vine în România toamna asta
Descopera.ro
Cine a supraviețuit erupției Vezuviului? Urmele lăsate de oamenii care...
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Bulă: – Am o boală care mă împiedică să țin dietă!
Descopera.ro
Cine controlează, de fapt, un cântec: o scurtă istorie a drepturilor muzicale