Prima pagină » Actualitate » Incendiu la Institutul „Matei Balș”. Anca Dragu: Asemenea tragedii nu pot și nu vor rămâne fără urmări

Incendiu la Institutul „Matei Balș”. Anca Dragu: Asemenea tragedii nu pot și nu vor rămâne fără urmări

Incendiu la Institutul „Matei Balș”. Anca Dragu: Asemenea tragedii nu pot și nu vor rămâne fără urmări
Incendiu la Institutul „Matei Balș”. Anca Dragu: Asemenea tragedii nu pot și nu vor rămâne fără urmări. Sursa: MEDIAFAX FOTO

Președintele Senatului, Anca Dragu, a reacționat pe Facebook ca urmare a incendiului care a afectat vineri dimineața un pavilion al Institutul de Boli Infecțioase „Matei Balș” din București.

Aceasta susție că incendiul de vineri reprezintă o tragedie care „nu poate rămâne fără urmări” și a adăugat că, după identificarea cauzei producerii incendiului, va fi important de văzut „cât de repede trebuie schimbat tot ce nu e în regula în sistemul sanitar din România”.

„Cu greu îmi găsesc cuvintele după o asemenea tragedie. La Institutul Matei Balș erau oameni care au venit să se vindece de bolile lor și n-au mai plecat acasă din cauza incendiului.

Le transmit condoleanțe familiilor îndurerate și multă putere pacienților afectați de incendiu.

Asemenea tragedii nu pot și nu vor rămâne fără urmări. Specialiștii vor stabili cauzele acestui incendiu dramatic. Imediat după ce aflăm ce a dus la producerea acestei tragedii, putem vedea cum și cât de repede trebuie schimbat tot ce nu e în regula în sistemul sanitar din România”, a scris Anca Dragu, președintele Senatului, pe pagina sa de Facebook.

Patru morți în urma unui incendiu la Spitalul Național de Boli Infecțioase „Matei Balș”

Un incendiu a izbucnit, vineri dimineață, la un salon de la parterul Spitalului Național de Boli Infecțioase Matei Balș, din Capitală. Potrivit ISU București Ilfov, bilanțul inițial este de patru morți. Peste 120 de pacienți, dintre care mulți infectați cu noul coronavirus, au fost evacuați și urmează să fie transportanți la alte spitale.

SURSE: De la ce ar fi pornit incendiul de la Spitalul „Matei Balș” din București

Un scurtcircuit care a pornit de la o sursă de încălzire, o aerotermă care funcționa în salonul care a ars la Institutul ”Matei Balș” din București, ar putea fi cauza incendiului, în urma căruia au murit patru pacienți, au declarat pentru GÂNDUL surse din spital.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Volodimir Zelenski, îmbrăcat în costum, a ajuns la Mar-a-Lago și a fost întâmpinat de Donald Trump
Digi24
Ceasuri Rolex, lingouri de aur și o diplomație „decimată din interior”. Cum funcționează politica externă a Americii în era Trump 2.0
Cancan.ro
Cât costă rochia purtată de Mirabela Grădinaru la Digi24. De ce a atras atenția tuturor
Prosport.ro
Gigi Becali a pierdut o avere dintr-un foc, dar nu-i pasă: „Am dat 14.000.000 de euro din banii mei”
Adevarul
Șoferii de mașini hibride, de trei ori mai expuși riscului de deces decât cei cu mașini pe benzină. Care este motivul
Mediafax
CCR nu a dat decizia pe pensiile magistraților din cauza lipsei cvorumului. Decizia s-ar putea lua luni
Click
Horoscop săptămâna 26 decembrie - 1 ianuarie. Succes total la final de an pentru Scorpioni, schimbare majoră pentru Vărsători
Digi24
Fostul preşedinte al Curţii, Augustin Zegrean, despre actuala decizie a CCR: „Duminica nu se judecă nicăieri în lume”
Cancan.ro
Alex Bodi continuă scandalul aprins cu Ramona Olaru! Musculosul nu se lasă: 'O să aduc eu amintiri de la Agronomie când
Ce se întâmplă doctore
Mihai Voropchievici avertizează: Această zodie este vizată de o forță malefică, pe final de 2025
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Nemții au desenat viitoarea Dacia C-Neo. Viziunea unui tuner axat pe modelele mărcii
Descopera.ro
De ce, indiferent cât ai mâncat, mai ai loc și pentru desert?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: – M-a pus dracu' să-mi iau păpușă gonflabilă inteligentă!
Descopera.ro
Somnul este la fel de important ca apa sau mâncarea. Ce se întâmplă dacă nu dormim?