Prima pagină » Actualitate » EXCLUSIV | Bucureștiul, tot mai aproape de o grevă a șoferilor STB la început de an școlar. Negocierile dintre sindicaliști și STB merg foarte greu

EXCLUSIV | Bucureștiul, tot mai aproape de o grevă a șoferilor STB la început de an școlar. Negocierile dintre sindicaliști și STB merg foarte greu

EXCLUSIV | Bucureștiul, tot mai aproape de o grevă a șoferilor STB la început de an școlar. Negocierile dintre sindicaliști și STB merg foarte greu

Negocierile dintre Sindicatul Transportatorilor București, principalul sindicat la nivelul Societății de Transport București (STB) și conducerea societății, privind noul contract colectiv de muncă, se desfășoară extrem de dificil. Surse administrative au spus, pentru Gândul, că până în prezent nu s-a ajuns la vreun consens între cele două părți, iar un conflict de muncă la început de an școlar este foarte posibil.

Mai sunt câteva zile și expiră contractul colectiv de muncă de la nivelul STB, valabil până la 31 august.

Negocierile dintre sindicaliști și conducerea STB pentru un nou contract colectiv au început încă din iulie, așa cum Gândul a dezvăluit AICI, însă, potrivit surselor noastre, rezultatul întâlnirilor dintre cele două părți este unul foarte prost.

„Sindicaliștii cer bani mai mulți la salarii, cel puțin o compensare cu rata inflației, iar conducerea STB ar exclude această variantă. Pe de altă parte, propunerile conducerii sunt respinse de către sindicaliști. Dacă până pe 31 august nu se ajunge la o înțelegere, sindicatul va începe demersurile pentru declanșarea unui conflict de muncă”, au precizat surse administrative, pentru Gândul.

Practic, după 1 septembrie, dacă nu se va ajunge la o înțelegere între cele două părți, Bucureștiul ar putea experimenta, din nou, o grevă a șoferilor STB, la început de an școlar.

Ultima grevă STB a paralizat Bucureștiul

Ultima grevă STB a avut loc anul trecut, în iarnă, iar conflictul de muncă a creat un scandal imens la nivelul administrației locale, mai ales că traficul din București a fost dat serios peste cap, circulația fiind practic paralizată.

Vasile Petrariu a fost acuzat la acea vreme, de primarul Nicușor Dan și de șeful STB, Adrian Criț, că ar fi pus la cale o grevă ilegală.

Tot pe parcursul anului trecut, discuțiile pentru contractul colectiv de muncă au fost foarte dificile, iar în prezent, relația dintre principalul sindicat din STB și conducerea societății este una tensionată.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Proiect de lege: scutire de impozit pe venit pentru părinții cu doi copii. Măsura merge la vot final în Camera Deputaților
Digi24
Cine este Maria Julissa, femeia care ar fi stârnit un adevărat război în Mexic, după uciderea liderului de cartel El Mencho
Cancan.ro
Milionarul lui Halep, la un pas să pună mâna pe o comoară de 4,5 mil €. Tun financiar uriaș!
Prosport.ro
FOTO. Ana Maria e considerată cea mai frumoasă fotbalistă din lume!
Adevarul
Consilier al guvernatorul BNR: România a pierdut 8 miliarde de euro în două zile înaintea turului doi al prezidenţialelor
Mediafax
Cum s-a ajuns la războiul dintre Pakistan si Afganistan
Click
Mersul pe jos în stil japonez. Un antrenament de jumătate de oră care are de 10 ori mai multe beneficii decât 10.000 de pași pe zi
Digi24
Verdict pentru Dorian Popa! Ce au decis judecătorii după ce a fost prins drogat la volan
Cancan.ro
Daniela, o mămică de doar 37 de ani, a murit la 48 de ore după ce și-a sărbătorit ziua de naștere. Ce i-a adus sfârșitul
Ce se întâmplă doctore
Cum a reușit Mihai Dedu să slăbească 36 de kilograme în mai puțin de un an! A ținut o dietă drastică: „Nu pot să mă laud că a fost simplu”
Ciao.ro
Cum au arătat Andreea Esca, Delia sau Andra când s-au căsătorit. Andreea Bănică a strălucit într-o rochie minusculă
Promotor.ro
Dorian Popa, condamnat definitiv la închisoare pentru conducere sub influența drogurilor. Cum va executa pedeapsa
Descopera.ro
O stea colosală și-a schimbat brusc culoarea!
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. La coafor: – Vă iau pe la spate? Clienta...
Descopera.ro
Cel mai toxic oraș de pe Pământ: cum a decăzut de la 10.000 de locuitori și a rămas un oraș-fantomă?