Prima pagină » Știri politice » PSD și-a stabilit candidatul pentru Primăria Capitalei. Marcel Ciolacu anunță pe cine aruncă în LUPTĂ social-democrații

PSD și-a stabilit candidatul pentru Primăria Capitalei. Marcel Ciolacu anunță pe cine aruncă în LUPTĂ social-democrații

PSD și-a stabilit candidatul pentru Primăria Capitalei. Marcel Ciolacu anunță pe cine aruncă în LUPTĂ social-democrații
PSD Sursa FOTO: psd.ro

Partidul Social Democrat și-a stabilit, deja, candidatul pentru Primăria Capitalei și anunță că nu pot exista surprize, în această privință.

Marcel Ciolacu, liderul social-democraților, consideră că Nicușor Dan nu merită să mai rămână un mandat în fruntea Capitalei.

Ciolacu: „Gabriela Firea este candidatul PSD la Primăria Generală a Capitalei”

În opinia președintelui Camerei Deputaților, „administrația nu este la îndemâna oricui”. Din acest motiv, dar nu numai, Bucureștiul trebuie să fie condus de o persoană care știe managerieze echipe de oameni și să implementeze proiecte.

Iar fostul primar general, Gabriela Firea, este omul potrivit să dezvolte Capitala, susține Ciolacu.

Gabriela Firea este candidatul PSD la Primăria Generală a Capitalei. Vreţi să ieşim după emisiune prin Bucureşti, să vedem ce a făcut Nicuşor Dan? E vreun dezvoltator în Bucureşti care nu îşi face cruce, să scape odată de el? E cineva care să îl laude pe Nicuşor Dan? A făcut ceva Nicuşor în Bucureşti? Nu ai apă caldă, nu ai apă rece, nu ştiu cu ce mafie se bate!”, a declarat Marcel Ciolacu în direct la România TV.

Liderul social-democraților insistă că, deși Nicușor Dan este o persoană inteligentă, „administraţia nu-i la îndemâna oricui”.

„Domnul Nicuşor Dan poate să fie un om inteligent şi am înţeles că e un om foarte inteligent. Administraţia nu e la îndemâna oricui, nu e o meserie uşoară, trebuie să te pricepi. Eu înţeleg cu oamenii noi din politică, am văzut ce a făcut şi ăla de la Braşov cu Curtea de Conturi, l-am văzut şi pe ăla de la Timişoara. Îmi pare rău, în acest moment nu au făcut faţă aceşti oameni la simple funcţii în administraţie” – Marcel Ciolacu

Într-un recent mesaj postat pe Facebook, și Gabriela Firea a criticat administrația condusă de Nicușor Dan, spunând că „nicio clădire pericol public nu a fost pusă în siguranță sau consolidată în Capitală, în ultimii doi ani”. Fostul primar general a mai arătat și că lucrările de consolidare sunt oprite pe șantierele începute în perioada 2018-2020 și nu s-au semnat convenții cu proprietari din clădiri cu risc seismic.

„Bucureştiul a pierdut lupta cu reducerea riscului seismic, din septembrie 2020 încoace! La 46 de ani de la cutremurul din 4 martie 1977, în Capitală nu se lucrează pe niciun şantier de consolidare a blocurilor cu bulină, programul Bucureşti Trainic a fost blocat, în ultimii 2 ani nicio clădire pericol public nu a fost pusă în siguranţă sau consolidată în Capitală, iar încrederea cetăţenilor că autorităţile pot face lucruri pentru siguranţa lor a scăzut dramatic. E păcat că munca a sute de oameni din mandatul meu de primar a fost aproape în zadar!”, a transmis Gabriela Firea, sâmbătă, pe pagina sa de Facebook.

Citește mai multe AICI.

Recomandarea video

Mediafax
Episod de iarnă severă în România: concluziile ședinței Comitetului ministerial pentru situații de urgență convocat de Ministerul Mediului
Digi24
Denis Kapustin, liderul neonazist al grupării paramilitare Corpul Voluntarilor Ruși, a murit pe front, luptând pentru Kiev
Cancan.ro
Cum a reacționat Bianca Drăgușanu după ce Alina Pușcău a fost ‘demascată’ pe TikTok: 'Nu e o mare vedetă în SUA, nu știe nimeni despre ea'
Prosport.ro
FOTO. Natalia Mateuț, spectaculoasă de ziua ei. Apariție rară a tatălui ei, legendarul Dorin Mateuț
Adevarul
Gest disperat al unui cabanier: „Plătiți cât vă permiteți. E primul an în care nu am oaspeți de Crăciun”
Mediafax
O măgăriță este vedeta Operei din New York. Agent: „Este fabuloasă”
Click
Horoscop săptămâna 26 decembrie - 1 ianuarie. Succes total la final de an pentru Scorpioni, schimbare majoră pentru Vărsători
Digi24
Mirabela Grădinaru, despre cum i s-a schimbat viața de când Nicușor Dan e președinte: „Ulterior am obținut și acest drept”
Cancan.ro
Județul din România în care au fost găsite 19 persoane decedate în cele 2 zile de Crăciun. Nu s-a mai putut face nimic pentru ei
Ce se întâmplă doctore
Mihai Voropchievici avertizează: Această zodie este vizată de o forță malefică, pe final de 2025
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Prezentare video Renault Clio 6. Dacia Sandero va primi același motor de 1,8 litri ca și modelul francez
Descopera.ro
Ce lichide să nu verși niciodată în chiuvetă și de ce?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: – M-a pus dracu' să-mi iau păpușă gonflabilă inteligentă!
Descopera.ro
Trendul „detoxului antiparazitar” îngrijorează medicii