Prima pagină » Coronavirus » Capitala intră în scenariul roșu. Rata de infectare a ajuns la 3,05

Capitala intră în scenariul roșu. Rata de infectare a ajuns la 3,05

Capitala intră în scenariul roșu. Rata de infectare a ajuns la 3,05
Capitala intră în scenariul roșu. Rata de infectare a ajuns la 3,05. Sursa foto: Shutterstock

Bucureștiul ar urma să intre în scenariul roșu, după ce rata de infectare a ajuns vineri la 3,05 la mia de locuitori.

Joi, în Capitală, incidența COVID-19 era de 2,79 de cazuri la mia de locuitori, iar vineri a ajuns la 3,05.

În ultimele 24 de ore au fost confirmate 927 de cazuri noi de COVID-19 în București, potrivit datelor GCS.

Astfel, în scenariul roșu ar urma să se închidă restaurantele la interior, cinematografele, teatrele sau sălile de jocuri de noroc.

În scenariul roșu, rămân deschise creșele și grădinițele, iar la școală merg doar copiii din clasele 0-4.

Decizia de intrare în scenariul roșu urmează să fie analizată de Comitetul Municipal pentru Situații de Urgență.

Sursa: GCS

Sursa: GCS

4.342 de cazuri de COVID-19 vineri în România

România a înregistrat în ultimele 24 de ore 4.342 de noi cazuri de COVID-19, potrivit datelor publicate vineri de către Grupul de Comunicare Strategică (GCS).

Totodată, au fost înregistrate și 101 noi decese asociate COVID-19 față de ziua de joi.

În total, în secțiile ATI din întreaga țară sunt internate 1.067 de persoane cu forme severe ale bolii.

Până astăzi, 20.785 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 04.03.2021 (10:00) – 05.03.2021 (10:00) au fost raportate 101 decese (49 bărbați și 52 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Alba, Arad, Bacău, Bihor, Brăila, Bistrița-Năsăud, Botoșani, Brașov, Călărași, Cluj, Constanța, Dâmbovița, Dolj, Galați, Gorj, Harghita, Iași, Maramureș, Mehedinți, Mureș, Neamț, Olt, Satu Mare, Sălaj, Sibiu, Suceava, Timiș, Vâlcea, Vrancea, Ilfov și București.

Timiș rămâne județul cu cea mai mare rată de infectare

Judeţul Timiş are vineri o incidenţă de 5,50, în creștere față de joi, când era 5,35 cazuri de infectări cu SARS-CoV-2 la mia de locuitori.

La Spitalul de Boli Infectioase „Victor Babeş” din Timişoara nu mai este niciun loc liber la ATI.

„A început să crească numărul de cazuri de COVID și bineînțeles și numărul cazurilor severe. Spitalul nostru primește cazurile severe pentru că avem stații de oxigen cu presiune, iar cazurile medii sunt tratate în spitale suport ori de către medicii de familie.

Ne așteptăm la un nou val, probabil că tulpina este deja în comunitatea noastră. Trebuie să fim foarte precauți în următoarea perioadă”, a spus Virgil Musta, şeful Secției de Boli Infecțioase de la Spitalul Victor Babeș din Timișoara.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Mediafax
Germania blochează extrădarea unui român condamnat pentru jaf. Judecătorii invocă situația din închisorile din România
Digi24
Un copil de șase ani din Botoșani a intrat în comă după ce sora lui i-a pus un plasture pe o rană
Cancan.ro
Ce au pus părinții Victoriei Ionescu pe sicriul cu trupul neînsuflețit al fiicei lor. Ți se rupe sufletul! 🥲
Prosport.ro
Bianca Drăguşanu, apariție spectaculoasă în costum de baie! Fosta iubită a lui Adrian Cristea a atras privirile tuturor pe Insula Milionarilor
Adevarul
România face eforturi pentru a păstra trupele SUA. Ce ar însemna o retragere americană de pe flancul estic
Mediafax
Viața într-un oraș de 15 minute: Aplicația MyCosmopolis și stilul de viață premium
Click
Scandal între amici din cauza bacșișului lăsat la terasă. „Atât valorează prietenia voastră, 5 lei”
Digi24
Când ar putea fi repornită centrala de la Cernavodă
Cancan.ro
Victoria, fiica EX-deputatului Cazimir Ionescu, condusă pe ultimul drum 🥲 IMAGINILE DURERII!
Ce se întâmplă doctore
Kim Cattrall, în costum de baie la 70 de ani: cum se menține în formă actrița din „Sex and the City”
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Chinezii vor să „pensioneze” Defender cu un SUV interesant. Modelul vine în România toamna asta
Descopera.ro
Cine a supraviețuit erupției Vezuviului? Urmele lăsate de oamenii care...
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Bulă: – Am o boală care mă împiedică să țin dietă!
Descopera.ro
Cine controlează, de fapt, un cântec: o scurtă istorie a drepturilor muzicale