Prima pagină » Ai Aflat! cu Ionuț Cristache » George Simion dezvăluie că AUR nu a primit niciodată invitația să intre în guvernul Veștea: Voiau doar voturile noastre/ Ne ofereau președinția interimară a Senatului/ Pe românește, să ne tragă pe sfoară

George Simion dezvăluie că AUR nu a primit niciodată invitația să intre în guvernul Veștea: Voiau doar voturile noastre/ Ne ofereau președinția interimară a Senatului/ Pe românește, să ne tragă pe sfoară

AUR este partidul din cauza căruia guvernul Adrian Veștea, al doilea premier desemnat de Nicușor Dan, a picat la votul în Parlament. Prezent în studioul emisiunii Ai Aflat! cu Ionuț Cristache, liderul formațiunii politice, George Simion, a dezvăluit că partidul său nu a fost invitat să facă parte dintr-un guvern Veștea. Practic, AUR urma să fie folosit. Urmăriți emisiunea integrală pe Youtube. 

George Simion a explicat toate culisele abordării AUR de către cei din spatele guvernului Adrian Veștea.

Guvernul Veștea a vrut voturile AUR

Ion Cristoiu: A fost o discuție oficială, nu-i așa?

George Simion: Sigur. După aia au dat declarații la presă. Eu am ieșit să dau declarații la presă.

Ion Cristoiu: Și de ce a eșuat? Că ați ieșit și ați spus? Adică v-a oferit ceva el?

George Simion: Nu. Nici măcar includerea în programul de guvernare a unor mășuri din programul nostru, spunând că o să le spună verbal. 

Ion Cristoiu: Deci n-a zis nimic. A venit așa să stea de vorbă.

George Simion: Da. Să ceară voturile celor de la AUR.

AUR nu i-au oferite nici funcții, nici program

Ion Cristoiu: Dar nu îți dădeau nimic în schimb, atenție. Nici funcții, nici program.

George Simion: Nu.

Ionuț Cristache: De ce au mai venit, domnule Simion?

George Simion: În speranța că ne vor convinge. Lucrul ăsta era tardiv. Eu le zisesem de miercuri, când au cerut să vină la sediu la AUR și au spus că nu vor să-i lase toate voturile lui Bolojan și că nu pot veni la sediu la AUR. Eu le spusesem de miercuri că ar fi normal, înainte de orice, ceea ce am spus…

Cum s-a încercat ruperea AUR prin Mohammad Murad

Ionuț Cristache: Dar pe calendarul ăsta, cu o săptămână înainte s-a încercat ruperea AUR prin Murad. Discuția dumneavoastră cu Nicușor Dan când a avut loc?

George Simion: Pe parcursul săptămânii am avut discuții cu toți liderii politici.

Ionuț Cristache: Dar cu Nicușor Dan încerc să înțeleg dacă a fost parte din eforturile de rupere a AUR sau de corupere a AUR, să intre la guvernare. 

George Simion: Nu știu dacă domnul Nicușor Dan…

Ionuț Cristache: În intervalul ăsta de timp v-ați văzut și cu Nicușor Dan.

Simion: De 35 de ani, politica se face cumpărând, trădând, amenințând

În spatele acestor demersuri de culise, liderul suveranist susține că atunci a înțeles cu adevărat cum se face politica după Revoluție: prin trădare, duplicitate și amenințări.

George Simion: Am vorbit și cu Nicușor Dan și cu Sorin Grindeanu și cu Ilie Bolojan. Și nu am o înțelegere, că a spus domnul Grindeanu că am o înțelegere.

Ionuț Cristache: Din discuțiile dvs. cu Nicușor Dan, Sorin Grindeanu, ați simțit că ați fost reevaluat? Că nu mai sunteți partidul legionar, xenofob, putinist, rusofil care trebuie interzis?

George Simion: Știți ce am simțit? Că de 35 de ani se face o politică cum s-a făcut în acea săptămână. Cumpărând, trădând, amenințând, spunându-ni-se despre statul român, care sunt interesele statului român și că statul român vrea așa și pe dincolo.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Schimbare de plan! Kremlinul nu mai ia în calcul RETRAGEREA din zonele ocupate din Sumî și Harkov în cadrul unui acord de pace
Digi24
Îndrăgita actriță din „Godzilla vs Kong” a murit. Avea 18 ani
Cancan.ro
DOLIU în lumea presei! Luca, un jurnalist sportiv, a fost omorât 😲
Prosport.ro
FOTO. Cea mai frumoasă antrenoare din România, dată pe spate după ce l-a văzut pe Leo Messi: „Doamne…”
Adevarul
Cum afectează „cutremurul” de la Kiev România și războiul cu Rusia. „Țara moare și generalii se ceartă”
Mediafax
Conducta uriașă care poate schimba VIITORUL ENERGIEI în Europa. Spania pregătește un proiect fără precedent
Click
Imagini adorabile cu Sasha la Vocea României. Fiul lui Theo Rose a făcut show pe platou
Digi24
„O sesizare de cerșetorie în București a dus direct la un BMW X5”. Ce a descoperit Poliția Locală lângă o tânără în scaun cu rotile
Cancan.ro
Nevoiașilor le împărțea mâncare, iar acasă...🥺 Ce i-a făcut soției 'Bărbosul cu suflet mare'
Ce se întâmplă doctore
În anii ‘90 era una dintre cele frumoase actrițe din lume și juca în cele mai populare seriale! O recunoști în cele mai recente imagini surprise de paparazzi?
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Când ar putea fi lansată noua generație de DACIA SPRING?
Descopera.ro
De ce unii oameni au părul creț: secretul a fost dezvăluit!
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Bulă: – Aseară, nevastă-mea s-a îmbrăcat în polițistă!
Descopera.ro
Poate lectura să fie o formă de terapie?