Prima pagină » Știri externe » Autoritățile indiene, deranjate de o postare pe Twitter a Rihannei. Ce a provocat nemulțumirea Guvernului de la New Delhi

Autoritățile indiene, deranjate de o postare pe Twitter a Rihannei. Ce a provocat nemulțumirea Guvernului de la New Delhi

Autoritățile indiene, deranjate de o postare pe Twitter a Rihannei. Ce a provocat nemulțumirea Guvernului de la New Delhi
Autoritățile indiene, deranjate de o postare pe Twitter a Rihannei. Ce a provocat nemulțumirea Guvernului de la New Delhi. Sursa foto: Shutterstock

Guvernul indian a acuzat mai mulți „cetățeni străini”, printre care și mai multe celebrități, de „senzaționalism”, după ce o postare pe Twitter a cântăreței Rihanna, prin care aceasta și-a arătat sprijinul față de protestele organizate de agricultorii indieni, a atras atenția întregii lumi asupra acestui subiect.

La doar câteva ore după postarea Rihannei, activista suedeză de mediu Greta Thunberg și Meena Harris, nepoata vicepreședintelui Statelor Unite, au transmis și ele mesaje de susținere agricultorilor indieni, informează BBC.

Postările au fost redistribuite de zeci de mii de ori pe Twitter.

Fermierii indieni protestează de luni întregi față de o serie de modificări legislative despre care aceștia susțin că le vor afecta puternic activitatea.

Guvernul indian, nemulțumit de mesajele celebrităților

Într-un comunicat transmis miercuri, Ministerul indian al Afacerilor Externe a transmis că Parlamentul de la New Delhi a adoptat legislația privind reforma în sectorul agricol după o serie de dezbateri.

„Tentația de a recurge la comentarii senzaționaliste pe rețelele sociale, mai ales când este vorba despre celebrități, nu este nici corectă, nici responsabilă”, se arată în comunicat.

Marți, Rihanna a postat pe Twitter un link către un material publicat de CNN cu privire la protestele fermierilor.

„De ce nu vorbim despre asta?”, a scris cântăreața originară din Barbados.

La scurt timp, și Greta Thunberg a transmis un mesaj de susținere către fermierii indieni.

Mesajul Rihannei a fost redistribuit masiv, dar a atras și critici din partea susținătorilor Guvernului condus de Narendra Modi.

Actrița indiană Kangana Ranaut, susținătoare a partidului premierului Modi, Bharatiya Janata Party (BJP), a răspuns mesajului Rihannei, acuzându-i pe fermieri că ar fi „teroriști”.

„Nimeni nu vorbește despre asta pentru că ei nu sunt fermieri, sunt teroriști care încearcă să divizeze India”, a scris actrița de la Bollywood pe Twitter.

Agricultorii indieni vor eliminarea noilor legi

Protestul agricultorilor, aflat acum în cea de-a treia lună, reprezintă cea mai mare provocare cu care s-a confruntat Guvernul Modi până în prezent.

Guvernul indian, nemulțumit de critici, a notificat recent Twitter, solicitând companiei blocarea a zeci de conturi aparținâd unor lideri ai fermierilor și unor activiști, dar și contul unei prestigioase reviste. Autoritățile indiene au susținut la acea vreme că postările acestora reprezintă o amenințare la adresa ordinii publice.

Twitter a dat curs solicitării, dar a decis luni deblocarea acestor conturi.

Modificările legislative aprobate de Parlament îi nemulțumesc profund pe indienii care lucrează în sectorul agricol, aceștia temându-se că își vor pierde unele beneficii garantate de stat, precum prețul minim al produselor agricole, dar și că vor fi mult mai vulnerabili în raport cu marile corporații din domeniu.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Vrei să locuiești gratuit în Grecia? O insulă caută voluntari pentru îngrijirea pisicilor
Digi24
Trump amenință o nouă țară. „Cred că vor fi loviţi dur”
Cancan.ro
Cuplu nou în showbizul românesc! Fostele vedete de la Antena 1 se iubesc: 'Mi-a zis horoscopul că o să găsesc o persoană în cel mai neașteptat moment'
Prosport.ro
De ce nu a mai plecat Andreea Bălan în vacanță de Revelion pentru prima dată în 10 ani!
Adevarul
Cum îți cresc pensia punctele de stabilitate: ce sunt și cine beneficiază de ele în 2026
Mediafax
Ninge la Sinaia și în Poiana Brașov: ce instalații funcționează și ce rămâne închis pentru turiști
Click
Orașul din Europa care a fost invadat de români. 8 din 10 turiști sunt din țara noastră: „E scris în limba română peste tot”
Digi24
Serviciile secrete occidentale susțin că ayatollahul Khamenei e pregătit să fugă la Moscova dacă protestele din Iran escaladează
Cancan.ro
Cât costă treningul purtat de Nicolas Maduro când a fost capturat. NU se mai găsește în magazine!
Ce se întâmplă doctore
Dieta cu lapte cu care Gina Pistol a slăbit 8 kilograme. Regimul se ține două săptămâni
Ciao.ro
Wow sau Bau? Cât de mult le-au schimbat operaţiile estetice pe vedetele din România
Promotor.ro
Trebuie să plătească peste 100.000 de dolari pentru că a parcat neregulamentar în propria curte
Descopera.ro
Trucul dovedit științific care îți îndeplinește toate dorințele
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: – Ai văzut, dragă, azi-noapte am făcut dragoste 63 de minute!
Descopera.ro
Test de cultură generală. De ce s-a prăbușit Imperiul Roman?