Prima pagină » Știri externe » VIDEO | Atacantul de la FC Liverpool, Mohamed Salah, cere oprirea masacrelor și ajutor pentru Gaza / Familiile sunt sfâșiate

VIDEO | Atacantul de la FC Liverpool, Mohamed Salah, cere oprirea masacrelor și ajutor pentru Gaza / Familiile sunt sfâșiate

Atacantul de la FC Liverpool, Mohamed Salah, a cerut oprirea masacrelor din conflictul israelian-Hamas și să fie permis imediat ajutorul umanitar în Gaza. Mesajul vine după explozia de la spitalul baptist din Gaza, în urma căreia au murit cel puțin 500 de oameni. 

Fotbalistul de origine egipteană a făcut deja, prin intermediul agentului său, o donație „semnificativă” nedezvăluită către organizația umanitară Societatea Semilună Roșie Egipteană, în sprijinul poporului din Gaza, transmite Associated Press.

Într-o postare video pe rețelele de socializare, Salah a numit scenele de la spital „îngrozitoare” și a transmis liderilor să se unească pentru a „preveni sacrificarea în continuare a sufletelor nevinovate”.

Nu este întotdeauna ușor să vorbești în astfel de momente. A existat prea multă violență și prea multă brutalitate. Escaladarea din ultimele săptămâni este insuportabil de urmărit. Toate viețile sunt sacre și trebuie protejate. Masacrele trebuie să înceteze. Familiile sunt sfâșiate. Ceea ce este clar acum e că ajutorul umanitar pentru Gaza trebuie permis imediat. Oamenii de acolo sunt în condiții groaznice. Scenele de la spital, de aseară, au fost îngrozitoare. Oamenii din Gaza au nevoie urgent de alimente, apă și provizii medicale. Le fac apel la liderii lumii să se unească pentru a preveni sacrificarea în continuare a sufletelor nevinovate. Umanitatea trebuie să prevaleze.

Organizația Hamas a transmis, pe conturile de telegram afiliate că ocupația israeliană minte lumea, cu privire la ajutoarele umanitare ce ar fi ajuns în Gaza.

Trecerile au fost închise de 13 zile. Nu există medicamente, apă, mâncare. Nu există nimic în Gaza. Ocupația a distrus moschei, biserici, case, spitale, școli și tot. Ucide copii și femei și nu face diferența între nimeni. Gaza își dă ultima suflare. Niciun ajutor umanitar nu a intrat în Gaza până acum, transmite organizația pe Telegram.

CITEȘTE ȘI:

EXCLUSIV | Scrisoarea sfâșietoare a unei mame în memoria fiicei, ucisă de Hamas: „Am îngropat floarea noastră frumoasă”/ „O durere nesfârșită”

VIDEO | Noi imagini cu masacrul de la Festivalul Nova, din Israel. Teroriștii vânează petrecăreții

Recomandarea video

Mediafax
Péter Magyar, despre România: ce declara viitorul lider de la Budapesta în vizitele din țara noastră
Digi24
Viktor Orban tocmai și-a pierdut farmecul populist. „Știa că nimic nu durează veșnic”
Cancan.ro
Viktor Orban și-a recunoscut înfrângerea în urmă cu puțin timp. S-a scris istorie cu un RECORD incredibil
Prosport.ro
FOTO. Mihaela Buzărnescu, apariție senzuală în costum de baie! Cum arată la 37 de ani
Adevarul
Cum poate fi îngenuncheat Iranul cu un simplu telefon la Beijing. Soluția generalului care a condus armata SUA
Mediafax
Se cere demisia lui Kelemen Hunor după înfrângerea lui Viktor Orban din Ungaria
Click
Iubitele l-au abandonat, fiica n-are bani! Cine îi plătește, de fapt, lui Irinel Columbeanu taxa la azil: „Îl scapă și de datorii!”
Digi24
După eșecul negocierilor de la Islamabad, Trump anunță o blocadă a SUA asupra Strâmtorii Ormuz: „Suntem pe deplin «gata de acțiune»”
Cancan.ro
Am aflat cu cine a înlocuit-o pe Codruța. Nora 'șefului României' i-a sucit mințile lui Valentin Sanfira!
Ce se întâmplă doctore
Cum arată acum Teodora Stoica după ce s-a vindecat complet de cancer! Alimentul de Paște pe care nu-l mai consumă
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Cât de des trebuie să verificăm anvelopele mașinilor?
Descopera.ro
Inteligența Artificială de la Google arată milioane de răspunsuri greșite în fiecare oră
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Un tip îi propune unei fete să facă dragoste cu el: – Cât tupeu, domnule, cât tupeu!
Descopera.ro
Test de cultură generală. Care este cel mai puternic acid din lume?