Prima pagină » Știri externe » Norvegia nu mai vaccinează copiii de 12-15 ani cu a doua doză anti-Covid. Care este motivul invocat de autorități

Norvegia nu mai vaccinează copiii de 12-15 ani cu a doua doză anti-Covid. Care este motivul invocat de autorități

Norvegia nu mai vaccinează copiii de 12-15 ani cu a doua doză anti-Covid. Care este motivul invocat de autorități
OMS: Milioane de copii din întreaga lume nu au primit niciun vaccin în perioada pandemiei. Specialiștii avertizează că scăderea ratei de vaccinare poate duce la noi epidemii

Autoritățile din Norvegia au decis oprirea campaniei de vaccinare cu a doua doză anti-Covid a copiiilor de 12-15 ani, până la apariţia mai multor informaţii privind siguranţa acestora.

Motivul invocat este apariția unui efect secundar rar care implică inflamaţia inimii, au anunţat – vineri – autorităţile din sectorul sănătăţii, potrivit Reuters.

Totuși, Ministerul Sănătăţii a spus că nu este o urgenţă, deoarece copiii au un risc scăzut de a se îmbolnăvi grav de Covid-19 şi că o singură doză de vaccin oferă o rată de protecţie de 85% împotriva bolii timp de până la 16 săptămâni.

„O a doua doză de vaccin este, de asemenea, legată de un risc mai mare de pericardită şi miocardită, în special în rândul bărbaţilor şi băieţilor tineri”, a precizat Institutul Norvegian de Sănătate Publică (FHI), prin intermediul unui comunicat.

Pericardita este inflamaţia mucoasei exterioare a inimii, în timp ce miocardita este inflamaţia muşchiului inimii.

FHI va evalua din nou situaţia, la începutul anului viitor, după ce va aduna mai multe informaţii din studiile care se desfăşoară în prezent în ţările nordice.

Decizia Norvegiei este asemănătoare cu cea a Marii Britanii, care a decis în septembrie că această grupă de vârstă va primi o singură doză de vaccin, pentru moment.

Norvegia, care nu este membră a Uniunii Europene (UE), face parte din piaţa unică europeană şi a primit vaccinurile împotriva Covid-19 prin intermediul UE. Până acum, statul nordic a recomandat utilizarea doar a vaccinului pentru coronavirus al Pfizer /BioNTech.

Pe de altă parte, Norvegia a spus că va dona peste 620.000 de doze de vaccinuri Moderna pentru care nu le foloseşte. Dozele nu vor fi administrate prin mecanismul COVAX, ci prin intermediul Uniunii Europene, către ţări terţe.

Vă recomandăm și:

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Președintele Donald Trump ar putea veni la București. El va fi invitat la un summit NATO
Digi24
Un actor este implicat în gruparea acuzată că exploata sexual tinere într-un club de striptease din Capitală (surse)
Cancan.ro
Dan Bălan a făcut marele anunț, după apariția îngrijorătoare de la ultimul concert: 'Viața mea a luat o altă direcție'
Prosport.ro
FOTO. Renegatul lui Gigi Becali și-a părăsit soția și s-a cuplat cu ispita de la Insula Iubirii
Adevarul
Proiectul Artichoke: cum voia CIA să controleze comportamentul uman
Mediafax
Ilie Bolojan a făcut o vizită neanunțată la Consulatul României la Bruxelles. Ce scop a avut premierul
Click
Mersul pe jos în stil japonez. Un antrenament de jumătate de oră care are de 10 ori mai multe beneficii decât 10.000 de pași pe zi
Digi24
Verdict pentru Dorian Popa! Ce au decis judecătorii după ce a fost prins drogat la volan
Cancan.ro
Raportul toxicologic al lui Mario Berinde din Cenei e public. Ce au descoperit medicii legiști la analize. Detalii de ultimă oră din anchetă
Ce se întâmplă doctore
Cum a reușit Mihai Dedu să slăbească 36 de kilograme în mai puțin de un an! A ținut o dietă drastică: „Nu pot să mă laud că a fost simplu”
Ciao.ro
Cum au arătat Andreea Esca, Delia sau Andra când s-au căsătorit. Andreea Bănică a strălucit într-o rochie minusculă
Promotor.ro
Dorian Popa, condamnat definitiv la închisoare pentru conducere sub influența drogurilor. Cum va executa pedeapsa
Descopera.ro
Medicul gladiatorilor! Cine era omul care-i trata pe războinicii Romei?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. La coafor: – Vă iau pe la spate? Clienta...
Descopera.ro
Miopia este în creștere, iar un obicei comun ar putea fi de vină