Prima pagină » Emisiuni » Alexandru Chirilă la „Pastila Financiară”: „Setez obiective intermediare pentru a putea măsura progresul pe parcurs”

Alexandru Chirilă la „Pastila Financiară”: „Setez obiective intermediare pentru a putea măsura progresul pe parcurs”

Alexandru Chirilă, CEO Profit Point și acționar în SAI Capital Point, a explicat, în cadrul emisiunii „Pastila Financiară by Mediafax„, cum se poate gestiona bugetul personal pentru achiziționarea unui apartament în valoare de 120.000 de euro.

Jurnalistul Adrian Artene a propus scenariul unei achiziții ce implică un avans de 20%, adică 24.000 de euro, costuri colaterale de 3%, aproximativ 3.600 de euro, și un buffer pe avans și costuri în valoare de 2,760 de euro.

„Ne întoarcem din nou la primele două sesiuni în care am discutat despre management-ul finanțelor personale, bugetul de venituri și cheltuieli și mai departe, venituri minus cheltuieli, egal economii și de aici încep planul de economisire pentru acest obiectiv.

Cu o rată lunară de economisire 30.360 euro, împărțit la 24 de luni ar fi 1.265 euro economisiți pe lună. Nu sunt puțini bani, nici dorința nu e mică, pentru că discutăm despre achiziția unui imobil care are o valoare de 120.000 euro. Asta înseamnă că îmi setez și niște obiective intermediare pentru a putea măsura progresul pe parcurs. Am luna, unde, clar, din start, am 1.265 euro, dar apoi am un obiectiv trimestrial de 3.800 euro, semestrial, între 7.600-7.800 euro.

Ce este important? Am niște măsurători critice de progres către atingerea obiectivului, în așa fel încât, din timp, să pot ajusta planul și de ce nu, să știu dacă mă apropii de obiectiv sau mă îndepărtez de obiectiv. Ca să ne fie mai clar.

Primii doi pași în setarea obiectivului este să-l transformăm în ceva extrem de specific.”, a explicat Alexandru Chirilă.

Vedeți emisiunea integral AICI:

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Primă de stabilitate pentru tinerii între 16 și 30 de ani care nu lucrează și nu învață
Digi24
Prințul William mărturisește că sănătatea sa mintală s-a deteriorat în perioada în care a fost pilot
Cancan.ro
Câți bani au primit eliminații Oase și Maria Pitică, de la Antena 1, pentru cele 7 săptămâni la Power Couple
Prosport.ro
FOTO. Două handbaliste de top de la CSM București se iubesc! Ce au dezvăluit jucătoarele de Sf. Valentin
Adevarul
Miza de la Washington. Poate participarea lui Nicușor Dan la Consiliul Păcii să spele imaginea democrației române după anularea alegerilor?
Mediafax
Donald Trump l-a invitat pe Nicușor Dan să aibă o intervenție la reuniunea Consiliului Păcii
Click
Diferența dintre mazărea congelată și cea la borcan. Care e mai sănătoasă
Digi24
Imagini virale: o jurnalistă a intrat beată în direct în timpul transmisiunii de la Jocurile Olimpice. „Nu e nimic rău în asta”
Cancan.ro
Cătălin Măruță a dat lovitura, după plecarea de la Pro TV! S-a întâmplat în doar 60 de minute
Ce se întâmplă doctore
Recunoști băiatul din imagine? Celebrul jurnalist a dispărut din lumina reflectoarelor acum mulți ani
Ciao.ro
Vedetele din România, surprinse în zăpadă. Unele au pus mâna pe lopată, altele s-au distrat în ger
Promotor.ro
Ce elicoptere a pilotat Prințul Andrew și ce misiuni a îndeplinit
Descopera.ro
Cine a fost femeia care a gândit alături de Einstein?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: -– Te-am văzut în vis, erai dezbrăcată!
Descopera.ro
Legătura dintre poluarea aerului și Alzheimer este acum mai clară ca niciodată