Prima pagină » Actualitate » Guvernul a prelungit starea de alertă cu 30 de zile. Raed Arafat: „Sunt eliminate unele restricții privind pelerinajele”. Ce alte decizii au fost luate în ședința de Guvern | VIDEO

Guvernul a prelungit starea de alertă cu 30 de zile. Raed Arafat: „Sunt eliminate unele restricții privind pelerinajele”. Ce alte decizii au fost luate în ședința de Guvern | VIDEO

Guvernul a prelungit starea de alertă cu 30 de zile. Raed Arafat: „Sunt eliminate unele restricții privind pelerinajele”. Ce alte decizii au fost luate în ședința de Guvern | VIDEO
Șeful DSU, Raed Arafat / Sursa foto: Guvernul României

Secretarul de stat în cadrul Ministerului Afacerilor Interne, Raed Arafat, a susținut o conferință de presă după ședința de Guvern de luni.

Principala informație prezentată de Arafat este aceea că Guvernul a decis prelungirea cu 30 de zile a stării de alertă, începând cu data de 13 mai.

Acesta a prezentat noile măsuri adoptate de Guvern în contextul epidemiologic actual.

Raed Arafat a anunțat că în seara de 13 mai este permisă circulația persoanelor în data de 13 mai, între orele 02:00-05.00 dimineața pentru Ramadan.

Hotărârea CNSU a fost modificată în ședința de Guvern, prin introducerea posibilității de a participa la un eveniment-pilot și cu dovada testului antigen, cu rezultat certificat.

Raed Arafat: Au fost eliminate restricțiile privind participarea la pelerinaje

Astfel, printre altele, au fost eliminate unele restricții privind procesiunile religioase și pelerinajele.

„Este eliminată restricția privind participarea la procesiuni și/sau pelerinaje religioase legată de domiciliu sau reședință. Astfel, se va permite organizarea de procesiuni și pelerinaje numai cu respectarea regulilor de protecție sanitară. Crearea posibilității astfel încât competițiile sportive să se poată desfășura pe teritoriul României cu participarea spectatorilor doar ca evenimente-test sau pilot, cu aprobarea CNSU, pe baza propunerii Ministerului Tineretului și Sportului și cu avizul Ministerului Sănătății.

Participarea va fi permisă doar pentru persoanele vaccinate sau pentru persoanele care se află în perioada cuprinsă între a 15-a și a 90-a zi ulterioară confirmării cu SARS-CoV-2 sau persoanelor care prezintă rezultatul unui test RT-PCR nu mai vechi de 72 de ore. Asta era propunerea CNSU. În timpul ședinței de Guvern s-a mai adăugat, la solicitarea Ministerului Sănătății, și testul antigen, nu mai vechi de 24 de ore, cu condiția prezentării unui rezultat certificat, adică testul antigen efectuat de cineva autorizat, care să emită un certificat de rezultat negativ”, a spus Raed Arafat.

Secretarul de stat a mai spus că organizarea și desfășurarea activității în cinematografe și sălile de spectacol se va putea desfășura cu public peste 50% din capacitate doar la evenimente test sau pilot, cu aprobarea CNSU. Regulile privind testele și persoanele care au fost bolnave rămân valabile ca și în cazul activităților sportive.

Sunt discriminate sau nu persoanele nevaccinate?

Întrebat despre existența vreunei discriminări între persoanele vaccinate și cele nevaccinate, Raed Arafat spune că Guvernul nu împarte populația în vaccinați și nevaccinați, dat fiind faptul că și persoanele care prezintă un test negativ sau care au trecut prin boală pot participa la unele evenimente.

„Nu vrei să te vaccinezi, te testezi, avem alternativă, așa că nu putem spune că noi forțăm populația să vină vaccinată”, a spus Arafat.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Ce companii de stat au oferit prime de sărbători în 2025 și cât de mari au fost acestea. Care sunt campionii generozității
Digi24
Casetă metalică cu documente, descoperită sub talpa Cavalerului de pe acoperişul Castelului Corvinilor. Ce ascundea aceasta
Cancan.ro
CAUZA morții lui Ion Drăgan. Cine l-a găsit fără suflare în noaptea de Crăciun, de fapt
Prosport.ro
FOTO. Natalia Mateuț, spectaculoasă de ziua ei. Apariție rară a tatălui ei, legendarul Dorin Mateuț
Adevarul
Rusia amenință România și o acuză că împinge lumea spre un nou război mondial. „Indivizi cu conexiuni în KGB și GRU au acționat aici”
Mediafax
Visul unei femei, distrus de judecători: Nu poate avea copilul soțului decedat
Click
Horoscop săptămâna 26 decembrie - 1 ianuarie. Succes total la final de an pentru Scorpioni, schimbare majoră pentru Vărsători
Digi24
Rusia ar putea amplasa noi rachete hipersonice la o fostă bază aeriană din Belarus: „Extinde raza de acțiune în Europa”
Cancan.ro
ULTIMUL mesaj al lui Ion Drăgan. Ce a postat artistul, cu câteva ore înainte să moară
Ce se întâmplă doctore
Mihai Voropchievici avertizează: Această zodie este vizată de o forță malefică, pe final de 2025
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Prezentare video Renault Clio 6. Dacia Sandero va primi același motor de 1,8 litri ca și modelul francez
Descopera.ro
Misterul Triunghiului Bermudelor, posibil rezolvat! Ce au descoperit doi seismologi?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: – M-a pus dracu' să-mi iau păpușă gonflabilă inteligentă!
Descopera.ro
Ce alimente pot face oamenii cei mai fericiți?