Prima pagină » Știri externe » Autoritățile indiene, deranjate de o postare pe Twitter a Rihannei. Ce a provocat nemulțumirea Guvernului de la New Delhi

Autoritățile indiene, deranjate de o postare pe Twitter a Rihannei. Ce a provocat nemulțumirea Guvernului de la New Delhi

Autoritățile indiene, deranjate de o postare pe Twitter a Rihannei. Ce a provocat nemulțumirea Guvernului de la New Delhi
Autoritățile indiene, deranjate de o postare pe Twitter a Rihannei. Ce a provocat nemulțumirea Guvernului de la New Delhi. Sursa foto: Shutterstock

Guvernul indian a acuzat mai mulți „cetățeni străini”, printre care și mai multe celebrități, de „senzaționalism”, după ce o postare pe Twitter a cântăreței Rihanna, prin care aceasta și-a arătat sprijinul față de protestele organizate de agricultorii indieni, a atras atenția întregii lumi asupra acestui subiect.

La doar câteva ore după postarea Rihannei, activista suedeză de mediu Greta Thunberg și Meena Harris, nepoata vicepreședintelui Statelor Unite, au transmis și ele mesaje de susținere agricultorilor indieni, informează BBC.

Postările au fost redistribuite de zeci de mii de ori pe Twitter.

Fermierii indieni protestează de luni întregi față de o serie de modificări legislative despre care aceștia susțin că le vor afecta puternic activitatea.

Guvernul indian, nemulțumit de mesajele celebrităților

Într-un comunicat transmis miercuri, Ministerul indian al Afacerilor Externe a transmis că Parlamentul de la New Delhi a adoptat legislația privind reforma în sectorul agricol după o serie de dezbateri.

„Tentația de a recurge la comentarii senzaționaliste pe rețelele sociale, mai ales când este vorba despre celebrități, nu este nici corectă, nici responsabilă”, se arată în comunicat.

Marți, Rihanna a postat pe Twitter un link către un material publicat de CNN cu privire la protestele fermierilor.

„De ce nu vorbim despre asta?”, a scris cântăreața originară din Barbados.

La scurt timp, și Greta Thunberg a transmis un mesaj de susținere către fermierii indieni.

Mesajul Rihannei a fost redistribuit masiv, dar a atras și critici din partea susținătorilor Guvernului condus de Narendra Modi.

Actrița indiană Kangana Ranaut, susținătoare a partidului premierului Modi, Bharatiya Janata Party (BJP), a răspuns mesajului Rihannei, acuzându-i pe fermieri că ar fi „teroriști”.

„Nimeni nu vorbește despre asta pentru că ei nu sunt fermieri, sunt teroriști care încearcă să divizeze India”, a scris actrița de la Bollywood pe Twitter.

Agricultorii indieni vor eliminarea noilor legi

Protestul agricultorilor, aflat acum în cea de-a treia lună, reprezintă cea mai mare provocare cu care s-a confruntat Guvernul Modi până în prezent.

Guvernul indian, nemulțumit de critici, a notificat recent Twitter, solicitând companiei blocarea a zeci de conturi aparținâd unor lideri ai fermierilor și unor activiști, dar și contul unei prestigioase reviste. Autoritățile indiene au susținut la acea vreme că postările acestora reprezintă o amenințare la adresa ordinii publice.

Twitter a dat curs solicitării, dar a decis luni deblocarea acestor conturi.

Modificările legislative aprobate de Parlament îi nemulțumesc profund pe indienii care lucrează în sectorul agricol, aceștia temându-se că își vor pierde unele beneficii garantate de stat, precum prețul minim al produselor agricole, dar și că vor fi mult mai vulnerabili în raport cu marile corporații din domeniu.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Europa 2026: previziuni salariale, țările cu cele mai mari creșteri. România și Ucraina, singurele pe minus
Digi24
Cea mai scăzută temperatură de pe Pământ în acest moment. Zilele următoare sunt prognozate și -60 de grade Celsius
Cancan.ro
ULTIMUL mesaj al lui Ion Drăgan. Ce a postat artistul, cu câteva ore înainte să moară
Prosport.ro
FOTO. Mădălina Ghenea le-a tăiat răsuflarea tuturor când a apărut așa la filmări
Adevarul
Indignarea unui muncitor român stabilit în Spania, după ce i s-a oferit un salariu de 1.800 euro: „Nu acceptați aceste mizerii”
Mediafax
Cod portocaliu de viscol în zona de munte din județele Hunedoara și Caraș-Severin
Click
Trei zodii își rescriu destinul de la început de an. Ianuarie le schimbă viața în bine, renasc din propria cenușă
Digi24
A murit Pat Finn. Actorul din serialele „Seinfeld” și „Friends” avea 60 de ani
Cancan.ro
Ce mâncau Nicolae și Elena Ceaușescu în prima zi de Crăciun. Meniul strict era făcut cu o zi înainte
Ce se întâmplă doctore
Mihai Voropchievici avertizează: Această zodie este vizată de o forță malefică, pe final de 2025
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Dacia deschide comenzile noului Spring pe piețele vest-europene. România încă vinde vechea generație
Descopera.ro
Misterul Triunghiului Bermudelor, posibil rezolvat! Ce au descoperit doi seismologi?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: – M-a pus dracu' să-mi iau păpușă gonflabilă inteligentă!
Descopera.ro
Statele Unite interzic dronele fabricate în afara țării, în special cele din China