Prima pagină » Actualitate » UPDATE | Aproape 80 de turiști care se aflau pe munte când drumul spre Vârful Moldoveanu s-a rupt au fost coborâți în siguranță

UPDATE | Aproape 80 de turiști care se aflau pe munte când drumul spre Vârful Moldoveanu s-a rupt au fost coborâți în siguranță

UPDATE | Aproape 80 de turiști care se aflau pe munte când drumul spre Vârful Moldoveanu s-a rupt au fost coborâți în siguranță

Mai mulți turiști care se aflau pe munte – unii cu cortul, alţii în drumeţie – şi care au rămas blocaţi după ce drumul care face accesul spre Stâna lui Burnei şi spre Vârful Moldoveanu, din Munții Făgăraș, a fost rupt de o viitură au coborât cu ajutorul salvamontiștilor și pompierilor salvatori din județul Argeș.

UPDATE ora 22:00: Echipajele de la Inspectoratul pentru Situații de Urgență și salvamontiștii au evacuat, duminică, 76 de turişti rămaşi blocaţi în zona Vârfului Moldoveanu din Masivul Făgăraş, după ruperea unui drum de acces.

„Ultimele persoane au fost transportate, în siguranţă, în municipiul Curtea de Argeş, de către microbuzul Secţiei de Pompieri Costeşti. În total, 76 de oameni au fost coborâţi, pe parcursul zilei, de pe traseul Moldoveanu”, a anunțat Inspectoratul pentru Situații de Urgență (ISU) Argeş.

Intervențiile pentru coborârea turiștilor de pe munte au fost dificile și au durat mai multe ore, fiind îngreunate de terenul accidentat, a precizat sursa citată.

Mai mulți turiști au rămas blocați, duminică, după ce o furtună a dărâmat mai mulți copaci și viiturile au dus la ruperea drumului spre Stâna lui Burnei și Vârful Moldoveanu.

Știrea inițială:

Prefectul de Argeş, Dragoş Predescu, a anunţat că autovehiculele celor aflaţi în această situaţie nu au fost avariate.

„Acţiunea în desfăşurare din zona de acces spre Vârful Moldoveanu a făcut posibilă coborârea, fără probleme, a mai multor persoane, fie care erau campate, fie care au mers pe traseu spre Vârf! 17 persoane au fost preluate de un microbuz al Inspectoratului pentru Situaţii de Argeş şi sunt transportate la Curtea de Argeş.

După care microbuzul va reveni în zonă pentru un nou transport de persoane. Nu este nimeni rănit! Ţin foarte mult să precizez acest lucru şi să ştie cei de acasă care poate nu au reuşit să ia legătura, până acum, cu cei dragi pe care îi ştiau plecaţi pe Moldoveanu”, spune prefectul.

Starea de sănătate a turiștilor este bună și, astfel, nu a fost nevoie de intervenția medicilor.

„Echipe ale Serviciului Salvamont Argeş, ale Jandarmeriei Argeş şi Inspectoratului pentru Situaţii de Urgenţă Argeş sunt în zonă! Le mulţumesc tuturor pentru promptitudine, pentru modul în care îşi fac treaba! Şi le transmit să aibă grijă de ei până la finalul misiunii”, a adăugat prefectul.

Salvamontiştii din Argeş au anunţat, duminică dimineaţă, că drumul care face accesul spre Stâna lui Burnei şi spre Vârful Moldoveanu a fost rupt, sfătuindu-i pe turişti să renunţe la planurile de a ajunge în zonă. Totodată, salvamontiştii au transmis că vor încerca să îi recupereze pe turiştii aflaţi în partea superioară a traseului.


CITEȘTE ȘI:

O VIITURĂ a surprins mai multe autoturisme, pe un drum național din județul Tulcea. Pompierii au evacuat o persoană dintr-un autovehicul blocat în apă

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Gripă: Două noi decese, înregistrate în România
Digi24
Scandal uriaș la Hollywood: Will Smith, acuzat de „comportament prădător” și „grooming” de un violonist din turneul său
Cancan.ro
Loredana Groza, îngenuncheată de durere la înmormântarea tatălui. Momentul în care artista a cedat lângă sicriu
Prosport.ro
Nepotul lui Țiriac, devastat! Se cunoștea cu prima victimă a incendiului din Elveția
Adevarul
Apelul care ridică semne de întrebare după moartea fiicei lui Tommy Lee Jones. Tânăra ar fi prezentat „modificări de culoare”
Mediafax
Avalanșă de mari dimensiuni în Munții Făgăraș, declanșată accidental de doi schiori
Click
Anunțul momentului pentru românii care stau la casă! Singura construcție din curte pentru care nu mai iei amendă de până la 100.000 de lei
Digi24
Vladimir Putin i-a trimis lui Donald Trump „dovezile” că Volodimir Zelenski a vrut să-l asasineze
Cancan.ro
Cum au apărut Loredana Groza și fratele ei la înmormântarea tatălui lor. Ținuta atipică aleasă de artistă
Ce se întâmplă doctore
Cum a ajuns să arate acum Daniela Gyorfi din cauza intervențiilor estetice! Fanii s-au șocat când au văzut-o
Ciao.ro
Wow sau Bau? Cât de mult le-au schimbat operaţiile estetice pe vedetele din România
Promotor.ro
Cea mai scumpă Dacia Bigster. Transformare radicală pentru cel mai nou SUV din gama Dacia
Descopera.ro
Leacuri de mahmureală: Cum faci să elimini alcoolul repede?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: – Ai văzut, dragă, azi-noapte am făcut dragoste 63 de minute!
Descopera.ro
Unde a început viața: pe Pământ sau pe Marte?