Prima pagină » Actualitate » Propunerea unui fost deputat: „Ce ar fi dacă palatele țigănești din Huedin ar deveni un brand al Clujului?”

Propunerea unui fost deputat: „Ce ar fi dacă palatele țigănești din Huedin ar deveni un brand al Clujului?”

Propunerea unui fost deputat: „Ce ar fi dacă palatele țigănești din Huedin ar deveni un brand al Clujului?”
Propunerea unui fost deputat: „Ce ar fi dacă palatele țigănești din Huedin ar deveni un brand al Clujului?” / Foto: Adrian Dohotaru

Fost deputat USR, iar mai apoi independent, Adrian Dohotaru a venit cu o propunere controversată. Acesta crede că palatele romilor din Huedin, un orășel aflat la 50 km de Cluj, pot deveni o atracție turistică, un simbol al Ardealului.

Dohotaru a scris, pe Facebook, că moștenirea romilor ar fi prețuită prin tururi ghidate în aceste palate pe care le consideră spectaculoase.

Palatele țigănești, brand al Clujului

De asemenea, el crede că și românii vor fi interesați să viziteze aceste palate și că mulți își vor schimba părerea despre romi.

„Ce ar fi dacă palatele ţigăneşti din Huedin ar deveni un brand al Clujului? Ce ar fi dacă am reuşi să integrăm moştenirea romă a ţării făcând tururi ghidate în astfel de palate, bineînţeles cu bunăvoinţa gazdelor din Huedin sau Turda, care are ambiţii turistice?

Ce ar fi dacă 80 la suta dintre români, potrivit unui sondaj IRES, care nu îşi doresc să aibă în oraşul lor romi, sau în familie sau ca vecini, ar vizita astfel de palate şi ar intra în contact cu rezidenţii? Şi-ar schimba preconcepţiile? Ori şi le-ar întări? Oare ar accepta rezidenţii din astfel de palate expo temporare ce se întamplă la Pata Rât, cu oamenii din ghetou, cu gropile, pardon, munţii de gunoaie?

Oare kitschul devine uber kitsch sau camp, vorba Susanei Sontag, dacă sublimăm realitatea noastră, hai să recunoaştem, în bună masură, kitschoasă? Oare turiştii străini ar veni la Casa Matei sau ar prefera un palat ţigănesc? Oare România nu ar putea da mix original orientalo-occidental de muzică ţigănească, electro si muzica, oh, Dzeul meu cooltura, cultă la vreun Electric Palace, nu la Electric Castle ori Untold, unde ne chinuim cu tot dinadinsul să fim pop-occidentali? Sunt întrebări care m-au bântuit vizitând palatele goale ţigănesti din Huedin. Mulţumesc gazdelor pentru ospitalitate”, a scris Adrian Dohotaru.

„Casele astea sunt construite ilegal”

Reacțiile au fost însă dintre cele mai dure.

„Nu mai bine facem un brand al Clujului cu oamenii care îşi plătesc cu greu chiriile, sau ratele la bănci pe 30 ani, se trezesc la 5 dimineaţa să meargă la muncă?”, a scris cineva, iar un alt internaut l-a întrebat pe fostul deputat: „Care brand, de evaziune fiscală?”

„Milităm să demolăm Hotelul Cristian construit ilegal, dar vrem să organizam tururi la alte case construite ilegal. Casele alea sunt construite fără autorizaţie de construire, fără proiecte (structural sunt un pericol), din venituri obţinute ilegal (cu siguranţă proprietarii nu figurează la ANAF cu taxe/impozite plătite – şanse să fie şi pe ajutor social).”, a declarat un alt cetățean.

Recomandarea video

Mediafax
Scenariile de după 20 aprilie: de la ieșirea PSD de la guvernare la compromisul unui nou premier PNL
Digi24
Hainele și nu pozele nud ale consulului Ucrainei în Republica Dominicană au dus la concedierea ei. Ce a purtat Victoria Iakimova
Cancan.ro
Le plângeai de milă? Câți lei câștigă într-o singură lună acest livrator Glovo pakistanez, din Constanța. Ce sumă trimite acasă
Prosport.ro
FOTO. L-a părăsit pe milionarul cu 35 de ani mai bătrân decât ea pentru că a înșelat-o cu prietena ei
Adevarul
Cine sunt cei cinci politicieni europeni care ar putea călca pe urmele lui Viktor Orbán într-o politică ostilă față de UE
Mediafax
Atac cibernetic masiv al Rusiei asupra mai multor state europene, printre care și România
Click
Zodiile care au parte de un miracol în luna mai. Ei sunt nativii care vor trăi 4 săptămâni ca-n povești
Digi24
Singura țară din lume care își poate acoperi integral hrana din resurse proprii. Cum stă România într-un astfel de clasament mondial
Cancan.ro
Câți bani a primit eliminata Iuliana Dup, de la Pro TV, pentru cele 15 săptămâni de Desafio
Ce se întâmplă doctore
Cum arată Monica Gabor în prezent, după ce a dispărut din lumina reflectoarelor. Imaginea postată de Irina Columbeanu
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
De ce sunt furate catalizatoarele auto și cum te poți proteja. Ce model de autoturism este cel mai vizat de hoți
Descopera.ro
Care este diferența dintre antropologie și sociologie?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: – Nu îmi place că te culci cu soția mea!
Descopera.ro
Oamenii de știință au găsit legătura dintre durere și depresie