Prima pagină » Diverse » Doi părinți din Brașov oferă recompensă pentru a afla ce s-a întâmplat cu fiica lor, dispărută acum 32 de ani. „Vrem să ne ducem liniștiți”

Doi părinți din Brașov oferă recompensă pentru a afla ce s-a întâmplat cu fiica lor, dispărută acum 32 de ani. „Vrem să ne ducem liniștiți”

Diverse
Doi părinți din Brașov oferă recompensă pentru a afla ce s-a întâmplat cu fiica lor, dispărută acum 32 de ani. „Vrem să ne ducem liniștiți”
Doi părinți din Brașov oferă recompensă pentru a afla ce s-a întâmplat cu fiica lor, dispărută acum 32 de ani. „Vrem să ne ducem liniștiți”

Doi părinți din Brașov, ambii în vârstă de 80 de ani, anunță că oferă recompensă oricărei persoane care le poate da informații concrete despre fiica lor, dispărută în 1990.

Cei doi au aflat la acea vreme că fata a murit într-un accident bizar, dar nu au primit niciodată trupul fetei și nici nu știu unde ar fi fost înmormântată aceasta.

Andreea Măerușan avea 18 ani atunci când părinții au văzut-o pentru ultima dată, pe 4 februarie 1990. Fata era elevă la Colegiul Național „Dr. Ioan Meșotă” și după ce a ieșit pe ușa casei pentru a merge la liceu, părinții nu au mai văzut-o niciodată.

Mama Andreei, Maria Măerușan, roagă pe oricine care are informații despre ce s-ar fi putut întâmpla atunci să iasă în față, potrivit Antena3.

Oamenii oferă chiar și o recompensă

Femeia povestește că, la șase ani de la dispariție, a primit două poze care ar fi fost de la autopsia fetei și tot atunci a aflat că aceasta ar fi murit într-un accident bizar de tren la Zam, în Hunedoara. Cu toate acestea, trupul fetei nu a fost niciodată înapoiat familiei și nimeni nu știe unde ar putea fi aceasta înmormântată.

„În 4 februarie 1990, ora 7 dimineața, a dispărut de acasă Andreea Măerușan, elevă în clasa 12 la Colegiul Național Meșotă, arhitectură. De abia în 1996 am aflat că ar fi avut un accident de tren la Zam, județul Hunedoara, după cercetări prin presă, TV, Interpol în Germania. Nu avea acte, bani, ci doar o pungă cu un aparat de îndreptat un dințișor și cerceii la ureche. Ni s-au înapoiat toate și două fotografii cu ea la autopsia din Zam parcă toaletate.

A plecat din Brasov în mod sigur cu o mașină, nici un tren nu trecea prin Zam (avem Mersul trenurilor). Probabil a fost violată și ucisă pe drum și abandonată lângă calea ferată paralelă ca să pară un suicid (era virgină).

Ni s-a spus că a fost înmormântată creștinește, dar preotul nu știa nimic, mormântul nu a putut fi găsit nici azi, neavând acte, iar înmormântarea a fost făcută de 4 bolnavi psihic din Spitalul de psihiatrie Zam unde i s-a făcut autopsia, crezând că e o sinucidere, cum fac în Mureș mulți bolnavi.

Rugăm (avem 80 de ani) pe oricine poate să ne spună cu cine și ce a plecat, înainte de a ne duce «dincolo» Oferim orice recompensă cerută, dar vrem să «ne ducem liniștiți». Cineva trebuie să știe și Andreea avea două dorințe: Cinstea și Facultatea de Biologie. Acasă eram o familie fără probleme materiale sau neînțelegeri din 1972, anul ei de naștere”, a scris pe Facebook Maria Măerușan.

Recomandarea video

Mediafax
Guvernul scade acciza la motorină cu 30 de bani pe litru. Toate măsurile pentru reducerea prețului la motorină
Digi24
Ucraina a atacat ultima mare conductă prin care ajunge petrolul rusesc în Europa, acuză Gazprom
Cancan.ro
IMAGINI de la priveghiul Crinei Hisum, tânăra din Câmpulung Moldovenesc care murit după ce a căzut de la etajul 5 al unui bloc
Prosport.ro
FOTO. „Eşti superbă”. Fanii au reacționat când au văzut imaginile cu Tania la plajă
Adevarul
Șeful Forțelor Navale Române: „Există motive care mă țin noaptea treaz”. Adevărul despre pericolul minelor marine și amenințarea Rusiei
Mediafax
60% dintre judecătorii federali din SUA folosesc tot mai mult Inteligența Artificială ca să redacteze hotărâri sau să îi ajute în audieri, deși știu că este nesigură
Click
Cea mai nouă „țară” din lume are 25.000 de cetățeni și se află în deșert. Cum a fost creată și cine este liderul care i-a dat numele dintr-o glumă banală
Digi24
„Alegeri inechitabile în Ungaria.” De ce e Viktor Orban atât de greu de învins
Cancan.ro
Trupul medicului Cristian Staicu nu poate fi ridicat de la IML. Ancheta morții sale se complică
Ce se întâmplă doctore
Ce mai face Alina Plugaru și din ce își câștigă acum banii. Actrița s-a retras din viața publică și și-a schimbat complet viața: „Nu mă mai interesează”
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
2026: Dacă ridici ștergătorul unei mașini parcate neregulamentar riști dosar penal. Se consideră infracțiune
Descopera.ro
Dovedit științific! Cei care fumează au creierul mai mic
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Ahmed: – La mine în țară poți să ai 4 neveste!
Descopera.ro
Probleme pentru echipajul Artemis 2 în drum spre Lună! Ce a transmis NASA?