Prima pagină » Actualitate » Serviciu de programare online pentru depunerea cererilor de pașapoarte. Ce HUB a dezvoltat MAI

Serviciu de programare online pentru depunerea cererilor de pașapoarte. Ce HUB a dezvoltat MAI

Serviciu de programare online pentru depunerea cererilor de pașapoarte. Ce HUB a dezvoltat MAI

Serviciul de programare online pentru depunerea cererilor de paşapoarte prin intermediul hub-ului de servicii al Ministerului Afacerilor Interne va fi disponibil pentru cetăţeni începând cu ziua de luni, 20 martie.

Anunțul oficial a fost făcut chiar de ministrul de resort, Lucian Bode.

Câți români dețin un pașaport

Prezent la un eveniment organizat de MAI cu prilejul celebrării a 111 ani de istorie a documentului de călătorie românesc şi a 15 ani de biometrie de la lansarea primului paşaport electronic românesc, Bode a declarat că serviciul pus la dispoziția cetățenilor va permite efectuarea unei programări începând cu ziua curentă, pentru o perioadă de 90 de zile calendaristice.

Conducerea Direcţiei Generale de Paşapoarte a anunţat că Romfilatelia a introdus în circulaţie o emisiune aniversară de mărci poştale. Astfel, de joi, circa 200.000 de persoane care au solicitat emiterea unui paşaport electronic românesc îl vor primi într-un plic aniversar pus la dispoziţie de Imprimeria Naţională şi stilizat de specialiştii Direcţiei Generale de Paşapoarte.

Potrivit reprezentanţilor Prefecturii Capitalei, peste 6,5 milioane de români dețin un paşaport. Paşaportul românesc este aniversat în fiecare an la 19 martie.

Prin noul serviciu, cetățenii vor avea la dispoziție o interfață grafică intuitivă care permite introducerea în siguranță a datelor de identificare. Totodată, într-un comunicat, MAI precizează că printre alte facilități se numără și „notificarea prin e-mail”.

Așa cum știți deja, hub-ul de servicii al MAI va constitui nucleul de digitalizare a serviciilor publice oferite de structurile ministerului, oferind servicii electronice ușor de folosit, rapide și de înaltă calitate. Pe lângă alte beneficii de ordin tehnic, noua platformă de programare, dezvoltată împreună cu specialiștii din cadrul Direcției Generale pentru Comunicații și Tehnologia Informației, oferă posibilitatea extinderii pentru alte servicii sau chiar pentru alte structuri MAI”, a declarat ministrul Lucian Bode.

În prezent, în România se depun zilnic, în medie, 6700 de cereri pentru eliberarea unui paşaport. De la începutul anului 2023, timpul mediu de eliberare a paşapoartelor a fost de 3-5 zile.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Descoperire despre un condiment foarte folosit: ar putea proteja vasele de sânge
Digi24
Donald Trump este mai periculos ca niciodată. Pe cine se va răzbuna el, după eșecul din Iran
Cancan.ro
Cât cere Leo de la Roșiori ca să cânte la o nuntă în 2026. Ce tarif are, pentru un program scurt, de 45 de minute, sau pentru toată noaptea
Prosport.ro
Imaginile care au făcut furori pe internet! Fosta soție a starului, în bikini
Adevarul
Un director a evacuat 900 de elevi cu câteva minute înainte de dezastrul din Nepal
Mediafax
Nebunie în cluburi: pastile de ecstasy cu fața lui Donald Trump. Autoritățile avertizează că pot ucide
Click
Pățania unei românce care a comandat un Uber pentru un colet: „Mai erau 2-3 minute până la destinație”
Digi24
Capcana shrinkflation în magazinele din România: Mii de produse la raft cu preț neschimbat, dar gramaj redus. „Se cunoaște la buzunar”
Cancan.ro
4.000 lei amendă tuturor românilor care locuiesc la casă și fac acest lucru în curte, crezând că nu îi vede nimeni
Ce se întâmplă doctore
Cât a plătit Gabriela Cristea pentru injecțiile de slăbit. Prețul unui an de tratament este uriaș: „Pentru un om obișnuit, costurile sunt imense”
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
A7 ajunge la Bacău. Vezi imaginile noi cu autostrada înainte de deschiderea traficului
Descopera.ro
Zile de cumpănă pentru România. Mărturia unui diplomat francez
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Bulă: – Am o boală care mă împiedică să țin dietă!
Descopera.ro
Ce pregătește Kim Jong Un? Schimbarea anunțată la vârful conducerii militare